REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Daewoo Lanos: dobry wybór

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Lanos to może niezbyt urodziwe, ani efektowne auto, lecz w tej kategorii cenowej ciężko znaleźć coś lepszego.
Lanos to może niezbyt urodziwe, ani efektowne auto, lecz w tej kategorii cenowej ciężko znaleźć coś lepszego.

REKLAMA

REKLAMA

Słysząc Daewoo wiele osób zaczyna patrzeć z politowaniem. Jednak jest to błędna reakcja. Model Lanos to wbrew obiegowej opinii bardzo dobre auto, jeśli chodzi o stosunek cena/jakość.

W 1997 roku Lanos został następcą wysłużonej Nexii. Na początku nikt nie zdawał sobie sprawy z rozmiaru sukcesu jaki osiągnie ten model. Założenie było proste – tanie w zakupie i eksploatacji. Ostatni Lanos w Polsce został wyprodukowany w październiku 2008 roku. Pomimo zakończenia produkcji jest to jeden z najczęściej spotykanych samochodów na naszych drogach.

REKLAMA

Pomimo braku w ofercie nadwozia kombi, Lanos dzielnie pełni rolę samochodu rodzinnego. Niestety wybierając się na dłuższy urlop możemy mieć problem z zabraniem wszystkich walizek. W nadwoziu typu hatchback mamy do dyspozycji tylko 250 litrów. Jak się okazuje jest to 22 litry mniej niż oferuje Toyota Yaris. W sedanie pojemność bagażnika również nie robi żadnego wrażenia, jest to tylko 320 litrów.

Zobacz też: Opinie kierowców o Deawoo Lanos

REKLAMA

Na brak używanych Lanosów na rynku nie można narzekać. Samochód ten jest spotykany praktycznie wszędzie. Służy jako samochód firmowy, prywatny oraz niejednokrotnie do przewożenia ciężkich i dużych przedmiotów. Zdarzają się również importowane egzemplarze, jednak zakup takiego auta może być znacznie droższy (po doliczeniu wszystkich opłat związanych z pierwszą rejestracją) niż krajowa oferta. Lanosa można już kupić za około 2 000 złotych. Najdroższe modele to wydatek rzędu 10 000 – 11 000 tysięcy.

Pod względem wyposażenia Lanos nie zachwyca. Warto wspomnieć, że poduszka powietrzna kierowcy nie jest tutaj standardem. Oczywiście były auta z klimatyzacją, jednak nie są to często spotykane egzemplarze. Szyby otwierane na korbkę również są czymś naturalnym. Lanos doczekał się liftingu w 2000 roku. W 2004 roku nastąpiła znacząca zmiana. Koncern Daewoo wycofał się z FSO. Nazwa auta również uległa zmianie Daewoo Lanos był już historią - po 2004 był to FSO Lanos. Za najlepsze egzemplarze uważa się auta z końca produkcji (2007 – 2008). Lanos Plus – tak się nazywały najlepiej wyposażone modele.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymontowanie kolumny przedniego zawieszenia

Usterki Daewoo Lanosa

Pod względem usterek Daewoo Lanos nie jest sklasyfikowany w żadnym niemieckim rankingu. Mimo to silniki nie należą do awaryjnych. Podczas oględzin należy położyć nacisk na elektrykę i hamulce.

Jaki silniki były dostępne w Daewoo Lanos ?

Daewoo Lanos jest w czołówce pod względem „zagazowanych” aut. Większość oferowanych aut jest już wyposażona w instalację gazową. Zakup takiego auta pozwala na wprowadzenie pewnych oszczędności w zakresie eksploatacji. Ciekawostką jest fakt, że silniki Lanosa są wyjątkowo trwałe. Nie występują tam poważne i drogie awarię. Jeśli się zdarzą to tylko i wyłącznie z powodu zaniedbania właściciela.

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana półosi

REKLAMA

1.4 75KM – Na tym silniku można skończyć prezentację całej gamy. Jest to jedyny rozsądny wybór pod względem spalania. Silnik 8-zaworowy dobrze reaguje na instalacje gazowe. Spalanie na poziomie 8 litrów. O dynamice nie można mówić, zwłaszcza z kompletem pasażerów. Mimo wszystko polecamy zakup auta z tym silnikiem. Nawet jednostka 1.6 nie sprawi, że Lanos stanie się autem wyścigowym.

1.5 86KM – Również jednostka 8-zaworowa. Spalanie na poziomie 8.5 litra. Silnik poprawnie reaguje na instalację gazową i nie ma z nim większych problemów. Ciekawa alternatywa dla 1.4, również warta przemyślenia.

1.5 100KM – Silnik 16-zaworowy charakteryzuje się mocą większą o 14KM od swojej 8 zaworowej odmiany. Spalanie na wyższym poziomie, około 9 litrów benzyny i 10 – 11 litrów gazu. W przypadku tego silnika zdarzały się problemy z instalacjami gazowymi. Nie jest to regułą, jednak poprawna regulacja jest tutaj bardzo ważna.

1.6 106KM – najmocniejszy silnik w ofercie Daewoo. Przyspieszenie na poziomie 11.5 sekundy nie imponuje. Spalanie około 9.5 litrów, gazu 1 – 2 litry więcej. Jeśli zależy nam na jakiejkolwiek dynamice, a do tego auto ma zamontowaną instalację gazową, to jest to dobry wybór.

Zobacz też: Używany Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

Niestety miłośnicy jednostek wysokoprężnych będą zawiedzieni. Marka Daewoo nie przewidziała silnika Diesla w modelu Lanos.

Jaką wersję wybrać w przypadku Daewoo Lanos ?

Do codziennej jazdy wystarczy w zupełności 1.4. W przypadku wersji 5-drzwiowej może okazać się to zbyt mało, ponieważ auta te jeżdżą na ogół z większym obciążeniem. Spalanie silnika 1.4 pozostaje na akceptowalnym poziomie. Mocniejsze jednostki mają znacznie większe zapotrzebowanie, zwłaszcza jeśli zaczniemy mocniej wciskać pedał przyspieszenia. Oczywiście alternatywą pozostaje montaż instalacji gazowej.

Jeśli jesteśmy pewni, że auto będzie jeździć tylko na LPG i większe spalanie o około 2 -3 litry nie będzie dla nas problemem to warto wybrać silnik 1.6.

Zobacz też: Używany Ford Fiesta MK6: funkcjonalność to podstawa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Daewoo Lanos ?

Silnik: Jednostki Lanosa są trwałe i nie przysparzają wielu problemów podczas całej eksploatacji. Osprzęt tego silnika również jest zaskakująco trwały. Dużą uwagę należy zwrócić na stan rozrządu. 90 000 kilometrów to granica wytrzymałości paska zębatego. Jeżeli auto było serwisowane i mamy na to wiarygodne dokumenty, to wymiana nie jest konieczna. Z mniej poważnych awarii, zdarzają się usterki czujnika położenia wału głównego, zaworu odpowiedzialnego za jałowy bieg.

Nadwozie: Lanosy nie maja większych problemów z korozją . Widoczne ogniska rdzy pojawiają się w modelach z początku produkcji. Nie ma tutaj szczególnych miejsc, w których kwitnie rdza. Należy dokładnie obejrzeć całe auto.

Wnętrze: Również wymaga kontroli, jednak nie należy się zrażać kiedy usłyszymy trzeszczenie plastików. Niestety jest to norma w Lanosie.

Zobacz też: Używany Fiat Punto I: włoska kropka

Elektryka: Wyposażenie z zakresu elektryki (szyby, lusterka) nie jest często spotykane na wyposażeniu starszych modeli. Jeżeli występują to przysparzają dużo problemów. Liczne usterki mogą być bardzo irytujące. Awarie wentylatora chłodnicy również są często spotykane. Podwyższona temperatura silnika również powinna być dla nas pewnym sygnałem.

Zawieszenie: Jest wyjątkowo trwałe. Przejechać po polskich drogach 100 tyś kilometrów bez usterki jest dużym osiągnięciem. Dla Lanosa nie jest to nic nadzwyczajnego. Standardowo sprawdzamy czy nie ma luzów i wycieków z amortyzatora.

Układ hamulcowy: Tutaj należy wykazać się zwiększoną koncentracją. Niestety hamulce Lanosa nie są idealne. Bardzo często następuje ich przegrzanie. Efektem tego jest pokrzywienie tarcz przednich. Objawia się to poprzez drżenie kierownicy w czasie hamowania. Podczas jazdy próbnej należy zdecydowanie zwrócić na to uwagę.

Skrzynia biegów: Najszybciej zużywa się sprzęgło. Nie jest to tylko tarcza lecz i łożysko oporowe. Podczas oględzin warto wykonać krótki test. Uruchamiamy silnik i na postoju wciskamy pedał sprzęgła. Jak da się zauważyć nie będzie żadnych podejrzanych dźwięków. Kiedy puścimy pedał, w przypadku wystąpienia tej usterki pojawi się charakterystyczny stukot, który da się dobrze usłyszeć.

Zobacz też: Używany Mitsubishi Space Star: niezawodny minivan

Ceny części:

Pompa paliwa – od 50zł

Alternator – 200zł

Błotnik – 130zł

Cewka zapłonowa – 80zł

Sworzeń wahacza – od 15zł

Silnik krokowy – 30zł

Zobacz też: Używany Peugeot 406: elegant z klasą

Podsumowanie

Bogata oferta Lanosa sprawia, że ceny są bardzo niskie. Za 2 000 złotych można już kupić egzemplarz z początku produkcji, który ma zazwyczaj około 200 – 300 tysięcy przebiegu. Wskazuje to na to, że są to dobre silniki. Największym minusem auta jest jego powszechna, niezbyt pochlebna opinia.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA