REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Pod maską poliftingowego Volvo XC60 zagościły czterocylindrowy silnik Diesla o mocy 181 KM i nowa ośmiobiegowa automatyczna przekładnia. W duecie sprawują się świetnie.

 Volvo XC60 to jeden z najładniejszych SUV-ów poruszających się po drogach. Zwarta sylwetka, ciekawe kolory i gustownie wkomponowane detale sprawiają, że auto mimo sporych gabarytów nie jest tanio efekciarskie, a efektownie gustowne.

REKLAMA

Co więcej, do sylwetki XC60 równie dobrze pasują tradycyjne opony o większym profilu, co występujące w pakiecie R-design krzykliwe obręcze kół z oponami o profilu grubości kartki papieru.

SUV Volvo, o czym świadczą wyniki sprzedaży, przypadł do gustu szerokiej rzeszy kierowców.

Zobacz też: Test BMW X5 xDrive30d 258 KM F15 : jakość limuzyny ukryta w nadwoziu SUV-a

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic - wnętrze

Przedział pasażerski Volvo XC60 jest wykonany z materiałów wysokiej jakości I spasowanych z dokładnością. Podczas niedawnego liftingu zmodernizowano tablicę przyrządów i w miejscu tradycyjnych „zegarów” umieszczono wyświetlacze znane z modelu V40.

Całość jest przejrzysta, a obsługa kokpitu po krótkim zapoznaniu nie sprawia kłopotów.

Fotele kierowcy i pasażera są obszerne, a prowadzący XC60 łatwo odnajdzie optymalną pozycję za kierownicą m.in. dzięki szerokiemu zakresowi regulacji kolumny kierowniczej i fotela.

Z tyłu siedzi się wygodnie i miejsca jest pod dostatkiem. Przedział bagażowy Volvo XC60 ma objętość 495 l, co jest wartością wystarczającą na zapakowanie czteroosobowej rodziny na długie wakacje.

Zobacz też: Test Honda CR-V 1.6 i-DTEC 120 KM: absurdalnie ekonomiczna!


Test Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic – napęd/układ jezdny

REKLAMA

Recenzowane Volvo XC60 D4 zostało wyposażone w jeden z silników nowej gamy jednostek napędowych Volvo – czterocylindrowy, turbodoładowany, wysokoprężny o pojemności 2 l, rozwijający moc maksymalną 181 KM przy 4250 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 400 Nm dostępny w przedziale 1750-2500 obr./min.

Inżynierowie Volvo nie mieli łatwego zadania, bo normy emisji spalin wymusiły na nich stopniowe zastępowanie cenionych pięciocylindrowych silników nowymi konstrukcjami. Zastanawialiśmy się, jak nowa, czterocylindrowa konstrukcja, która dysponuje o 20 Nm niższym maksymalnym momentem obrotowym - w dodatku dostępnym od 1750 obr./min., a w jednostce pięciocylindrowej maksymalny moment obrotowy jest dostępny od 1500 obr./min. – poradzi sobie z ważącym 1844 kg XC60.

Pamiętając przyjemny dźwięk i lekkość z jaką napędzała szwedzkiego SUV-a jednostka pięciocylindrowa, rozpoczęliśmy przejażdżkę egzemplarzem wyposażonym w nowy silnik i nową ośmiobiegową przekładnię automatyczną.

Dość szybko okazało się, że wspomniany zestaw napędowy sprawuje się w Volvo XC60 świetnie i w codziennej eksploatacji trudno poczuć różnicę w stosunku do wersji napędzanych przez jednostki pięciocylindrowe.

Zobacz też: Pierwsza jazda Volvo V60 Plug-in-hybrid


Silnik jest doskonale wyciszony, a automatyczna przekładnia błyskawicznie zmienia poszczególne przełożenia. Według danych producenta sprint od 0 do 100 km/h trwa 8,5 s, co jest wynikiem bardzo przyzwoitym.

REKLAMA

Po wciśnięciu pedału gazu do końca, XC60 rozpędza się szybko i pewnie prze do przodu ale… traci wigor podczas prób zdecydowanego przyspieszania od prędkości przekraczających 150 km/h. I to właśnie w tym momencie widać jedyną różnicę pomiędzy jednostkami czterocylindrową, a pięciocylindrową, w której zapas momentu obrotowego pozwalał na sprawne przyspieszanie nawet od bardzo wysokich prędkości.

Oczywiście, nie oznacza to, że Volvo, gdy chcemy zwiększyć prędkość od 150 km/h do na przykład 180 km/h zaczyna poruszać się jak ślimak. Nie. Po prostu dynamika spada wyczuwalnie mocniej niż dzieje się to w przypadku XC60 napędzanego przez jednostkę pięciocylindrową o większej pojemności skokowej.

Volvo XC60 D4 bardzo dobrze radzi sobie z tłumieniem nierówności i jazdą w koleinach. Te pierwsze tłumione są cicho i z należyta miękkością, a tych drugich układ jezdny zdaje się nie zauważać.

Zużycie paliwa nowego silnika Volvo jest umiarkowane. Jeżdżąc dynamicznie w ruchu miejskim łatwo uzyskać wynik przekraczający 10 l na 100 km. Ale stosując płynną technikę jazdy bez trudu można osiągnąć wynik zużycia paliwa na poziomie 7 l na 100 km. Nieźle.

Zobacz też: Test BMW 320d Touring xDrive


Test Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic – podsumowanie

Volvo XC60 D4 z nowym czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 181 KM I ośmiobiegową automatyczną przekładnią doskonale sprawdza się jako uniwersalny pojazd dla rodziny. Jest dynamiczny, bardzo komfortowy, pakowny i wykazuje umiarkowany apetyt na paliwo.

W powyższej recenzji nie znalazł się akapit opisujący działanie systemu napędu na obie osie. Nie znalazł się z dwóch względów. Po pierwsze użytkując na co dzień Volvo XC60 ani razu nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której napęd na obie osie był niezbędny, po drugie na dzień dzisiejszy zamówienie XC60 z czterocylindrowym dieslem i zautomatyzowaną ośmiobiegową przekładnią oraz napędem na obie osie nie jest możliwe. We wspomnianej konfiguracji XC60 kupimy tylko z napędem na przednią oś.

Nie da się ukryć, że brak możliwości dokupienia w tym przypadku napędu na obie osie pozostawia niedosyt. Bo mimo że zdecydowana większość nabywców SUVów nie korzysta z możliwości AWD, to jednak wiele osób lubi wiedzieć, że podróżując podwyższonym samochodem, w razie potrzeby może skorzystać z dobrodziejstwa napędu na cztery koła.

Zobacz też: Test Audi Q3 2.0 TFSI quattro: jak działa napęd 4x4?

Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic - dane techniczne

Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  1969 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 181 KM/4250 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 400 Nm/1750-2500 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów aut. 8-bieg.
Pojemność bagażnika 495 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 462,7/189,1/171,3 cm
Rozstaw osi 277,4 cm
V-max 210 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,5 s
Zużycie paliwa* 5,3/4,4/4,7 l/100 km
Cena od 156 400 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Volvo XC60 D4 Drive-E - przód
Tomasz Korniejew
Volvo XC60 D4 Drive-E - tył
Tomasz Korniejew
Tablica przyrządów Volvo XC60 D4 Drive-E jest przejrzysta. Do sprawnej obsługi konsoli centralnej trzeba się przyzwyczaić.
Tomasz Korniejew
Bagażnik Volvo XC60 D4 Drive-E ma pojemność 495 l.
Tomasz Korniejew
Volvo XC60 D4 Drive-E - tył
Tomasz Korniejew
W tylnej części nadwozia Volvo XC60 D4 Drive-E najciekawszym elementem stylizacyjnym są tylne lampy.
Tomasz Korniejew
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA