REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renault Scenic II (2003-2009) - opinie użytkowników

Paulina Samoraj
Renault Scenic II (2003-2009) - opinie użytkowników
Renault Scenic II (2003-2009) - opinie użytkowników
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Scenic, dzięki swojej stylizacji i stosunkowo niskiej cenie przyciąga uwagę potencjalnych kupców, a w szczególności młodych rodzin szukających bezpiecznego oraz komfortowego środka transportu. Jednak co z usterkowością?

Od premiery Renaulta Scenica II minęła dekada. Po mimo upływu lat auto cieszy się nadal sporą popularnością. Scenic kusi atrakcyjną ceną. Za niewielkie pieniądze potencjalni nabywcy otrzymują funkcjonalne, komfortowe i oszczędne auto, co w dobie panującego kryzysu ma znaczenie. Jednak jak wiadomo w praktyce tanie nie zawsze znaczy dobre, ale o tym za chwilę.

REKLAMA

Renault Scenic II (2003-2009) - nadwozie

Scenic II jest dostępny w dwóch wersjach. Pierwsza to podstawowa Conquest o długości 430 cm, szerokości 181 cm i wysokości 162 cm, druga zaś  Grand Scenic jest wydłużona o 19 cm i wynosi 449 cm. Wersja standardowa posiada pięć miejsc siedzących, natomiast wersja Grand – siedem. Dużym atutem auta jest jego bagażnik. Pojemność podstawowej wersji wynosi 430 – 1840l, a Granda 535-1960l. To idealne rozwiązanie dla rodziny, która nie miałaby problemu z zapakowaniem większych zakupów lub bagaży na wyjazd.

Zobacz też: Używany Seat Leon II (2005 - 2012) - hiszpański golf

Renault Scenic II (2003-2009) - wnętrze

Francuzki producent daje paletę możliwości na aranżacje przestronnego wnętrza. Auto posiada z tyłu trzy niezależne fotele, które można wyjmować lub składać. Pojazd jest też zaopatrzony w różnego typu schowki. Przykładem może być klimatyzowany schowek po stronie pasażera, który może być niezwykle przydatny w upalne dni lub stoliki w oparciach przednich siedzeń.  W pojeździe bez problemu można zamontować foteliki dla dzieci zarówno z przodu, jak i z tyłu. Reasumując wyposażenie wnętrza Scenica spełnia wszelkie wymogi nawet tych wybrednych kierowców.

Zobacz też: Używany Seat Toledo III (2004 - 2009) - brzydkie kaczątko

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Renault Scenic II (2003-2009) - usterki napędu

Silniki w Renault Scenic II to, razem z elektroniką, jedna z najsłabszych stron tych aut. Najpowszechniejsze są wersje wysokoprężne – turbodiesle 1.5 dCi (82 KM, 105 KM) oraz 1.9 dCi (120 KM).  Zaletą tych silników jest stosunkowo małe zużycie paliwa. Gwarantuje to niezwykle ekonomiczną jazdę zarówno po mieście jak i w dłuższych trasach. Niestety jest to jedyny ich atut. Ograniczona trwałość silników  może narazić posiadaczy tych samochodów na znaczne koszta. Najwięcej kłopotów przysparza silnik o mniejszej jednostce. Powszechnym problem jest aparatura układu wtryskowego. Łatwo bowiem może być ona uszkodzona na przykład zanieczyszczonym paliwem. Częste są wycieki oleju spowodowane zniszczonymi uszczelkami. Kłopot stanowią także obracające się panewki. Silnik 1.9 dCi zapewnia korzystniejsze osiągi przy równie niewielkim zużyciu paliwa, jednak ma również problemy z trwałością, szczególnie jeżeli chodzi o turbosprężarkę, na którą trzeba zwracać szczególną uwagę. Posiadacze aut z silnikami wysokoprężnymi muszą się nastawić na problemy, a co za tym idzie, na spore wydatki związane także z wymianą koła dwumasowego oraz zaworu EGR. Korzystna zmiana dla turbodiesli nastąpiła w 2006 roku, kiedy przeprowadzono lifting modelu. Wtedy na rynek wyszedł model z silnikiem 2.0 dCi (150 KM). Jest on najlepszym a zarazem najdroższym dieslem w swojej gamie, jednak bardzo rzadko występującym na rynku. Silnik o tej jednostce jest bardziej dynamiczny, trwalszy, a przy tym równie oszczędny. Nie sprawia tylu kłopotów co pozostałe silniki w tej gamie, na czym nie cierpi portfel kierowcy posiadającego taki model pojazdu.

Zobacz też: Używana KIA Sportage III

Jeżeli chodzi o wersje benzynowe to można wyróżnić silniki 1.4 16V(98 KM), 1.6 16V(113 KM), 2.0 16V(136 KM) oraz 2.0 T(165 KM). Można uznać je za stosunkowo lepsze i trwalsze od wersji wysokoprężnych. Silnik 1.4 16V jest idealny dla mało wybrednych, ceniących ekonomiczną jazdę kierowców jeżdżących głównie po mieście. Dla tych, którzy wolą bardziej dynamiczną jazdę, powinni zdecydować się na silnik minimum 1.6 16V. Mimo, że ta wersja jest lepsza i spala podobną ilość paliwa narażona jest na zwiększoną awaryjność. W tego typu silnikach pojawia się problem uszkodzonego koła zmiennych faz rozrządu oraz awarii akumulatora. Dużym atutem są silniki 2.0 16V i 2.0 T. Co prawda zużywają one najwięcej paliwa, ale biorąc pod uwagę bardzo dobre osiągi, mały stopień awaryjności i przyjemność jazdy na długie dystanse, można to przełknąć.
Skrzynie biegów w Renault Scenic II mogą być pięcio- i sześciobiegowe skrzynie manualne lub cztero- oraz sześciobiegowe automaty. Ich współpraca z silnikiem wypada stosunkowo dobrze.

Zobacz też: Używane Renault Megane III (2008 - )-nowe otwarcie

Renault Scenic II (2003-2009) - usterki zawieszenia i elektroniki

Zawieszenie w Scenicu II można określić za dość delikatne jak na samochód tego typu. Posiadacze tych aut często skarżą się na problemy z uszkodzeniem górnego łożyska kolumn McPersona. Również psują się tanie elementy jak na przykład łączniki stabilizatora, czy końcówki drążków kierowniczych, a także dość szybko zużywają się  tarcze i klocki hamulcowe.
Właściciele tych aut narzekają na układ wspomagania kierownicy i przekładni kierowniczych. Uważają je za elementy mało trwałe.

Zobacz też: Test Suzuki Grand Vitara - terenowy SUV!

Dużą wadą tych aut jest elektronika. Standardowym tego przykładem jest awaria karty ,,hands free”, która zastępuje kluczyki. Uszkodzenie jej powoduje brak dostępu do samochodu i całkowite jego unieruchomienie . Do typowych usterek można zaliczyć także problemy z działaniem wycieraczek, siłowników szyb oraz elektrycznym regulowaniem lusterek. Wskaźnik ilości paliwa, jak i również wyświetlacz w desce rozdzielczej mimo czytelności i prostoty w obsłudze z czasem może przestać poprawnie działać. W wersjach, które posiadają czujniki ciśnienia w oponach, często ulegają one uszkodzeniu, jednak jest to typowa, wspólna wada samochodów Renault.
Renault Scenic II może nie jest autem dla wymagających kierowców. Pomimo licznych drobnych usterek dużo nadrabia swoim ładnym designem i wysokim komfortem jazdy. Przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie wygodę i oszczędność wynikającą z niskiego zużycia paliwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA