REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE - opis modelu

Agnieszka Kalinowska
Mercedes S-klasa INTELLIGENT DRIVE
Mercedes S-klasa INTELLIGENT DRIVE
Fot. Mercedes - Benz

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE wyruszył w trasę liczącą około 100 kilometrów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że samochód pokonał ten dystans samodzielnie - bez udziału kierowcy. Naszpikowana elektroniką S500 INTELLIGENT DRIVE samodzielnie zmagał się z ruchem ulicznym, rondami, sygnalizacją świetlną, rowerzystami i ruchem pieszych.

Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE - czujniki zwiększające komfort jazdy

Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE będzie wyposażony w czujniki bazujące na elementach produkowanych seryjnie. Technologia jest zaopatrzona w funkcję rozpoznawania lokalizacji samochodu i jego otoczenia. Za pomocą zautomatyzowanego pilota „Route Pilot” auto będzie mogło samodzielnie pokonywać trasę zarówno w pozamiejskim jak i gęstym miejskim ruchu. Twórcy tej technologii twierdzą, że dzięki niej będzie można uniknąć wielu wypadków na drogach, podniesie ona komfort życia i bezpieczeństwo pozostałych użytkowników drogi. Ponadto samochód z tą technologią będzie wyręczał kierowcę w wykonywaniu monotonnych czy trudnych czynności. Auto będzie mogło poruszać się nie tylko po autostradach ale również w innych warunkach drogowych np. w mieście. Doświadczenia jakich dokonali inżynierowie Mercedes-Benz, pomogą w opracowywaniu przyszłych modeli nowej generacji aut, które będą wyposażone w elementy pozwalające na autonomiczną jazdę.

REKLAMA

Zobacz też: Test Mercedes-Benz M 350 BlueTec

Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE - trzy poziomy autonomicznej jazdy

Kierowca ma do wyboru trzy poziomy ingerencji elektroniki w kwestię prowadzenia samochodu, i tak:

•    Podczas jazdy częściowo zautomatyzowanej kierowca musi stale monitorować działanie funkcji automatycznych i nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek czynności niezwiązane z prowadzeniem pojazdu;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Mercedes-Benz B180 CDI: Bez eksperymentów

REKLAMA

•    w przypadku wysoce zautomatyzowanej jazdy kierowca nie musi permanentnie śledzić działania systemu. W tym przypadku działania niezwiązane z prowadzeniem samochodu dozwolone są w ograniczonym stopniu. System samodzielnie rozpoznaje własne ograniczenia i z odpowiednim wyprzedzeniem przekazuje wówczas kierowcy kontrolę nad pojazdem.

•    w trybie w pełni automatycznym system jest w stanie autonomicznie radzić sobie z każdą sytuacją; kierowca nie musi monitorować jego działania i może oddać się czynnościom niezwiązanym z prowadzeniem pojazdu. W skrócie - jazda jest możliwa jego udziału.

Zobacz też: Peugeot 208 HYbrid FE - sportowe osiągi i niskie spalanie

Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE, a standardowa Klasa S, różnice:

•    zwiększenie szerokości (odległości pomiędzy układami optycznymi) kamery stereoskopowej w celu wykrywania oddalonych obiektów;
•    zainstalowanie dwóch dodatkowych radarów dalekiego zasięgu po bokach przedniego zderzaka w celu wczesnego wykrycia pojazdów zbliżających się z lewej i prawej strony na skrzyżowaniach; kolejny radar dalekiego zasięgu monitoruje ruch z tyłu pojazdu;
•    cztery czujniki krótkiego zasięgu w rogach nadwozia zapewniają skuteczniejsze wykrywanie najbliższych przeszkód i innych uczestników ruchu;
•    za analizę sygnalizacji świetlnej odpowiada kolorowa kamera o kącie widzenia 90 st., zamontowana za przednią szybą;

Zobacz też: Nissan Leaf - opis modelu

•    kolejna kamera - za tylną szybą – pomaga pozycjonować pojazd w odniesieniu do elementów, które wcześniej naniesiono na mapę cyfrową. Poprzez porównanie obrazu z kamery oraz wskazań mapy pojazd może zlokalizować swoją pozycję ze znacznie większą dokładnością, niż gdyby korzystał wyłącznie z sygnału GPS.
Mercedes- Benz podczas projektu współpracował z oddziałami firmy Nokia, które specjalizują się w projektowaniu map cyfrowych i usług lokalizacji. W ten sposób stworzono mapę trasy testowej w 3D. dodatkowo zawierała ona informację o przebiegu całej trasy (liczba sygnalizacji świetlnych oraz pasów ruchu). Mercedes ma w planach w przyszłości kontynuować współpracę z tymi firmami ze względu na dalsze opracowywanie tras w 3D.

Mercedes S-klasa INTELLIGENT DRIVE
Fot. Mercedes - Benz
Mercedes S-klasa INTELLIGENT DRIVE
Fot. Mercedes - Benz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA