REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Skoda Fabia II (2007 - 2014) – opinie

Bartłomiej Jakubiec
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Fabia pierwszej generacji przebojem wdarła się na szczyty rankingów sprzedaży w naszym kraju. Auto oferowało sprawdzoną technikę znaną z modeli Volkswagena i przekonywało do siebie relatywnie niską ceną. Po 8 latach obecności na rynku Skoda wprowadziła nową generację, która miała za zadanie kontynuować sukces poprzedniczki. Jak sprawuje się używana Skoda Fabia II ? Jakie trapią ją usterki? I jakie zbiera opinie wśród użytkowników?

Używana Skoda Fabia II (2007 - ) – wygląd zewnętrzny i wnętrze

REKLAMA

Skoda Fabia należy do grona najbardziej popularnych aut w naszym kraju. W porównaniu do poprzedniczki auto nieco urosło i wyładniało. Może pełnić zarówno rolę taniego auta rodzinnego oraz auta stylowego (jeśli trafimy na ciekawe zestawienie kolorów karoserii i dachu). Wnętrze tak jak w poprzedniku jest proste i do bólu funkcjonalne. Jakość zastosowanych materiałów jest dobra, podobnie wypada spasowanie elementów wnętrza. Jeśli do tej pory mieliśmy do czynienia wyłącznie z przedstawicielami segmentu aut miejskich nie powinniśmy być rozczarowani. Co prawda Volkswagen Polo oferuje wyższą jakość, ale już większość klasowych rywali prezentuje się zauważalnie gorzej.  Przestronność wnętrza jest na co najwyżej przeciętnym poziomie. O ile w pierwszym rzędzie kierowca i pasażer podróżować mają wystarczającą ilość miejsca to osoby zasiadające na kanapie już nie. Brakuje miejsca głównie na wysokości kolan oraz na ramion. Cieszy natomiast bardzo duży bagażnik. Hatchback dysponuje przestrzenią wynoszącą 300 litrów, a wersja kombi z pojemnością 480 litrów może służyć za auto dla niewielkiej rodziny. Na rynku wtórnym występuje mnogość wersji wyposażeniowych. Można znaleźć zarówno auta ubogo wyposażone, które zazwyczaj jeździły we flotach jak i te bogatsze. Znalezienie jednej i drugiej opcji nie powinno być problemem.

Zobacz też: Test Skoda Fabia Monte Carlo: pro mladší ducha

Używana Skoda Fabia II (2007 - ) – technika

Skoda Fabia garściami czerpie rozwiązania techniczne stosowane w innych modelach koncernu Volkswagena. Płyta podwoziowa jest identyczna jak zastosowana w Polo oraz Seacie Ibiza. W konstrukcji zawieszenia wykorzystano sprawdzone rozwiązania. Z przodu pracują kolumny McPhersona, a z tyłu wytrzymała belka skrętna. Potencjalnych nabywców ucieszy wybór jednostek napędowych. Początkowo dostępne były jedynie benzynowe jednostki wolnossące o pojemnościach 1,2 – 1,6 oraz diesle 1,4 i 1,9 TDI. W 2010 zastąpiono je nowocześniejszymi motorami o pojemności 1,2 oraz 1,4 wyposażonymi w turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk paliwa, co przyczyniło się do uzyskania większych mocy jednostkowych oraz znacznego polepszenia elastyczności przy niższym zużyciu paliwa. Wprowadzone jednostki wysokoprężne o mocach 75 – 105 KM miały pojemność 1,6 litra i zasilane były common-railem. Bez względu na moc były wyposażone w filtr cząstek stałych.

Silniki benzynowe:

  • 1.2 THP (60 KM, 108 Nm) – 16,5s – 155 km/h
  • 1.2 THP (70 KM, 112 Nm) – 14,9s – 163 km/h
  • 1.4 (85 KM, 132 Nm) – 12,3s – 174 km/h
  • 1.6 (105 KM, 153 Nm) – 10,1s – 190 km/h
  • 1.2 TSI (85 KM, 160 Nm) – 11,7s – 177 km/h
  • 1.2 TSI (105 KM,  175 Nm)  - 10,1s – 191 km/h
  • 1.4 TSI (180 KM, 250 Nm) – 7,3s – 224 km/h

Dla zwolenników spokojnej oszczędnej jazdy lepszym wyborem będą jednostki bez wtrysku bezpośredniego, doskonale współpracujące z instalacjami gazowymi. Spalają średnio 6,5 litra benzyny lub 7,5-8,5 litra LPG. Jednostki TSI zapewniają dużo lepsze osiągi przy identycznym zużyciu paliwa, lecz ze względu na zaawansowaną budowę wymagają lepszej obsługi serwisowej

Skoda Fabia - silniki Diesla:

  • 1.4 TDI (70 KM, 155 Nm) – 14,8s – 163 km/h
  • 1.4 TDI (80KM, 195 Nm) – 13,2s – 172 km/h
  • 1.9 TDI (105 KM, 240 Nm) – 10,8s – 190 km/h
  • 1.2 TDI CR (75 KM, 180 Nm) – 14,2s – 172 km/h
  • 1.6 TDI CR (75 KM, 195 Nm) – 14,1s – 166 km/h
  • 1.6 TDI CR (90 KM, 230 Nm) – 12,6s – 176 km/h
  • 1.6 TDI CR (105 KM, 250 Nm) – 10,9s – 188 km/h

Jednostki wysokoprężne montowane w Skodzie Fabii II okazują się bardzo oszczędne. Wszystkie zużywają średnio 5-5,5 litra oleju napędowego na 100 kilometrów.

Jednostki napędowe łączone były z dwoma typami biegów: 5-biegową skrzynią ręczną, bądź skrzynią dwusprzęgłową zautomatyzowaną skrzynią DSG o siedmiu przełożeniach. Napęd przenoszony był na przednią oś.

Zobacz też: Test Polo kontra Fabia: Rodzinny pojedynek

Używana Skoda Fabia II (2007 - ) – opinie i usterki

REKLAMA

Używana Skoda Fabia cieszy się bardzo dobrą opinią na rynku wtórnym. Karoseria została dobrze zabezpieczona przed korozją. Jeśli widoczne są ślady rdzy świadczy to o odbytych naprawach lakierniczych. Zawieszenie można uznać za średnio trwałe. Na szczęście jest tanie w naprawach. Do najczęściej zużywających się elementów należą łączniki stabilizatora (60 zł/sztuka), sworznie wahaczy (od 60 zł/sztuka) i łożyska w kolumnach McPhersona (25 zł/szt.). Gdy rzadko korzystamy z pojazdu szybkiemu zużyciu ulegają łożyska w piastach przednich kół (ok. 250 zł/szt.).

Bardzo trwałe są wolnossące jednostki benzynowe. Jedynie w silnikach 1.2 THP może dochodzić do uszkodzeń cewek zapłonowych. Jednostki TSI cierpią na osadzenie się nagaru na zaworach, rozciągające się łańcuchy rozrządu i awarie turbosprężarek. Ponadto w silniku 1.4 TSI kosztowana jest wymiana kompresora mechanicznego. Wśród silników Diesla najlepszą opinią cieszy się popularny 1.9 TDI. Jego najbardziej znaną przypadłością są awarie przepływomierza i pompowtryskiwaczy. Te drugie na szczęście można regenerować. Jednostka 1.4 TDI cierpi na wysokie zużycie oleju silnikowego. Nowoczesne silniki 1.6 TDI wyposażone zostały w filtry cząstek stałych, które zapychają się podczas typowo miejskiej jazdy.

Dobrze pod względem usterkowości wypada układ elektryczny i elektronika. Ze względu na małe nagromadzenie nowoczesnych rozwiązań nie dochodzi do poważnych awarii unieruchamiających auto. Najczęściej przytrafiają się usterki dmuchawy powietrza oraz podświetlenia wnętrza.

Skoda Fabia - ceny części:

  • Amortyzatory przednie Kayaba (komplet) – 400 zł
  • Amortyzatory tylne Kayaba (komplet)- 400 zł
  • Tarcze hamulcowe przednie Bosch (komplet) – 260 zł
  • Tarcze hamulcowe tylne Bosch (komplet) – 200 zł
  • Klocki hamulcowe przednie Bosch – 150 zł
  • Klocki hamulcowe tylne Bosch – 120 zł

Zobacz też: Używany Skoda Fabia I: twarda sztuka

Używana Skoda Fabia (2007 - ) – podsumowanie

Skoda Fabia od wielu lat jest w czołówce najlepiej sprzedających się nowych aut w Polsce. Nie inaczej jest na rynku wtórnym, gdzie popyt i podaż na nią jest ogromny. Sprawdzona i tania technologia, proste i funkcjonalne wnętrze oraz szeroka gama jednostek napędowych potrafią przekonać do siebie każdego. Jeśli poszukujemy auta taniego w eksploatacji powinniśmy wybrać benzynowe jednostki bez doładowanie (najlepiej 1.6 105 KM) lub sprawdzonego turbo diesla 1.9 TDI. Jeśli potrzebujemy bardziej żwawych jednostek lepiej zwrócić uwagę na nowoczesne 1.2 TSI. Ceny części są bardzo przystępne, a z naprawą powinno poradzić sobie większość warsztatów. Z pewną rezerwą natomiast należy podejść do silnika 1.4 TSI wyposażonego w bezpośredni wtrysk, turbodoładowanie oraz kompresor. Jednostka ta jest znana ze źle zaprojektowanego napędu rozrządu co skutkuje kosztownymi naprawami.

Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA