REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejskie auto z turbodoładowanym silnikiem. Poradnik kupującego

Mimo małej pojemności skokowej silniki wykonane w duchu tzw. downsizingu zapewniają bardzo dobre osiągi i niskie spalanie.
Mimo małej pojemności skokowej silniki wykonane w duchu tzw. downsizingu zapewniają bardzo dobre osiągi i niskie spalanie.

REKLAMA

REKLAMA

Miejskie samochody, z ekonomicznymi a zarazem dynamicznymi silnikami wyposażonymi w turbodoładowanie cieszą się rosnącą popularnością. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy producenci oferują typowo miejskie auta z mocnymi silnikami o pojemności nie większej niż 1000 cm3.

Gdyby 10 lat temu ktoś stwierdził, że miejskie auto z silnikiem o pojemności nie większej niż jeden litr może zapewnić frajdę z jazdy, zapewne zostałby wyśmiany. Obecnie sytuacja jest zgoła odmienna, a miejskie samochody potrafią nie tylko oszczędnie obchodzić się z paliwem, ale i świetnie przyspieszać kiedy zajdzie taka potrzeba.

REKLAMA

Małolitrażowy silnik z turbosprężarką

Kluczem do sukcesu tego typu pojazdów okazało się wyposażenie ich w nowoczesne silniki benzynowe, które dzięki turbosprężarce, zmiennym fazom rozrządu i odmienne zaprojektowanym kolektorom dolotowym osiągają wysokie moce z relatywnie niewielkiej pojemności skokowej.

model silnik/moc śr. spalanie w mieście [l/100km] cena od [zł] 0-100 km/h [s]
Dacia Sandero TCe 90 0,9 l / 90 KM 6,4 40 900 11,1
Fiat 500 0.9 TwinAir 0,9 l / 85 KM 4,9 53 000 11,5
Fiat Panda 0.9 TwinAir 0,9 l / 85 KM 4,8 47 490 11,2
Fiat Punto 0.9 TwinAir 0,9 l / 85 KM 4,9 44 990 12,7
Ford Fiesta 1.0 EcoBoost 1,0 l / 100 KM 5,9 44 900 11,2
Reanault Clio Tce 90 0,9 l / 90 KM 5,6 49 500 12,2

Największą zaletą wszystkich sześciu aut jest fakt, że osiągają one wysoki moment obrotowy w niskim i średnim zakresie obrotów. Pozwala to sprawnie przyspieszać bez konieczności ciągłego „wachlowania” lewarkiem skrzyni biegów w poszukiwaniu optymalnego przełożenia. Poza tym, wykorzystywanie niższych obrotów silnika ogranicza jego zapotrzebowanie na paliwo.

Zobacz też: Porównanie silników TwinAir, TSI i EcoBoost

Fiat Punto - niska cena i spalanie

Najlepszy stosunek ceny do osiągów i wyposażenia oferuje w tym momencie Fiat Punto z silnikiem 0.9 TwinAir. Według producenta spalanie w mieście można ograniczyć do niecałych pięciu litrów na 100 km. Pierwsze jazdy testowe tym modelem zdają się to potwierdzać, choć do ostatecznych rozstrzygnięć trzeba poczekać na wyniki testu.

Dacia Sandero - najtańszy samochód z turbodoładowaniem

Najtańszą ofertę zakupu miejskiego auta z turbodoładowanym silnikiem przedstawiła rumuńska Dacia. Wyposażona w nowy silnik z koncernu Renault, dysponuje dobrym przyspieszeniem i całkiem rozsądnym wynikiem spalania. Jednak na tle konkurentów na każde 100 km w mieście zużywa ponad 1,5 l paliwa więcej.

Ford Fiesta - najmocniejszy silnik

Najmocniejszym silnikiem w zestawieniu dysponuje Ford Fiesta. Z jednego litra pojemności skokowej osiąga 100 koni mocy. Nie jest to jednak wszystko. Ford oferuje także Fiestę w wersji mocniejszej o 25 KM.  Sam silnik, pochodzący z serii EcoBoost, ma jednak jeszcze większy potencjał. W przyszłości ma pojawić się jego ponad 200-konna odmiana.

Podsumowanie

Przed zakupem, któregokolwiek z wyżej wymienionych aut, warto zapoznać się z ich wyposażeniem. Mimo podobnej ceny, zakres udogodnień które przewidział w każdym z nich ich producent jest naprawdę zróżnicowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA