REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto kupić samochód po taksówce?

O zakupie samochodu powinien decydować jego stan techniczny a nie przebieg. Dlatego nie warto od razu skreślać samochodu będące wcześniej taksówką. Fot. Fotolia
O zakupie samochodu powinien decydować jego stan techniczny a nie przebieg. Dlatego nie warto od razu skreślać samochodu będące wcześniej taksówką. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samochód, który penił rolę taksówki charakteryzuje duży przebieg. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z jego zakupu, bowiem bardzo często jego stan jest naprawdę dobry. Jak to możliwe?

Przebieg auta ważniejszy od jego stanu technicznego?

W Polsce sprzedaż używanego pojazdu jest trudna z uwagi na powszechne przywiązywanie ogromnej wagi do przebiegu auta, a nie do jego rzeczywistego stanu technicznego. Ten swoisty paradoks powoduje, że nawet dobrze utrzymane pojazdy, które pokonały wiele tysięcy kilometrów są odrzucane na poczet ledwo „dotartego” Passata z silnikiem diesla. Taki Passat ma najczęściej przebieg nie większy niż 200 tys. km i to niezależnie od tego czy ma 5, 10, 15 czy nawet 20 lat. Ten błędny tok rozumowania powoduje, że bez skorygowania stanu licznika, właściciel nawet najlepiej zachowanego pojazdu, nie sprzeda go za rozsądne pieniądze…

REKLAMA

W przypadku samochodów służących jako taksówki, Polacy są jeszcze bardziej „uczuleni”. Gdy w kontekście konkretnego egzemplarza pada sformułowanie „taxi”, to można być wręcz pewnym, że do żadnej transakcji nie dojdzie. Dlaczego?

Zobacz też: Jak rozpoznać auto po taksówce?

Polacy, biorąc pod uwagę chociażby statystyki EUROSTAT, zarabiają bardzo mało na tle innych narodów w Europie. Z tego powodu, nie inwestują dużo w eksploatację samochodu. Wykonują zazwyczaj tylko niezbędne naprawy, aby zachować mobilność pojazdu. Z tego powodu, gdy dowiadują, że dany pojazd pokonał dystans 500-600 tys. km od razu widzą przed oczyma auto, które w każdej chwili może zawieść.

Samochód po taksówce - regularne naprawy i serwis

W rzeczywistości pojazdy służące za granicą jako taksówki są najczęściej bardzo dobrze serwisowane z uwagi na dodatkowe przeglądy, jakim co roku muszą być poddawane. Co więcej, osoby które są ich właścicielami nie mogą pozwolić sobie na ich awarie, bowiem taksówka musi stale na siebie zarabiać.

Pełny bak

Wiele osób w naszym kraju jeździ samochodem „o kropelce”, czyli tankuje tylko niewielkie ilości paliwa do baku. W rezultacie mocno obciążana jest m.in. pompa paliwowa. Przy takiej eksploatacji jej awaria jest tylko kwestią czasu. W przypadku taksówki kierowca nie może sobie pozwolić na to, by auto nagle się zatrzymało na trasie, bądź musiało uzupełnić paliwo na stacji jeśli w pojeździe jest już klient. Dlatego pojazd taki jest regularnie tankowany i zawsze ma duży zapas paliwa w baku.

Zobacz też: Dlaczego warto tankować do pełna?

Styl jazdy a zużycie podzespołów

Nie trzeba być wielkim ekspertem aby wiedzieć, że na bezusterkowość pojazdu wpływa w dużej mierze styl jazdy jego kierowcy. Wiedzą o tym doskonale taksówkarze, którzy z ogromną dozą delikatności poruszają się swoimi „taryfami”. Gwałtowne przyspieszanie, hamowanie czy skręcanie nie służy ani zadowoleniu podróżnych, ani tym bardziej samochodowi. Właśnie dlatego w tego typu pojazdach zauważalna jest znacznie większa trwałość taki podzespołów jak tarcze i klocki hamulcowe, przekładnie kierownicze, turbosprężarki.

Samochód po taksówce - mocniejsze podzespoły

Oprócz stylu jazdy na zwiększoną trwałość pojazdu wpływa także fakt, że pojazdy zamawiane w fabryce jako taxi, wykonywane są na bazie wzmocnionych podzespołów. Pewne ich elementy mają zwiększoną żywotność, dzięki czemu lepiej sprawują się w warunkach miejskich i pozwalają na dłuższą eksploatację. Można to zauważyć chociażby wtedy, gdy trzeba zamówić daną cześć w serwisie (jest wersja standardowa i dla taxi).

Zobacz też: Samochody z fabryczną instalacją LPG. Poradnik kupującego

Podsumowanie

Kupno samochodu po taksówce jest obarczone pewnym ryzykiem, ale na pewno nie mniejszym niż każdego innego pojazdu z drugiej ręki. O wyborze konkretnego egzemplarza powinna decydować pełna znajomość jego historii serwisowej potwierdzona stosownymi fakturami (sama książka serwisowa wraz ze stosownymi wpisami i pieczątkami nie stanowi obecnie żadnego dowodu z uwagi na liczne próby fałszowania tego typu dokumentu). Znane są bowiem przypadki, że regularnie serwisowane pojazdy tego typu pokonują dystanse przekraczające milion km przebiegu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA