Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
REKLAMA
REKLAMA
- Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie
- Cel strefy płatnego parkowania niestrzeżonego
- Zmiana granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego od 3 lutego 2025 r.
- Zmiana zasięgu abonamentu rejonowego
- Inne zmiany dotyczące SPPN
Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN) w Warszawie funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376 ze zm.). Obecne granice strefy płatnego parkowania niestrzeżonego w m.st. Warszawie wymienione zostały w załączniku do Uchwały Nr LXXIX/2558/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 9 marca 2023 r. Na podstawie tej Uchwały, od początku listopada 2024 r. SPPN rozszerzy się o rejon Saskiej Kępy i Kamionka.
REKLAMA
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie
Podczas czwartkowej sesji rady Warszawy odbędzie się m.in. głosowanie ws. projektu uchwały rozszerzającej strefę płatnego parkowania. Projekt zakłada rozszerzenie tej strefy o kolejną część dzielnicy Mokotów. Ponadto, zakłada także zwiększenia zasięgu abonamentu rejonowego i zwolnienie z opłat za parkowanie pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. Chodzi o projekt uchwały Rady m.st. Warszawy zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat – druk nr 277.
Cel strefy płatnego parkowania niestrzeżonego
W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że podstawowym celem SPPN jest zwiększenie rotacji parkujących pojazdów oraz realizacja polityki transportowej miasta, w szczególności ograniczenia dostępności określonych obszarów dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.
Zmiana granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego od 3 lutego 2025 r.
Rozszerzenie SPPN na Mokotowie obejmie obszary: Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc oraz części Sadyby. Zdaniem projektodawców, zmiana granic SPPN od 3 lutego 2025 r. rozszerzona o część dzielnicy Mokotów, ma na celu poprawę sytuacji parkingowej na tych obszarach oraz na poprawę dostępności miejsc postojowych dla mieszańców, a także dla postojów krótkotrwałych.
Zmiana zasięgu abonamentu rejonowego
Ponadto, projektodawcy uwzględnili także zmianę zasięgu abonamentu rejonowego na promień o długości 200 metrów od adresu zameldowania mieszkańca SPPN. Obecnie abonament rejonowy umożliwia postój pojazdu w odległości do 100 metrów w rejonie do 8 parkomatów w pobliżu (do 150 metrów) miejsca zameldowania. Zdaniem projektodawców, odejście od wyznaczania zasięgu abonamentu na podstawie parkomatów na rzecz określonego zasięgu od adresu zameldowania powoduje, że każdy abonament rejonowy obejmuje taką samą powierzchnię.
Inne zmiany dotyczące SPPN
W projekcie uwzględniono także m.in. zmiany wprowadzające nowe brzmienie podmiotów objętych zerową stawką opłat, a także zmianę wysokości opłat zryczałtowanych za postój pojazdów na prawach wyłączności na zastrzeżonych stanowiskach postojowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.