REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policyjna Akcja Znicz 2016 - pierwsze statystyki

Policja, fot. Creandi.pl
Policja, fot. Creandi.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Polacy ruszyli na groby zmarłych, dlatego o ich bezpieczeństwo na drogach zadbać mają funkcjonariusze Policji. Są już wstępne wyniki policyjnej akcji "Znicz 2016", w ramach której prowadzone są wzmożone kontrole drogowe.

Akcja "Znicz 2016" na polskich drogach

Trwa policyjna akcja „Znicz 2016”. Wspólne patrole policjantów, strażników miejskich można spotkać w pobliżu cmentarzy. Jak co roku policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierają się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość z jaką poruszają się po drogach. Apelujemy o bezpieczną, odpowiedzialną i ostrożną jazdę. Pieszym przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

REKLAMA

Zobacz też: Policja zatrzymuje prawa jazdy piratom drogowym

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. To właśnie wtedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo. Akcja „Znicz 2016” - największe zabezpieczenie w skali kraju: rozpoczęła się w piątek 28 października i potrwa do środy 2 listopada.

Wyprzedzał na wzniesieniu, zatrzymała go <a class=policja fot. policja.pl"/>

Policja nie przewiduje taryfy ulgowej dla piratów drogowych!

www.policja.pl

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie Święta Zmarłych nad naszym bezpieczeństwem czuwa kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych jest więcej patroli. Funkcjonariusze kierują ruchem ulicznym, bowiem przy największych nekropoliach w miastach zmieniła się organizacja ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego – doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest i szybciej i wygodniej.

Zobacz też: Po wprowadzeniu nowych przepisów Policja zatrzymuje prawa jazdy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane są również przez policjantów ubranych po cywilnemu. Funkcjonariusze z wydziałów wywiadowczych doskonale znają metody przestępców. A dzięki temu, że wtapiają się w tłum, mogą skutecznie wyławiać z tłumu np. kieszonkowców. Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych do akcji włącza się również lotnictwo policji. Funkcjonariusze w śmigłowcach patrolują autostrady, drogi ekspresowe oraz mniejsze drogi dojazdowe w okolicach cmentarzy.

W działaniach związanych z tymi szczególnymi, listopadowymi dniami policjantów wspierają również inne służby mundurowe. W zabezpieczeniach uczestniczą funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, straży miejskich i gminnych oraz Straży Ochrony Kolei.

REKLAMA

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty. Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkuset kilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby te były widoczne na ulicy.

W czasie ubiegłorocznej akcji "Znicz 2015" na polskich drogach w ciągu czterech dni doszło do 294 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 340 zostało rannych. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1337 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości czemu sprzyjała iście wiosenna aura w ciągu dnia, a przymrozki i mgła w nocy.

28.10.2016 29.10.2016 30.10.2016 31.10.2016 01.11.2016 02.11.2016 Łącznie
Wypadki 96 96 80 272
Ofiary śmiertelne 5 14 4 23
Ranni 107 124 107 338
Nietrzeźwi kierowcy 194 278 304 776

W piątek 28.10.2016 u zbiegu ulic Wóycickiego i Pułkowej w okolicy cmentarza odbył się briefing prasowy dotyczący akcji Znicz 2016. Z dziennikarzami radiowymi i telewizyjnymi spotkali się mł. insp. Mariusz Ciarka Rzecznik Prasowy KGP oraz insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP. W trakcie briefingu przypomniane zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa tak w drodze na cmentarze, jak i na terenie samych nekropolii.

Źródło:  materiały prasowe Policji

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA