Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE - opis modelu
REKLAMA
REKLAMA
Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE - czujniki zwiększające komfort jazdy
Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE będzie wyposażony w czujniki bazujące na elementach produkowanych seryjnie. Technologia jest zaopatrzona w funkcję rozpoznawania lokalizacji samochodu i jego otoczenia. Za pomocą zautomatyzowanego pilota „Route Pilot” auto będzie mogło samodzielnie pokonywać trasę zarówno w pozamiejskim jak i gęstym miejskim ruchu. Twórcy tej technologii twierdzą, że dzięki niej będzie można uniknąć wielu wypadków na drogach, podniesie ona komfort życia i bezpieczeństwo pozostałych użytkowników drogi. Ponadto samochód z tą technologią będzie wyręczał kierowcę w wykonywaniu monotonnych czy trudnych czynności. Auto będzie mogło poruszać się nie tylko po autostradach ale również w innych warunkach drogowych np. w mieście. Doświadczenia jakich dokonali inżynierowie Mercedes-Benz, pomogą w opracowywaniu przyszłych modeli nowej generacji aut, które będą wyposażone w elementy pozwalające na autonomiczną jazdę.
REKLAMA
Zobacz też: Test Mercedes-Benz M 350 BlueTec
Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE - trzy poziomy autonomicznej jazdy
Kierowca ma do wyboru trzy poziomy ingerencji elektroniki w kwestię prowadzenia samochodu, i tak:
• Podczas jazdy częściowo zautomatyzowanej kierowca musi stale monitorować działanie funkcji automatycznych i nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek czynności niezwiązane z prowadzeniem pojazdu;
Zobacz też: Test Mercedes-Benz B180 CDI: Bez eksperymentów
REKLAMA
• w przypadku wysoce zautomatyzowanej jazdy kierowca nie musi permanentnie śledzić działania systemu. W tym przypadku działania niezwiązane z prowadzeniem samochodu dozwolone są w ograniczonym stopniu. System samodzielnie rozpoznaje własne ograniczenia i z odpowiednim wyprzedzeniem przekazuje wówczas kierowcy kontrolę nad pojazdem.
• w trybie w pełni automatycznym system jest w stanie autonomicznie radzić sobie z każdą sytuacją; kierowca nie musi monitorować jego działania i może oddać się czynnościom niezwiązanym z prowadzeniem pojazdu. W skrócie - jazda jest możliwa jego udziału.
Zobacz też: Peugeot 208 HYbrid FE - sportowe osiągi i niskie spalanie
Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE, a standardowa Klasa S, różnice:
• zwiększenie szerokości (odległości pomiędzy układami optycznymi) kamery stereoskopowej w celu wykrywania oddalonych obiektów;
• zainstalowanie dwóch dodatkowych radarów dalekiego zasięgu po bokach przedniego zderzaka w celu wczesnego wykrycia pojazdów zbliżających się z lewej i prawej strony na skrzyżowaniach; kolejny radar dalekiego zasięgu monitoruje ruch z tyłu pojazdu;
• cztery czujniki krótkiego zasięgu w rogach nadwozia zapewniają skuteczniejsze wykrywanie najbliższych przeszkód i innych uczestników ruchu;
• za analizę sygnalizacji świetlnej odpowiada kolorowa kamera o kącie widzenia 90 st., zamontowana za przednią szybą;
Zobacz też: Nissan Leaf - opis modelu
• kolejna kamera - za tylną szybą – pomaga pozycjonować pojazd w odniesieniu do elementów, które wcześniej naniesiono na mapę cyfrową. Poprzez porównanie obrazu z kamery oraz wskazań mapy pojazd może zlokalizować swoją pozycję ze znacznie większą dokładnością, niż gdyby korzystał wyłącznie z sygnału GPS.
Mercedes- Benz podczas projektu współpracował z oddziałami firmy Nokia, które specjalizują się w projektowaniu map cyfrowych i usług lokalizacji. W ten sposób stworzono mapę trasy testowej w 3D. dodatkowo zawierała ona informację o przebiegu całej trasy (liczba sygnalizacji świetlnych oraz pasów ruchu). Mercedes ma w planach w przyszłości kontynuować współpracę z tymi firmami ze względu na dalsze opracowywanie tras w 3D.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.