REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?
Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

Co decyduje o wyborze środa transportu

REKLAMA

Rynek motoryzacyjny zmienia się, oferując coraz więcej opcji dostosowanych do różnych stylów życia i sposobów poruszania się. Co zatem jest decydującym kryterium wyboru nowego pojazdu? Według raportu „Polak w drodze po auto”[1], aż 60% Polaków wskazuje wysokie ceny jako największe wyzwanie przy zakupie samochodu. Dla większości konsumentów budżet jest kluczowym czynnikiem, a wybór pojazdu często stanowi kompromis między oczekiwaniami a możliwościami finansowymi. Ponad połowa badanych planuje zakup auta za kwotę do 50 tys. zł, a 25% poszukuje pojazdów w przedziale do 30 tys. zł. Rosnące koszty paliwa oraz eksploatacji dodatkowo skłaniają kierowców do poszukiwania ekonomicznych rozwiązań.

REKLAMA

Wnioski te potwierdza raport Strategy& „Optymizm tylko tam, gdzie niska cena. Postawy i zachowania zakupowe Polaków”[2], wskazując, że konsumenci często rezygnują z dodatkowych funkcji, jeśli pozwala to obniżyć cenę zakupu.

Poza kosztami eksploatacyjnymi, Polacy zwracają uwagę na bezpieczeństwo. Jak wskazuje raport, 48% badanych uznaje nowoczesne systemy poprawiające bezpieczeństwo za kluczowe kryterium wyboru pojazdu[3]. Wśród funkcji, które mają największe znaczenie, wymieniają m.in.:

  • systemy wspomagające jazdę (asystent pasa ruchu, automatyczne hamowanie awaryjne),
  • systemy monitorowania martwego pola,
  • rozbudowane czujniki parkowania.

Nowoczesne technologie są szczególnie istotne dla młodych kierowców, którzy poszukują pojazdów wyposażonych w inteligentne systemy wspomagania. Rośnie także zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. W ciągu ostatnich czterech lat liczba Polaków rozważających zakup samochodu elektrycznego wzrosła ponad trzykrotnie – z 7% w 2020 roku do 24% w 2024 roku. Mimo tego, głównymi barierami pozostają wysoka cena oraz ograniczona infrastruktura ładowania[4].

Polecamy: Samochód w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zamiast samochodu

REKLAMA

Tradycyjne samochody wciąż dominują na rynku, ale coraz więcej osób rozważa alternatywne środki transportu. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności 2025, 63% badanych byłoby skłonnych zrezygnować z korzystania z prywatnego samochodu, gdyby inne niż samochód i komunikacja publiczna rodzaje transportu zapewniały sprawne i tanie poruszanie się po mieście[5]. Jeszcze kilka lat temu carsharing postrzegano jako przyszłość miejskiej mobilności. W teorii model ten miał ograniczyć korki i liczbę prywatnych samochodów w miastach. Jednak rzeczywistość zweryfikowała entuzjazm właścicieli. Spośród kilkunastu firm, które od 2016 r. prowadziły tego rodzaju działalność obecnie zostało tylko dwie, z czego największa z nich – Panek, właśnie ogłosiła zawieszenie świadczenia usługi samochodów na minuty. Kluczowym problemem okazała się dewastacja pojazdów przez użytkowników, w wyniku której formy były narażone na wysokie koszty napraw i ubezpieczenia. Okazało się też, że nie jest to rozwiązanie rentowne, liczba użytkowników była znacznie mniejsza niż zakładano. Wpłynęły na to także problemy z parkowaniem oraz niechęć Polaków do współdzielenia pojazdów.

Wobec wyzwań, jakie napotykają carsharing i tradycyjne samochody, coraz większą popularnością cieszą się lekkie pojazdy elektryczne. Stanowią one kompromis między wygodą użytkowania własnego auta a ekonomicznymi rozwiązaniami miejskimi. Ich kluczowymi zaletami są:

  • niskie koszty zakupu i eksploatacji – lekkie pojazdy elektryczne są tańsze niż samochody spalinowe i zasilanie jest mniej kosztowne,
  • łatwość parkowania – kompaktowe wymiary ułatwiają znalezienie miejsca, pojazdy elektryczne są także zwolnione z opłat za parkowanie w centrach miast,
  • mniejszy wpływ na środowisko naturalne – brak emisji spalin i cicha praca silnika,
  • dostępność dla młodych kierowców – lekkie pojazdy elektryczne można prowadzić już od 14. roku życia na podstawie prawa jazdy kat. AM.

– Nowoczesna mobilność to przede wszystkim elastyczność. Lekkie pojazdy elektryczne doskonale wpisują się w potrzeby dzisiejszych użytkowników – zarówno tych, którzy szukają oszczędności, jak i tych, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne. Ich łatwość prowadzenia i kompaktowe rozmiary sprawiają, że są świetnym wyborem dla mieszkańców miast, studentów czy osób starszych, którzy potrzebują wygodnego środka transportu na krótkie dystanse – mówi Maciej Płatek, prezes zarządu marki Electroride.

Jakie pojazdy kupują kobiety, a jakie mężczyźni

Kobiety i mężczyźni podejmują decyzje o zakupie pojazdu w nieco odmienny sposób. Według raportu „Za kółkiem chińskiego auta”[6], najważniejszym czynnikiem dla obu płci jest cena pojazdu. Jednakże, kobiety częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na bezpieczeństwo pojazdu. W badaniu 40% kobiet wskazało bezpieczeństwo jako kluczowy aspekt przy wyborze samochodu, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł 31%. ​

Dodatkowo, mężczyźni częściej niż kobiety przywiązują wagę do marki pojazdu. W raporcie 35% mężczyzn uznało markę za istotny czynnik przy wyborze samochodu, podczas gdy wśród kobiet odsetek ten był nieco niższy. Można zatem wywnioskować, że kobiety częściej kierują się pragmatyzmem, zaś męskie podejście do zakupu jest bardziej skoncentrowane na emocjach i doświadczeniach związanych z użytkowaniem pojazdu.

Jak dobrze wybrać środek transportu?

Zakup środka transportu to poważna decyzja, dlatego warto przed nią zastanowić się nad swoimi rzeczywistymi potrzebami. Kluczowe pytania, które warto sobie zadać to:

  • Czy potrzebuję samochodu codziennie, czy tylko okazjonalnie?
  • Jakie są koszty eksploatacji wybranego pojazdu?
  • Czy istnieją alternatywy, które lepiej wpisują się w moje potrzeby?
  • Czy planuję użytkowanie pojazdu głównie w mieście, czy na dłuższych trasach?

Podjęcie decyzji o zakupie pojazdu powinno być wynikiem zarówno chłodnej kalkulacji, jak i indywidualnych preferencji. Czy kluczowym czynnikiem będzie ekonomia użytkowania, ekologia czy prestiż – każdy konsument musi to ocenić na własną rękę. Jedno jest pewne: rynek transportowy w Polsce wciąż ewoluuje, a tradycyjne modele użytkowania samochodów powoli ustępują miejsca nowym formom mobilności.

1: Raport „Polak w drodze po auto”. Santander Consumer Multirent. Grudzień 2024 r.

2: https://www.strategyand.pwc.com/pl/pl/publikacje/2024/postawy-i-zachowania-zakupowe-polskich-konsumentow.html

3: Raport „Polak w drodze po auto”. Santander Consumer Multirent. Grudzień 2024 r.

4: Barometr Nowej Mobilności 2025 powered by ORLEN. Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności ​

5: tamże

6: Raport „Za kółkiem chińskiego auta”. Santander Consumer Multirent. Lipiec 2024 r

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA