REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe Audi A5: Systemy bezpieczeństwa

Jakub Tujaka
Systemy wspierające kierowcę w Audi A5 wykorzystują różne technologie aby uczynić jazdę jeszcze bezpieczniejszą.. Fot. Audi
Systemy wspierające kierowcę w Audi A5 wykorzystują różne technologie aby uczynić jazdę jeszcze bezpieczniejszą.. Fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

Systemy wspierające kierowcę w Audi A5 wykorzystują różne technologie aby uczynić jazdę jeszcze bezpieczniejszą. W najnowszej generacji Audi A5 niektóre z nich rozszerzono o nowe funkcje.

Jedną z nowości, która obecnie znajduje się w wyposażeniu seryjnym jest nowy system informacji kierowcy zalecający przerwę na odpoczynek. Na podstawie ruchów kierownicy i innych parametrów system rozpoznaje zmęczenie prowadzącego pojazd i odpowiednio go ostrzega.

REKLAMA

Adaptive cruise control

Jako opcję Audi oferuje system adaptive cruise control (ACC) rozszerzony o nowe, ważne funkcje. Radarowy tempomat utrzymuje stałą odległość do jadącego z przodu pojazdu przyspieszając lub przyhamowując w zakresie prędkości od 30 do 200 km/h, przy czym w pewnych granicach samodzielnie zmniejsza prędkość. Kierowca ma możliwość ustawienia czterech stopni pracy systemu – od komfortowego po sportowy. Odległość do jadącego z przodu pojazdu można również ustawić w czterech stopniach.

Zobacz też: Pierwsza jazda: Nowe Audi A5 Coupe

Audi braking quard

Audi braking quard jest połączony z ACC. Jeżeli czujniki radarowe rozpoznają niebezpieczeństwo najechania na inny pojazd, system ostrzeże kierowcę.

REKLAMA

W zależności od sytuacji wybrany zostanie jeden ze stopni ostrzeżenia. Pierwszy stopień to sygnał dźwiękowy i czerwona lampka na wyświetlaczu systemu informacji kierowcy, jednocześnie wypełniany jest wstępnie układ hamulcowy, a okładziny hamulcowe zostają przysunięte do tarcz, aby hamowanie nastąpiło bez żadnego opóźnienia.

Jeżeli kierowca pozostanie bierny, następuje drugi stopień ostrzeżenia, czyli krótkie przyhamowanie powodujące szarpnięcie. Gdy kierowca teraz zahamuje ale wciśnie pedał zbyt słabo, hydrauliczny asystent hamowania zwiększy siłę odpowiednio do sytuacji. W przypadku całkowitego braku reakcji ze strony kierowcy system samodzielnie częściowo przyhamuje (ok. 3 m/s2).

Przy prędkościach poniżej 30 km/h system w krytycznej sytuacji hamuje samodzielnie z pełną siłą, obojętnie czy samochód przed A5 porusza się czy stoi. Pełne hamowanie pozwala w niektórych sytuacjach uniknąć wypadku, a jeżeli to niemożliwe - znacznie obniża prędkość, przy jakiej dojdzie do zderzenia.

Zobacz też: Pierwsza jazda Audi Q3: oferta dla wymagających

Audi side assist

Audi side assist rozpoczyna pracę przy prędkości 30 km/h. Radarowe czujniki z tyłu nadzorują sytuację za A5. Jeżeli inny pojazd porusza się w tak zwanym martwym polu widzenia lub zbliża się szybko od tyłu, w obudowie lusterek zewnętrznych zapali się żółta dioda. Jeśli kierowca mimo wszystko włączy kierunkowskaz, aby zmienić pas ruchu, dioda zapali się jaśniej i zacznie migać z dużą częstotliwością. Takiego sygnału praktycznie nie można nie zauważyć.

Active lane assist

REKLAMA

Nowym systemem w rodzinie A5 jest Audi active lane assist, załączający się przy prędkości 65 km/h. Kamera przy lusterku wewnętrznym rejestruje linie na nawierzchni wyznaczającej pas ruchu. Gdy A5 zbliży się do którejś z linii bez włączonego kierunkowskazu, system pomoże kierowcy wrócić na właściwy tor przez lekką ingerencję w elektromechaniczny układ kierowniczy.

Kierowca określa w MMI, kiedy ma nastąpić ingerencja systemu i czy ma być połączona z wibracjami kierownicy. W przypadku wyboru ustawienia „późno”, system zacznie działać tuż przed przejechaniem linii ograniczającej pas ruchu. Zadaniem systemu jest przede wszystkim zapobieganie przypadkowemu wjechaniu na drugi pas, na przykład w wyniku nieuwagi. Jeżeli kierowca wybierze ustawienie „wcześnie”, Audi active lane assist będzie w sposób ciągły utrzymywał samochód na środku pasa ruchu. Nowa generacja asystenta utrzymania pasa ruchu odciąża kierowcę i znacznie poprawia komfort prowadzenia A5.

Zobacz też: Nowe Audi A6 Avant: 2011

Parkowanie

Jeżeli chodzi o wygodne parkowanie, Audi oferuje różne opcje. Najbardziej rozbudowany jest system ułatwiający parkowanie z kamerą wsteczną. Poprzez obiektyw „rybie oko” obserwuje ona obszar za samochodem. Odpowiednie oprogramowanie usuwa zniekształcenia, a obraz z kamery jest wyświetlany na monitorze MMI, razem z liniami i płaszczyznami pomocniczymi ułatwiającymi kierowcy parkowanie.

Asystent świateł drogowych

Asystent świateł drogowych zmienia automatycznie światła drogowe na mijania i odwrotnie.

Zobacz też: Pierwsza jazda: Audi A6 3.0 TDI - Przewaga dzięki technice?

Audi drive select

Do opcji hightech w Audi A5 należy system dynamiki jazdy Audi drive select. Za jego pomocą kierowca może wpływać na charakterystykę pedału przyspieszenia, obroty przełączania biegów przekładni automatycznej i siłę wspomagania układu kierowniczego. System pracuje w trybach comfort, auto, dynamic i efficiency; ten ostatni stanowi nowość i obejmuje także układ klimatyzacji oraz opcjonalne systemy adaptive cruise control albo układ regulacji prędkości i wspomaga kierowcę podczas szczególnie efektywnej jazdy.

Zobacz też: Nowy Volkswagen Tiguan: systemy bezpieczeństwa

Jeżeli A5 jest wyposażone w system nawigacji MMI, do dyspozycji jest jeszcze tryb individual – w tym przypadku kierowca może w określonych granicach samodzielnie utworzyć swój własny ulubiony profil. Regulacji za pośrednictwem Audi drive select podlegają także opcjonalne komponenty: sportowy mechanizm różnicowy (w 3.0 TDI quattro, 3.0 TSI quattro i S5), regulacja amortyzatorów i układu kierowniczego.

Zobacz też: Nowy Ford Focus: systemy bezpieczeństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA