REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
O zakupie samochodu powinien decydować jego stan techniczny a nie przebieg. Dlatego nie warto od razu skreślać samochodu będące wcześniej taksówką. Fot. Fotolia
O zakupie samochodu powinien decydować jego stan techniczny a nie przebieg. Dlatego nie warto od razu skreślać samochodu będące wcześniej taksówką. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samochód, który penił rolę taksówki charakteryzuje duży przebieg. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z jego zakupu, bowiem bardzo często jego stan jest naprawdę dobry. Jak to możliwe?

Przebieg auta ważniejszy od jego stanu technicznego?

W Polsce sprzedaż używanego pojazdu jest trudna z uwagi na powszechne przywiązywanie ogromnej wagi do przebiegu auta, a nie do jego rzeczywistego stanu technicznego. Ten swoisty paradoks powoduje, że nawet dobrze utrzymane pojazdy, które pokonały wiele tysięcy kilometrów są odrzucane na poczet ledwo „dotartego” Passata z silnikiem diesla. Taki Passat ma najczęściej przebieg nie większy niż 200 tys. km i to niezależnie od tego czy ma 5, 10, 15 czy nawet 20 lat. Ten błędny tok rozumowania powoduje, że bez skorygowania stanu licznika, właściciel nawet najlepiej zachowanego pojazdu, nie sprzeda go za rozsądne pieniądze…

REKLAMA

W przypadku samochodów służących jako taksówki, Polacy są jeszcze bardziej „uczuleni”. Gdy w kontekście konkretnego egzemplarza pada sformułowanie „taxi”, to można być wręcz pewnym, że do żadnej transakcji nie dojdzie. Dlaczego?

Zobacz też: Jak rozpoznać auto po taksówce?

Polacy, biorąc pod uwagę chociażby statystyki EUROSTAT, zarabiają bardzo mało na tle innych narodów w Europie. Z tego powodu, nie inwestują dużo w eksploatację samochodu. Wykonują zazwyczaj tylko niezbędne naprawy, aby zachować mobilność pojazdu. Z tego powodu, gdy dowiadują, że dany pojazd pokonał dystans 500-600 tys. km od razu widzą przed oczyma auto, które w każdej chwili może zawieść.

Samochód po taksówce - regularne naprawy i serwis

W rzeczywistości pojazdy służące za granicą jako taksówki są najczęściej bardzo dobrze serwisowane z uwagi na dodatkowe przeglądy, jakim co roku muszą być poddawane. Co więcej, osoby które są ich właścicielami nie mogą pozwolić sobie na ich awarie, bowiem taksówka musi stale na siebie zarabiać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełny bak

Wiele osób w naszym kraju jeździ samochodem „o kropelce”, czyli tankuje tylko niewielkie ilości paliwa do baku. W rezultacie mocno obciążana jest m.in. pompa paliwowa. Przy takiej eksploatacji jej awaria jest tylko kwestią czasu. W przypadku taksówki kierowca nie może sobie pozwolić na to, by auto nagle się zatrzymało na trasie, bądź musiało uzupełnić paliwo na stacji jeśli w pojeździe jest już klient. Dlatego pojazd taki jest regularnie tankowany i zawsze ma duży zapas paliwa w baku.

Zobacz też: Dlaczego warto tankować do pełna?

Styl jazdy a zużycie podzespołów

Nie trzeba być wielkim ekspertem aby wiedzieć, że na bezusterkowość pojazdu wpływa w dużej mierze styl jazdy jego kierowcy. Wiedzą o tym doskonale taksówkarze, którzy z ogromną dozą delikatności poruszają się swoimi „taryfami”. Gwałtowne przyspieszanie, hamowanie czy skręcanie nie służy ani zadowoleniu podróżnych, ani tym bardziej samochodowi. Właśnie dlatego w tego typu pojazdach zauważalna jest znacznie większa trwałość taki podzespołów jak tarcze i klocki hamulcowe, przekładnie kierownicze, turbosprężarki.

Samochód po taksówce - mocniejsze podzespoły

Oprócz stylu jazdy na zwiększoną trwałość pojazdu wpływa także fakt, że pojazdy zamawiane w fabryce jako taxi, wykonywane są na bazie wzmocnionych podzespołów. Pewne ich elementy mają zwiększoną żywotność, dzięki czemu lepiej sprawują się w warunkach miejskich i pozwalają na dłuższą eksploatację. Można to zauważyć chociażby wtedy, gdy trzeba zamówić daną cześć w serwisie (jest wersja standardowa i dla taxi).

Zobacz też: Samochody z fabryczną instalacją LPG. Poradnik kupującego

Podsumowanie

Kupno samochodu po taksówce jest obarczone pewnym ryzykiem, ale na pewno nie mniejszym niż każdego innego pojazdu z drugiej ręki. O wyborze konkretnego egzemplarza powinna decydować pełna znajomość jego historii serwisowej potwierdzona stosownymi fakturami (sama książka serwisowa wraz ze stosownymi wpisami i pieczątkami nie stanowi obecnie żadnego dowodu z uwagi na liczne próby fałszowania tego typu dokumentu). Znane są bowiem przypadki, że regularnie serwisowane pojazdy tego typu pokonują dystanse przekraczające milion km przebiegu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA