REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Skoda Fabia II (2007 - 2014) – opinie

Bartłomiej Jakubiec
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Fabia pierwszej generacji przebojem wdarła się na szczyty rankingów sprzedaży w naszym kraju. Auto oferowało sprawdzoną technikę znaną z modeli Volkswagena i przekonywało do siebie relatywnie niską ceną. Po 8 latach obecności na rynku Skoda wprowadziła nową generację, która miała za zadanie kontynuować sukces poprzedniczki. Jak sprawuje się używana Skoda Fabia II ? Jakie trapią ją usterki? I jakie zbiera opinie wśród użytkowników?

Używana Skoda Fabia II (2007 - ) – wygląd zewnętrzny i wnętrze

REKLAMA

Skoda Fabia należy do grona najbardziej popularnych aut w naszym kraju. W porównaniu do poprzedniczki auto nieco urosło i wyładniało. Może pełnić zarówno rolę taniego auta rodzinnego oraz auta stylowego (jeśli trafimy na ciekawe zestawienie kolorów karoserii i dachu). Wnętrze tak jak w poprzedniku jest proste i do bólu funkcjonalne. Jakość zastosowanych materiałów jest dobra, podobnie wypada spasowanie elementów wnętrza. Jeśli do tej pory mieliśmy do czynienia wyłącznie z przedstawicielami segmentu aut miejskich nie powinniśmy być rozczarowani. Co prawda Volkswagen Polo oferuje wyższą jakość, ale już większość klasowych rywali prezentuje się zauważalnie gorzej.  Przestronność wnętrza jest na co najwyżej przeciętnym poziomie. O ile w pierwszym rzędzie kierowca i pasażer podróżować mają wystarczającą ilość miejsca to osoby zasiadające na kanapie już nie. Brakuje miejsca głównie na wysokości kolan oraz na ramion. Cieszy natomiast bardzo duży bagażnik. Hatchback dysponuje przestrzenią wynoszącą 300 litrów, a wersja kombi z pojemnością 480 litrów może służyć za auto dla niewielkiej rodziny. Na rynku wtórnym występuje mnogość wersji wyposażeniowych. Można znaleźć zarówno auta ubogo wyposażone, które zazwyczaj jeździły we flotach jak i te bogatsze. Znalezienie jednej i drugiej opcji nie powinno być problemem.

Zobacz też: Test Skoda Fabia Monte Carlo: pro mladší ducha

Używana Skoda Fabia II (2007 - ) – technika

Skoda Fabia garściami czerpie rozwiązania techniczne stosowane w innych modelach koncernu Volkswagena. Płyta podwoziowa jest identyczna jak zastosowana w Polo oraz Seacie Ibiza. W konstrukcji zawieszenia wykorzystano sprawdzone rozwiązania. Z przodu pracują kolumny McPhersona, a z tyłu wytrzymała belka skrętna. Potencjalnych nabywców ucieszy wybór jednostek napędowych. Początkowo dostępne były jedynie benzynowe jednostki wolnossące o pojemnościach 1,2 – 1,6 oraz diesle 1,4 i 1,9 TDI. W 2010 zastąpiono je nowocześniejszymi motorami o pojemności 1,2 oraz 1,4 wyposażonymi w turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk paliwa, co przyczyniło się do uzyskania większych mocy jednostkowych oraz znacznego polepszenia elastyczności przy niższym zużyciu paliwa. Wprowadzone jednostki wysokoprężne o mocach 75 – 105 KM miały pojemność 1,6 litra i zasilane były common-railem. Bez względu na moc były wyposażone w filtr cząstek stałych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silniki benzynowe:

  • 1.2 THP (60 KM, 108 Nm) – 16,5s – 155 km/h
  • 1.2 THP (70 KM, 112 Nm) – 14,9s – 163 km/h
  • 1.4 (85 KM, 132 Nm) – 12,3s – 174 km/h
  • 1.6 (105 KM, 153 Nm) – 10,1s – 190 km/h
  • 1.2 TSI (85 KM, 160 Nm) – 11,7s – 177 km/h
  • 1.2 TSI (105 KM,  175 Nm)  - 10,1s – 191 km/h
  • 1.4 TSI (180 KM, 250 Nm) – 7,3s – 224 km/h

Dla zwolenników spokojnej oszczędnej jazdy lepszym wyborem będą jednostki bez wtrysku bezpośredniego, doskonale współpracujące z instalacjami gazowymi. Spalają średnio 6,5 litra benzyny lub 7,5-8,5 litra LPG. Jednostki TSI zapewniają dużo lepsze osiągi przy identycznym zużyciu paliwa, lecz ze względu na zaawansowaną budowę wymagają lepszej obsługi serwisowej

Skoda Fabia - silniki Diesla:

  • 1.4 TDI (70 KM, 155 Nm) – 14,8s – 163 km/h
  • 1.4 TDI (80KM, 195 Nm) – 13,2s – 172 km/h
  • 1.9 TDI (105 KM, 240 Nm) – 10,8s – 190 km/h
  • 1.2 TDI CR (75 KM, 180 Nm) – 14,2s – 172 km/h
  • 1.6 TDI CR (75 KM, 195 Nm) – 14,1s – 166 km/h
  • 1.6 TDI CR (90 KM, 230 Nm) – 12,6s – 176 km/h
  • 1.6 TDI CR (105 KM, 250 Nm) – 10,9s – 188 km/h

Jednostki wysokoprężne montowane w Skodzie Fabii II okazują się bardzo oszczędne. Wszystkie zużywają średnio 5-5,5 litra oleju napędowego na 100 kilometrów.

Jednostki napędowe łączone były z dwoma typami biegów: 5-biegową skrzynią ręczną, bądź skrzynią dwusprzęgłową zautomatyzowaną skrzynią DSG o siedmiu przełożeniach. Napęd przenoszony był na przednią oś.

Zobacz też: Test Polo kontra Fabia: Rodzinny pojedynek

Używana Skoda Fabia II (2007 - ) – opinie i usterki

REKLAMA

Używana Skoda Fabia cieszy się bardzo dobrą opinią na rynku wtórnym. Karoseria została dobrze zabezpieczona przed korozją. Jeśli widoczne są ślady rdzy świadczy to o odbytych naprawach lakierniczych. Zawieszenie można uznać za średnio trwałe. Na szczęście jest tanie w naprawach. Do najczęściej zużywających się elementów należą łączniki stabilizatora (60 zł/sztuka), sworznie wahaczy (od 60 zł/sztuka) i łożyska w kolumnach McPhersona (25 zł/szt.). Gdy rzadko korzystamy z pojazdu szybkiemu zużyciu ulegają łożyska w piastach przednich kół (ok. 250 zł/szt.).

Bardzo trwałe są wolnossące jednostki benzynowe. Jedynie w silnikach 1.2 THP może dochodzić do uszkodzeń cewek zapłonowych. Jednostki TSI cierpią na osadzenie się nagaru na zaworach, rozciągające się łańcuchy rozrządu i awarie turbosprężarek. Ponadto w silniku 1.4 TSI kosztowana jest wymiana kompresora mechanicznego. Wśród silników Diesla najlepszą opinią cieszy się popularny 1.9 TDI. Jego najbardziej znaną przypadłością są awarie przepływomierza i pompowtryskiwaczy. Te drugie na szczęście można regenerować. Jednostka 1.4 TDI cierpi na wysokie zużycie oleju silnikowego. Nowoczesne silniki 1.6 TDI wyposażone zostały w filtry cząstek stałych, które zapychają się podczas typowo miejskiej jazdy.

Dobrze pod względem usterkowości wypada układ elektryczny i elektronika. Ze względu na małe nagromadzenie nowoczesnych rozwiązań nie dochodzi do poważnych awarii unieruchamiających auto. Najczęściej przytrafiają się usterki dmuchawy powietrza oraz podświetlenia wnętrza.

Skoda Fabia - ceny części:

  • Amortyzatory przednie Kayaba (komplet) – 400 zł
  • Amortyzatory tylne Kayaba (komplet)- 400 zł
  • Tarcze hamulcowe przednie Bosch (komplet) – 260 zł
  • Tarcze hamulcowe tylne Bosch (komplet) – 200 zł
  • Klocki hamulcowe przednie Bosch – 150 zł
  • Klocki hamulcowe tylne Bosch – 120 zł

Zobacz też: Używany Skoda Fabia I: twarda sztuka

Używana Skoda Fabia (2007 - ) – podsumowanie

Skoda Fabia od wielu lat jest w czołówce najlepiej sprzedających się nowych aut w Polsce. Nie inaczej jest na rynku wtórnym, gdzie popyt i podaż na nią jest ogromny. Sprawdzona i tania technologia, proste i funkcjonalne wnętrze oraz szeroka gama jednostek napędowych potrafią przekonać do siebie każdego. Jeśli poszukujemy auta taniego w eksploatacji powinniśmy wybrać benzynowe jednostki bez doładowanie (najlepiej 1.6 105 KM) lub sprawdzonego turbo diesla 1.9 TDI. Jeśli potrzebujemy bardziej żwawych jednostek lepiej zwrócić uwagę na nowoczesne 1.2 TSI. Ceny części są bardzo przystępne, a z naprawą powinno poradzić sobie większość warsztatów. Z pewną rezerwą natomiast należy podejść do silnika 1.4 TSI wyposażonego w bezpośredni wtrysk, turbodoładowanie oraz kompresor. Jednostka ta jest znana ze źle zaprojektowanego napędu rozrządu co skutkuje kosztownymi naprawami.

Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia Monte Carlo 1.6 TDI 105 KM
Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Skoda Fabia GreenLine Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA