REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limuzyną do ślubu? To już nie takie proste

Subskrybuj nas na Youtube
Wynajęcie auta do ślubu nie będzie już takie proste.
Wynajęcie auta do ślubu nie będzie już takie proste.

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia wchodzi nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Z naszych dróg znikną firmy świadczące przewozy osób samochodami osobowymi, jak również osoby oferujące transport młodym parom z i do kościoła.

7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Jest to zmiana wywołana wskutek bardzo dużej popularności firm oferujących przewozy osób, które odbierały klientów korporacjom taksówkarskim. Według nowej ustawy przewozy osób świadczyć będzie można samochodami do 7 osób włącznie tylko w wypadku posiadania licencji taksówkarskiej. Licencji tej nie trzeba mieć pod warunkiem, że przewozy się będzie świadczyło samochodem z liczbą miejsc powyżej siedmiu osób, lub pojazdem zabytkowym.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe regulacje OC

Tak mówią przepisy, a taksówkarze są zadowoleni, bo prawdopodobnie nastanie dla nich czas hossy. Co jednak stanie się z osobami, które nie zajmują się zawodowo przewozem osób? Prawie w każdej miejscowości, w której jest kościół jest ktoś, kto oferuje usługi przewozu dla par młodych. Zazwyczaj za pomocą samochodów luksusowych i nowych, które nie spełniają wyżej wymienionych kryteriów. W nieco lepszej sytuacji są osoby posiadające pojazdy mogące zostać zarejestrowane jako zabytek, jednak wiąże się to z inwestycją czasu i pieniędzy.

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy od 19 stycznia 2013

Aby zarejestrować samochód jako zabytkowy należy spełnić szereg kryteriów. Musi mieć minimum 25 lat i nie być produkowane od 15 lat. Posiadacze samochodów z żółtymi tablicami są zwolnieni z okresowych badań w stacjach kontroli pojazdów i nie muszą posiadać ciągłości OC. Samochód przechodzi badanie tylko przed rejestracją jako zabytek. To by było na tyle, jeżeli chodzi o zalety rejestrowania samochodu jako zabytku. Z uniedogodnień trzeba wspomnieć o tym, że samochód zarejestrowany jako zabytkowy również znajduje się na liście zabytków kulturowych, co skutkuje tym, że właściciel chcąc wyjechać za granicę np. na zlot musi iść do wojewódzkiego inspektora zabytków po zgodę na wyjazd za granicę. Oprócz tego diagnosta przy przeglądzie może ograniczyć prędkość samochodu, bądź zakres dróg po których może się poruszać, albo zarządzić że przy określonych warunkach pogodowych dany pojazd nie może się poruszać po drogach. Ten szereg ograniczeń skutecznie ogranicza wykorzystanie pojazdów zabytkowych do okazjonalnego przewozu osób, bo należy pamiętać, że właściciele tych pojazdów zazwyczaj tylko dorabiają sobie w ten sposób, a pojazdami poruszają się na co dzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nowe egzaminy na prawo jazdy odłożone w czasie

Według nowelizacji kara za złamanie powyższych przepisów wynosi 15 tyś zł, co na polskie realia jest kwotą niemałą. Jak poradzą sobie Ci mali przedsiębiorcy, którzy za pomocą swoich „oczek w głowie” dorabiali okazjonalnie na ślubach? Jednym z rozwiązań może być np. wypożyczenie samochodu do sesji zdjęciowej, a usługa dowiezienia i odwiezienia pary młodej z kościoła może być gratisem. Prawdopodobieństwo, że istniejący okazjonalni przewoźnicy zejdą do szarej strefy jest dosyć duże, bo policja nie może ukarać mandatem kogoś kto teoretycznie nieodpłatnie świadczy daną usługę podając się przykładowo za rodzinę pary młodej. Jest to kolejny przepis, który miał z zamysłu posłużyć dobru społecznemu i uczciwej konkurencji, jednak został niedopracowany i przy okazji odbił się rykoszetem o uczciwych obywateli.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA