REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie Zakopianki w Poroninie?

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie Zakopianki w Poroninie?
Kiedy powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie Zakopianki w Poroninie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiadomo już kiedy powstanie długo wyczekiwane bezkolizyjne skrzyżowanie Zakopianki w Poroninie. Inwestycja znacznie ograniczy powstawanie korków, kiedy zostanie ukończona?

Kiedy powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie Zakopianki w Poroninie?

W 2017 r. ma być przebudowany newralgiczny węzeł drogowy w Poroninie k. Zakopanego. W tym miejscu tworzą się gigantyczne korki podczas sezonu turystycznego. We wtorek w Poroninie podpisano porozumienie w sprawie przebudowy skrzyżowania.

REKLAMA

47 mln zł na tę inwestycję zagwarantowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dodatkowo z budżetu województwa małopolskiego na przebudowę przeznaczono 2,5 mln zł. W Poroninie zakopianka krzyżuje się z drogą wojewódzką, drogami lokalnymi i linią kolejową.

Zobacz też: Obwodnica Sanoka - kiedy powstanie?

REKLAMA

„Węzeł drogowy w Poroninie to sprawa wszystkich Polaków, którzy tu przyjeżdżają na urlopy. To inwestycja długo oczekiwane i bezwzględnie potrzebna. Dzięki porozumieniu, w końcu przebudowa będzie mogła być realizowana” – powiedział Paweł Olszewski, wiceminister Infrastruktury i Rozwoju.

Jak zaznaczył burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, newralgiczne skrzyżowanie w Poroninie to kluczowa inwestycja dla Zakopanego. Przypomniał on, że było już wiele koncepcji przebudowy skrzyżowania w Poroninie, ale żadna nie doczekała się realizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Trudności z dojazdem do Zakopanego odbijają się negatywnie na ruchu turystycznym pod Tatrami. Jeżeli już za dwa lata zostanie przebudowane to skrzyżowania, to będzie to duża ulga dla kierowców” – mówił Dorula.

Inwestycja ma już wydaną decyzję środowiskową i opracowany projekt budowlany, który zakłada m.in. budowę ronda, podziemnego przejazdu pod linią kolejową, i nowych mostów.

Zobacz też: Zakończono remont na Autostradzie A4 w okolicach Opola

Most w Białym Dunajcu opóźniony przez protesty mieszkańców

REKLAMA

Innym newralgicznym punktem w ciągu zakopianki jest popadający w ruinę most w Białym Dunajcu koło Poronina. Ze względu na protesty mieszkańców nie rozpoczęła się budowa nowego mostu, który miał powstać obok starej przeprawy. Dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie Tomasz Pałasiński zaznaczył, że przygotowywane są plany budowy nowego mostu w miejscu starego, na co godzą się mieszkańcy.

„Jeżeli badania wykażą, że most w starym śladzie będzie mógł być posadowiony niżej niż zakładał plan, to przystąpimy do projektowania takiego mostu” – powiedział Pałasiński. Dodał, że ta inwestycja może ruszyć pod koniec przyszłego roku.

Popularna zakopianka, czyli droga krajowa nr 7 i nr 47 od Krakowa do Lubnia jest drogą ekspresową. W przyszłym roku ma zacząć się budowa dwupasmowego odcinka tej popularnej trasy na odcinku Lubień – Rabka.(PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA