REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile jest samochodów w Warszawie? Więcej niż w Londynie i Berlinie

Ile jest samochodów w Warszawie? Więcej niż w Londynie i Berlinie
Ile jest samochodów w Warszawie? Więcej niż w Londynie i Berlinie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ile jest samochodów w Warszawie? Na tysiąc warszawiaków przypada 795 aut. To ponad dwukrotnie lepszy wynik niż w stolicy Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Ile jest samochodów w Warszawie?

Twarde dane nie kłamią. Na 1000 mieszkańców Warszawy przypada 795 samochodów osobowych. W Barcelonie wynik to 594 auta, Berlinie 337 aut, a Londynie 321 aut. Co ciekawe, nie tylko stolica Polski może się pochwalić imponującymi statystykami. Bo lepszy wynik od europejskich stolic ma również Poznań (781 pojazdów na 1000 mieszkańców) czy Wrocław (742 pojazdy na 1000 mieszkańców). W tym punkcie powstają dwa pytania. Czy takie wyniki oznaczają, że w Polsce żyje się lepiej? I czy to tak właściwie dobre dane dla naszego kraju?

REKLAMA

Warszawa europejskim liderem? Trochę tak. Ale to nie jest dobre...

W Polsce nie tyle żyje się lepiej, co inaczej. Krajowi kierowcy są przyzwyczajeni do motoryzacji indywidualnej. Mieszkając w dużym mieście nawet nie starają się dywersyfikować środków transportu. I najlepiej udowadniają to inne statystyki. Tym razem mówimy o GfK przeprowadzonym na zlecenie marki ubezpieczeniowej Beesafe. Co z niego wynika? Wniosków jest wiele:

  • 62 proc. Polaków często korzysta z własnego auta w mieście.
  • 78 proc. nigdy nie korzystało z wynajmu pojazdu.
  • 46 proc. Polaków korzysta z elektrycznych hulajnóg – w połowie przypadków własnych, a połowie wynajmowanych.
  • tylko 30 proc. Polaków łączy różne środki transportu jadąc na jednej trasie.

Mieszkańcy dużych miast są przyzwyczajeni do korzystania z własnego pojazdu. Stąd tak duże wyniki w kwestii wyliczenia ich ilości. Duży park pojazdów chociażby w Warszawie nie do końca może jednak cieszyć. To za jego sprawą w centrum miasta czy osiedlach mieszkaniowych jest tak trudno zaparkować. To on też generuje potężne korki w godzinach szczytu.

Mobilność w Polsce będzie się zmieniać. Aut w Warszawie będzie mniej

Czy jednak w tym tunelu może być jakieś światełko? Tak, konkretnie są dwa.

  1. Po pierwsze pomimo sporej popularności wśród Polaków posiadania auta niemal wszyscy (98 proc.) respondenci wspomnianego badania przyznali, że przemieszczają się pieszo, ponad 82 proc. Polaków korzysta z transportu publicznego, a 77 proc. deklaruje, że jeździ na własnym rowerze. To optymistyczne dane.
  2. Po drugie Polacy zaczynają dostrzegać alternatywne formy miejskiej mobilności. Bo samochód nie zawsze trzeba kupić. Czasami można go po prostu wynająć. Według prognoz globalna flota car sharingu zwiększy się do 2026 r. o 60 proc.

Choć skala na ten moment może jeszcze wydawać się stosunkowo niewielka, już od pewnego czasu widzimy rosnący trend związany z mobilnością, przejawiającą się chociażby w coraz większej liczbie pojazdów służących tzw. najmowi krótkoterminowemu. Dalsze nasilenie tego trendu będzie wymagało od ubezpieczycieli modyfikacji sposobu, w jaki oceniają ryzyko ubezpieczeniowe. Rozkłada się ono bowiem zupełnie inaczej, gdy jedno auto może być wypożyczane i używane przez więcej osób – zauważa Rafał Mosionek  z Beesafe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA