REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile jest samochodów w Warszawie? Więcej niż w Londynie i Berlinie

Ile jest samochodów w Warszawie? Więcej niż w Londynie i Berlinie
Ile jest samochodów w Warszawie? Więcej niż w Londynie i Berlinie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ile jest samochodów w Warszawie? Na tysiąc warszawiaków przypada 795 aut. To ponad dwukrotnie lepszy wynik niż w stolicy Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Ile jest samochodów w Warszawie?

Twarde dane nie kłamią. Na 1000 mieszkańców Warszawy przypada 795 samochodów osobowych. W Barcelonie wynik to 594 auta, Berlinie 337 aut, a Londynie 321 aut. Co ciekawe, nie tylko stolica Polski może się pochwalić imponującymi statystykami. Bo lepszy wynik od europejskich stolic ma również Poznań (781 pojazdów na 1000 mieszkańców) czy Wrocław (742 pojazdy na 1000 mieszkańców). W tym punkcie powstają dwa pytania. Czy takie wyniki oznaczają, że w Polsce żyje się lepiej? I czy to tak właściwie dobre dane dla naszego kraju?

REKLAMA

Warszawa europejskim liderem? Trochę tak. Ale to nie jest dobre...

W Polsce nie tyle żyje się lepiej, co inaczej. Krajowi kierowcy są przyzwyczajeni do motoryzacji indywidualnej. Mieszkając w dużym mieście nawet nie starają się dywersyfikować środków transportu. I najlepiej udowadniają to inne statystyki. Tym razem mówimy o GfK przeprowadzonym na zlecenie marki ubezpieczeniowej Beesafe. Co z niego wynika? Wniosków jest wiele:

  • 62 proc. Polaków często korzysta z własnego auta w mieście.
  • 78 proc. nigdy nie korzystało z wynajmu pojazdu.
  • 46 proc. Polaków korzysta z elektrycznych hulajnóg – w połowie przypadków własnych, a połowie wynajmowanych.
  • tylko 30 proc. Polaków łączy różne środki transportu jadąc na jednej trasie.

Mieszkańcy dużych miast są przyzwyczajeni do korzystania z własnego pojazdu. Stąd tak duże wyniki w kwestii wyliczenia ich ilości. Duży park pojazdów chociażby w Warszawie nie do końca może jednak cieszyć. To za jego sprawą w centrum miasta czy osiedlach mieszkaniowych jest tak trudno zaparkować. To on też generuje potężne korki w godzinach szczytu.

Mobilność w Polsce będzie się zmieniać. Aut w Warszawie będzie mniej

Czy jednak w tym tunelu może być jakieś światełko? Tak, konkretnie są dwa.

  1. Po pierwsze pomimo sporej popularności wśród Polaków posiadania auta niemal wszyscy (98 proc.) respondenci wspomnianego badania przyznali, że przemieszczają się pieszo, ponad 82 proc. Polaków korzysta z transportu publicznego, a 77 proc. deklaruje, że jeździ na własnym rowerze. To optymistyczne dane.
  2. Po drugie Polacy zaczynają dostrzegać alternatywne formy miejskiej mobilności. Bo samochód nie zawsze trzeba kupić. Czasami można go po prostu wynająć. Według prognoz globalna flota car sharingu zwiększy się do 2026 r. o 60 proc.

Choć skala na ten moment może jeszcze wydawać się stosunkowo niewielka, już od pewnego czasu widzimy rosnący trend związany z mobilnością, przejawiającą się chociażby w coraz większej liczbie pojazdów służących tzw. najmowi krótkoterminowemu. Dalsze nasilenie tego trendu będzie wymagało od ubezpieczycieli modyfikacji sposobu, w jaki oceniają ryzyko ubezpieczeniowe. Rozkłada się ono bowiem zupełnie inaczej, gdy jedno auto może być wypożyczane i używane przez więcej osób – zauważa Rafał Mosionek  z Beesafe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA