REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiat na 64. Międzynarodowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie

Nowy Fiat Panda fot. Fiat
Nowy Fiat Panda fot. Fiat

REKLAMA

REKLAMA

Fiat powraca na Międzynarodowy Salon Samochodowy we Frankfurcie z oryginalnym stoiskiem zdominowanym przez biel i zdecydowane kształty. W tym roku znajdziemy wiele odniesień do najnowszych technologii koncernu, obecnych zarówno w premierowych modelach, jak i znanych już na rynku, sprawdzonych samochodach marki. Wszystko to ma na celu podkreślić mocną pozycję Fiata na światowym rynku motoryzacyjnym.

Niekwestionowaną gwiazdą wystawy będzie z pewnością nowa Panda, samochód będący kontynuacją cieszącego się ogromną popularnością modelu, który przez 31 lat obecności na rynku stał się synonimem funkcjonalności, zwrotności, przestrzeni, niezawodności i komfortu.

REKLAMA

REKLAMA

Panda to jednak coś więcej. Samochód stał się już marką samą dla siebie, która poprzez proste, ale przemyślane rozwiązania, służące w codziennym użytkowaniu zdobyła uznanie 6,5 miliona klientów. Na pokładzie Pandy życie staje się prostsze. Auto prowadzi się lekko, jest łatwe do zaparkowania, zapewnia odpowiednią przestrzeń, którą można z łatwością zaadoptować do potrzeb codziennego użytkowania. Ponadto jest przyjazne dla każdego kierowcy i wyposażone w rozwiązania, które doskonale odzwierciedlają filozofię marki Fiat. Warto wspomnieć, ze jest to pierwszy samochód tego segmentu, który zdobył prestiżowy tytuł  "Car of the Year " w 2004 roku.

Trzecia generacja tego popularnego modelu jest samochodem w pełni dojrzałym, idącym o krok dalej jeśli chodzi o komfort, zaawansowanie technologiczne i wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa. Wyróżnia się także nowoczesnym, harmonijnym wyglądem. Nie straciła przy tym swojego sympatycznego uroku i "zadziornego" charakteru, który od początku wyróżniał Pandę spośród konkurencji.
Ponieważ każdy z użytkowników wymaga od samochodu czegoś innego, nowa generacja Pandy została zaprojektowana tak, aby przy niewielkich gabarytach do maksimum wykorzystać przestrzeń nadwozia. Auto nadal mieści się w segmencie samochodów miejskich, mimo że jego nadwozie nieznacznie urosło, dzięki czemu zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Nadwozie o długości 365 cm, szerokości 164 cm i wysokości 155 cm swobodnie pomieści pięć osób i oferuje jeden z największych bagażników w swoim segmencie. Dopracowano także funkcjonalność samochodu, dodając liczne schowki we wnętrzu kabiny i możliwość wielorakiej konfiguracji przednich i tylnych foteli.

Zobacz też: Specjalne wersje 500tki na 90-lecie Fiata w Polsce

Gama silników trzeciej generacji Pandy została wzbogacona o nowe, dwucylindrowe jednostki typu TwinAir. Silnik  o mocy 85 KM w 2011 roku został uhonorowany tytułem  "Międzynarodowy Silnik Roku", a słabsza jednostka o mocy 65 KM  wykazuje rekordowo niskie zużycie paliwa. Początkowo nowa generacja Pandy będzie oferowana z napędem na koła przednie  -  Panda 4x4 dołączy do oferty nieco później.  Do wyboru  przewidziano cztery jednostki napędowe  (0.9 TwinAir Turbo 85 KM , 0.9 TwinAir 65 KM, 1.2 Fire 69 KM oraz 1.3 Multijet II generacji o mocy 75 KM),  trzy wersje wyposażenia, dziesięć kolorów nadwozia, cztery wersje wykończenia wnętrza, dwa rodzaje kołpaków na koła, lub felgi aluminiowe w rozmiarach 14" i 15". W sumie auto będzie można dostosować do indywidualnych upodobań w ponad 600 kombinacjach. Nowe elementy wyposażenia obejmą miedzy innymi system nawigacyjno-rozrywkowy "Blue&Me TomTom LIVE".  W pierwszym roku sprzedaży przewidziano także wprowadzenie nowego, innowacyjnego systemu automatycznego hamowania, który potrafi zatrzymać samochód jadący z prędkością 30 km/h jeżeli specjalne sensory wykryją nagle pojawiającą się przeszkodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowości Fiata

REKLAMA

Oprócz Pandy, pierwszego dnia wystawy, Fiat pokaże także inne swoje modele. Będą to czteronapędowy Fiat Freemont (AWD) i limitowana edycja Fiata 500 - "500C by Gucci", kabriolet zaprojektowany przez Fridę Giannini, szefową projektantów Gucciego we współpracy z Centro Stile Fiat. Oba modele prezentują nowy rozdział w historii marki Fiat, po połączeniu koncernu z grupą Chryslera. Ta barwna, pełna prostych, a jednocześnie inteligentnych rozwiązań współpraca łączy ze sobą dwie, odrębne kultury motoryzacyjne. Fiat 500 wyruszył w podróż za ocean, z Europy do Ameryki, gdzie szybko stał się ikoną stylu i jednym z symboli nowej, transkontynentalnej współpracy. Freemont przebył odwrotną drogę: z Ameryki do Europy, gdzie dzięki pracy inżynierów i stylistów Fiata został entuzjastycznie przyjęty.

Kolejne dni wystawy, otwarte dla szerokiej publiczności, przyniosą prezentację pozostałych nowości w gamie Fiata. Będą to: Fiat Freemont AWD (All Wheel Drive, napęd na 4 koła), Punto na rok modelowy 2012, Fiat 500 TwinAir, oraz Fiat Qubo Trekking. Wszystkie te modele wyposażono w nowe technologie Fiata, tzw. "Air Technologies", skupiające jedyne w swoim rodzaju ekologiczne technologie marki Fiat, reprezentowane poprzez całą gamę oferowanych aktualnie na rynku rozwiązań. Od alternatywnych systemów zasilania, systemów kontroli trakcji i skrzyni biegów, poprzez system Start&Stop, oraz wszelkie rozwiązania techniczne poprawiające dynamikę i ekonomię jazdy, Air Technologies reprezentuje i syntetyzuje ewolucję pomysłów, które doprowadziły do wdrożenia rewolucyjnych, a jednocześnie prostych i proekologicznych rozwiązań, bez rezygnowania z aspektów przyjemności z jazdy.

Fiat Freemont to pierwszy samochód marki Fiat, produkowany w efekcie partnerstwa z amerykańską Chrysler Group. Model wychodzi naprzeciw potrzebom rodzin i osób poszukujących obszernego, komfortowego i uniwersalnego środka transportu. Na stoisku we Frankfurcie obejrzeć można dwa egzemplarze modelu Freemont. Oba wyposażone w silnik 2.0 MultiJet 2 o mocy 170 KM, pierwszy z napędem na oś przednią, a drugi w wersji AWD z automatyczną skrzynią biegów. Obie wersje są bogato wyposażone, między innymi w siedem miejsc siedzących, tylną kamerę cofania, nawigację satelitarną z 8,4'' wyświetlaczem dotykowym, 19" felgi ze stopów lekkich, automatyczną, trzystrefową klimatyzację,  czujniki parkowania, obszerne okno dachowe, oraz zestaw  Video Pack obejmujący montowane pod sufitem ekrany DVD.

Punto

Na tegorocznym Salonie Samochodowym we Frankfurcie swoją premierę będzie miał też model Punto w wersji na rok 2012. Mocno zmodyfikowana wersja znanego kompaktu, która według władz koncernu ma mu zapewnić doskonały wynik rynkowy również w nadchodzącym roku. Obok zmian w wyglądzie, samochód zostanie wyposażony w nowy, dwucylindrowy silnik  TwinAir o mocy 85 KM, doceniony ostatnio przez jury konkursu "International Engine of the Year ". W takiej wersji wyposażenia  samochód stanowi przykład doskonałej równowagi pomiędzy ekologią (98 g/km CO2) i przyjemnością z jazdy (85 KM przy 5,500 obr/min i  145 Nm przy 2,000 obr).

Zobacz też: Test Fiat Bravo – czy warto kupować auta na F?

Kolejną nowością Fiata we Frankfurcie jest nowy Qubo Trekking. Charakter tego praktycznego samochodu podkreślają  nowe detale stylistyczne, takie jak: polerowane lampy przednie, dwukolorowe (czarno - aluminiowe) listwy boczne o nowym kształcie, i na nowo zaprojektowana osłona tylnego zderzaka. Pozostałe cechy charakterystyczne odświeżonego modelu przejęto z poprzedniej wersji. Są to między innymi: specjalne zderzaki przednie z wbudowanymi osłonami, system kontroli trakcji Traction+, podwyższone zawieszenie z osłoną silnika pozwalającą bezpiecznie pokonywać wystające z podłoża przeszkody, relingi dachowe, przyciemnione szyby tylne, oraz felgi aluminiowe ze specjalnymi oponami  185/65 R15 M+S.

Wszystkie z wymienionych nowości dają przedsmak tego, co Fiat zaprezentuje w roku modelowym 2012. Najważniejszą planowaną nowością na przyszły rok ma być otwarcie nowego portalu marki. Ten projekt ma  poprawić frekwencję użytkowników i zapewnić maksimum wygody przy poszukiwaniu modeli i usług koncernu przez potencjalnych klientów.

Fiat 500 fot. Fiat
Fiat 500 Gucci, wynik kooperacji Centro Stile Fiat i ekskluzywnej firmy odzieżowej Gucci fot. Fiat
Fiat Qubo fot. Fiat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA