REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odśnieżanie dróg 2022/2023. GDDKiA gotowa do sezonu

Odśnieżanie dróg 2022/2023. GDDKiA gotowa do sezonu
Odśnieżanie dróg 2022/2023. GDDKiA gotowa do sezonu
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Odśnieżanie dróg 2022/2023. GDDKiA ma w tym roku do dyspozycji 2300 pojazdów oraz 292 magazyny soli. To ma wystarczyć na potrzeby 21 tys. km.

Odśnieżanie dróg 2022/2023 i GDDKiA

Choć dopiero jesienne liście zalegają na drogach, już dziś służby przygotowują się do zimowego utrzymania szlaków drogowych. GDDKiA postanowiła pochwalić się postępami tych prac. Zanim wyliczymy jednak wszystkie posiadane przez nią sprzęty i produkty, zajmijmy się czymś innym. Powiedzmy jakimi właściwie drogami zarządza GDDKiA.

REKLAMA

GDDKiA będzie odśnieżać drogi 24h przez 7 dni w tygodniu... w razie potrzeby

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za ponad 17,8 tys. km dróg krajowych (drogi krajowe, ekspresowe i autostrady). Jeżeli jednak do liczby tej dodamy dodatkowe jezdnie np. dróg serwisowych, długość zarządzanych odcinków wzrośnie do ponad 21 tys. km. W ramach zimowego odśnieżania dróg prace w razie potrzeby będą na tych szlakach prowadzone w trybie 24-godzinnym przez 7 dni w tygodniu. Co ważne, GDDKiA wykorzystuje do tego celu nie siły właśnie, a wykonawców wyłonionych w drodze przetargów. I umowy pokrywające całą sieć zostały już spisane.

Zimowe utrzymanie dróg 2022/2023. Co przygotowało GDDKiA?

Do odśnieżania ponad 21 tys. km dróg krajowych w Polsce użytych zostanie w sumie 2300 pojazdów. Będą to m.in. pługi, pługosolarki czy pługi wirnikowe. Poza tym podmioty współpracujące z dyrekcją musiały wyposażyć się chociażby w sól. Jak przewidzieć jej ilość? Tu schemat jest prosty. Robi się średnie wyliczenie zużycia soli z ostatnich 10 lat. W sezonie 2022/2023 przygotowanych zostało zatem:

  • 350 tys. ton soli drogowej, 
  • 2,4 tys. ton chlorku wapnia, 
  • 31 tys. ton materiałów uszorstniających.

Standardy zimowego utrzymania dróg

Zimowe utrzymanie dróg mocno zależy od standardu. Standardu, który powstał w oparciu o rozporządzenie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z 4 października 2021 roku. A więc tak:

  • drogi w standardzie I, czyli około 5,2 tys. km: Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz.
  • drogi w standardzie II, czyli około 11,1 tys. km: Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu może występować do 6 godz.
  • drogi w standardzie III, czyli około 1,9 tys. km: Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach  z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4 proc., na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu.
  • drogi w standardzie V, czyli około 2,7 tys. km: Jezdnia odśnieżona w miejscach zasp (co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek) i posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu ustalonych przez zarząd drogi

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA