REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limuzyną do ślubu? To już nie takie proste

Wynajęcie auta do ślubu nie będzie już takie proste.
Wynajęcie auta do ślubu nie będzie już takie proste.

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia wchodzi nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Z naszych dróg znikną firmy świadczące przewozy osób samochodami osobowymi, jak również osoby oferujące transport młodym parom z i do kościoła.

7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Jest to zmiana wywołana wskutek bardzo dużej popularności firm oferujących przewozy osób, które odbierały klientów korporacjom taksówkarskim. Według nowej ustawy przewozy osób świadczyć będzie można samochodami do 7 osób włącznie tylko w wypadku posiadania licencji taksówkarskiej. Licencji tej nie trzeba mieć pod warunkiem, że przewozy się będzie świadczyło samochodem z liczbą miejsc powyżej siedmiu osób, lub pojazdem zabytkowym.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe regulacje OC

Tak mówią przepisy, a taksówkarze są zadowoleni, bo prawdopodobnie nastanie dla nich czas hossy. Co jednak stanie się z osobami, które nie zajmują się zawodowo przewozem osób? Prawie w każdej miejscowości, w której jest kościół jest ktoś, kto oferuje usługi przewozu dla par młodych. Zazwyczaj za pomocą samochodów luksusowych i nowych, które nie spełniają wyżej wymienionych kryteriów. W nieco lepszej sytuacji są osoby posiadające pojazdy mogące zostać zarejestrowane jako zabytek, jednak wiąże się to z inwestycją czasu i pieniędzy.

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy od 19 stycznia 2013

Aby zarejestrować samochód jako zabytkowy należy spełnić szereg kryteriów. Musi mieć minimum 25 lat i nie być produkowane od 15 lat. Posiadacze samochodów z żółtymi tablicami są zwolnieni z okresowych badań w stacjach kontroli pojazdów i nie muszą posiadać ciągłości OC. Samochód przechodzi badanie tylko przed rejestracją jako zabytek. To by było na tyle, jeżeli chodzi o zalety rejestrowania samochodu jako zabytku. Z uniedogodnień trzeba wspomnieć o tym, że samochód zarejestrowany jako zabytkowy również znajduje się na liście zabytków kulturowych, co skutkuje tym, że właściciel chcąc wyjechać za granicę np. na zlot musi iść do wojewódzkiego inspektora zabytków po zgodę na wyjazd za granicę. Oprócz tego diagnosta przy przeglądzie może ograniczyć prędkość samochodu, bądź zakres dróg po których może się poruszać, albo zarządzić że przy określonych warunkach pogodowych dany pojazd nie może się poruszać po drogach. Ten szereg ograniczeń skutecznie ogranicza wykorzystanie pojazdów zabytkowych do okazjonalnego przewozu osób, bo należy pamiętać, że właściciele tych pojazdów zazwyczaj tylko dorabiają sobie w ten sposób, a pojazdami poruszają się na co dzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy odłożone w czasie

Według nowelizacji kara za złamanie powyższych przepisów wynosi 15 tyś zł, co na polskie realia jest kwotą niemałą. Jak poradzą sobie Ci mali przedsiębiorcy, którzy za pomocą swoich „oczek w głowie” dorabiali okazjonalnie na ślubach? Jednym z rozwiązań może być np. wypożyczenie samochodu do sesji zdjęciowej, a usługa dowiezienia i odwiezienia pary młodej z kościoła może być gratisem. Prawdopodobieństwo, że istniejący okazjonalni przewoźnicy zejdą do szarej strefy jest dosyć duże, bo policja nie może ukarać mandatem kogoś kto teoretycznie nieodpłatnie świadczy daną usługę podając się przykładowo za rodzinę pary młodej. Jest to kolejny przepis, który miał z zamysłu posłużyć dobru społecznemu i uczciwej konkurencji, jednak został niedopracowany i przy okazji odbił się rykoszetem o uczciwych obywateli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA