Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) – czy warto kupić?
REKLAMA
REKLAMA
BMW X3 powstało z myślą o tańszej alternatywie dla modelu X5. W 2006 r. nadwozie auta zostało nieco odświeżone, ale były to zmiany kosmetyczne. W 2010 r. zatrzymano produkcję E83 a na jego miejscu pojawił się nowy model F25.
REKLAMA
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) – karoseria
W kształcie i liniach nadwozia X3 wyraźnie widać nawiązania do innych modeli BMW. Pomimo upływu lat auto wciąż wygląda świeżo i nowocześnie. Narzekać można jedynie na zderzaki z nielakierowanego tworzywa, jednakże po faceliftingu w 2006 roku zastosowano nowe połowicznie lakierowane. X3 ma wiele wspólnego z „trójką” E46, jednak jest o tyle obszerniejszy, że bez problemu może nim podróżować nawet czteroosobowa rodzina. Powłoka lakiernicza jest wykonana bardzo solidnie i dobrze znosi upływ czasu, nie sprawiając problemów ani z korozją ani z lakierem.
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) – wnętrze
X3 otrzymało niezwykle przejrzysty panel ze wskaźnikami, miękką kierownicę oraz transparentną konsolę środkową. Wszelkie przyciski i przełączniki znajdują się w zasięgu ręki i nie ma najmniejszych problemów z ich obsługą. Wystrój kabiny w dużym stopniu zależy od tego jak bogato została skonfigurowane przez pierwszego nabywcę, a oni zazwyczaj nie oszczędzali. Dlatego na runku wtórnym można spotkać wiele modeli z tapicerką z beżowej lub pomarańczowej skóry oraz z dekoracjami z drewna lub aluminium. Ponadto, często wiele egzemplarzy ma dodatkowo panoramiczny dach oraz pakiet sportowych dodatków. Warto też dodać, że X3 jest pozbawione wnęki na koło zapasowe. Auto ma jedynie nieduży schowek pod podłogą bagażnika, który mieści akumulator, podstawowe narzędzia i apteczkę.
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) - wyposażenie
Bardzo dużym plusem X3 jest bogate wyposażenie. Już w standardowej wersji auto zostało wyposażone w ręczną klimatyzację, elektrycznie sterowane szyby i lusterka oraz felgi ze stopów lekkich. Co więcej spora ilość aut na rynku wtórnym jest dodatkowo wyposażona w klimatyzację automatyczną, skórzaną tapicerkę, nawigację i wysokiej klasy zestaw audio.
Zobacz też: Używane BMW serii 7 E38 (1994 – 2001) – usterki
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) – silniki benzynowe
Osoby decydujące się na zakup auta z silnikiem benzynowym nie mają się czego obawiać. Co prawda występują awarie cewek zapłonowych i przepustnicy, ale zdarzają się one bardzo rzadko. Podstawowa jednostka 2.0 może jedynie nie zachwycać osiągami, dlatego optymalnym wyborem może być silnik 3.0 który zapewni dynamikę i niezawodność. Jednostki te cechują się dość sporym zużyciem paliwa, co pociąga za sobą duże rachunki na stacji, ale można to wyeliminować poprzez założenie instalacji LPG, która będzie się dobrze sprawowała i nie zaszkodzi silnikowi pod względem technicznym.
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) – silniki Diesla
Niestety w przypadku diesli nie jest tak kolorowo. Zdarzają się awarie i to całkiem kosztowne. W autach z dużym przebiegiem psują się wtryskiwacze, uszkodzeniu ulega dwumasowe koło zamachowe. Problem sprawia też niedopalanie się sadzy w filtrze cząstek stałych. Ponadto zdarzają się przypadki pękania blaszanego kolektora wydechowego, który dobrze jest wymienić na żeliwny. Dość często dochodzi też do uszkodzenia klap w kolektorze dolotowym. Jeśli decydujemy się na zakup X3 z silnikiem wysokoprężnym, najlepszym wyborem powinien być 3.0d o mocy 204 KM, który zapewnia dobre osiągi przy umiarkowanym zużyciu oleju napędowego. Jego mocniejsza odmiana też jest godna polecenia, ale jej ewentualne naprawy będą droższe. Odradza się natomiast zakup auta z pierwszych lat produkcji z podstawowym silnikiem, w którym odnotowano pęknięcia bloku silnika.
Zobacz też: Używane kompakty: Audi A3 czy BMW 1?
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) - skrzynie biegów
BMW X3 E83 było w ofercie zarówno z manualnymi jak i z automatycznymi skrzyniami biegów. Jedynie skrzynie ręczne w połączeniu z podstawowymi silnikami 2.0i oraz 2.0 można uznać za bezawaryjne i niezawodne. W silnikach o większej mocy i dużym momencie obrotowym niedbałe użytkowanie może prowadzić do rychłego zużycia sprzęgła oraz dwumasowego koła zamachowego. Skrzynie automatyczne są w większym stopniu wytrzymałe, ale koniecznie trzeba uważać na skrzynie produkcji General Motors, które były montowane w X3 w latach 2004 - 2006. Do ich typowych defektów należy opóźniona reakcja na przyspieszenie w momencie startu z postoju. Jednakowoż warto dodać, że powyżej opisane usterki mogą się pojawiać w modelach, które przekroczyły już przebieg 200 tys kilometrów.
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) - układ napędowy
Układ napędowy jest relatywnie trwały. Co prawda zdarzają się uszkodzenia skrzyni rozdzielczej, ale koszt jej naprawy jest względnie niski, wymiana modułu sterującego zamknie się w cenie 500 złotych. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wycieki z zespołu napędowego, szczególnie należy przyjrzeć się skrzyni biegów, uszczelnieniom półosi w misce olejowej oraz dyferencjałom. Olbrzymią zaletą X3 jest oferowany serynie we wszystkich wersjach zaawansowany układ napędu na cztery koła, który umożliwia jazdę tam gdzie auto bez napędu już sobie nie poradzi. Ze względu na funkcję automatycznego przyhamowywania buksujących kół trzeba się liczyć z przyspieszonym zużyciem klocków hamulcowych.
Zobacz też: Używane BMW 5 E60: zakup to nie wszystko
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) – awaryjność
Przed zakupem używanego BMW X3 E83 trzeba koniecznie sprawdzić szczelność przewodów intercoolera. Zawieszenie jest bardzo dobrze dopracowane i wytrzymuje nawet 200 tys km, jednak na dłuższą metę nie obędzie się bez wymiany łączników stabilizatorów, amortyzatorów i górnych wahaczy. W wersjach z napędem na cztery koła zawodzi najczęściej mechanizm odpowiedzialny za pracę sprzęgła wielopłytkowego. Warto też zwrócić uwagę na sposób działania automatycznej skrzyni biegów. Wszelkie szarpnięcia, długie zmiany biegów lub pomijanie przełożeń mogą świadczyć o uszkodzeniu skrzyni. Decydując się na X3 z manualną skrzynią biegów trzeba liczyć się z faktem, że konieczna może okazać się wymiana sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego. Ponadto znane są problemy z trzeszczącymi, wycierającymi się plastikami we wnętrzu. Za słaby punkt X3 należy też policzyć krótką trwałość akumulatora oraz dość częste zrywanie się paska napędu klimatyzacji. Czasami z powodu zaśniedziałych styków występują też problemy z elektryką. Auto zostało bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją, drobne ślady rdzy mogą pojawić się jedynie na elementach zawieszenia. Rdzewiejąca blacha nadwozia oznacza tylko tyle, że trafiliśmy na samochód po wypadku. Oryginalne części do BMW są drogie, ale wytrzymuję o wiele więcej czasu niż zamienniki.
Zobacz też: Używane BMW X5: tani zakup to nie wszystko
Używane BMW X3 E83 (2003 – 2010) – podsumowanie
Używane BMW X3 E83 to propozycja, którą warto wziąć pod uwagę jeśli szukamy auta do dynamicznej jazdy a przy tym chcemy siedzieć nieco wyżej niż w standardowych kompaktach i mieć pewność, że auto nie zawiedzie nas w lekkim terenie. Auto doskonale poradzi sobie na śniegu czy polnej drodze, ale lepiej nie zapuszczać się w ciężki teren. X3 oferuje przydatny napęd na cztery koła, bardzo dobre osiągi i komfortowe warunki podróżowania w wygodnych fotelach a to wszystko przy umiarkowanej cenie zakupu używanego auta. Niestety, jest również druga strona medalu, a są nią stosunkowo duże koszty związane z eksploatacją samochodu. Wybierając silnik diesla zaoszczędzimy sporo na stacji, ale za to wydamy znacznie więcej na naprawy niż w przypadku wersji benzynowych. Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup warto poświęcić trochę więcej czasu na poszukiwania zadbanego egzemplarza z w miarę niskim przebiegiem, a to może być utrudnione ze względu na dużą ilość aut powypadkowych na naszym rynku. Koszty związane z utrzymaniem samochodu, nie będą należały do najniższych, ale dzięki szerokiej gamie ogólnodostępnych zamienników, naprawy eksploatacyjne nie będą aż takim obciążeniem finansowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.