REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesny i ekologiczny transport miejski

REKLAMA

17 lutego 2012 r. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie powołano do życia nowatorską inicjatywę o nazwie Centrum Naukowo-Przemysłowe „TEAM-ECO”. Jej celem jest optymalne wykorzystanie potencjału naukowego i gospodarczego dla potrzeb szybkiego rozwoju i postępu naukowo-przemysłowego Polski. „TEAM-ECO” oznacza Trans (transport rzeczy i osób, transport miejski), Eco (ekologia, energia odnawialna, recykling, ochrona środowiska), Auto (nowoczesne konstrukcje, innowacyjne materiały i technologie, samochody elektryczne i hybrydowe), Mobil (mobilność niepełnosprawnych, alternatywne źródła energii).

Realizacja strategicznych projektów naukowo-badawczo-rozwojowych, skutkujących wdrożeniami oraz transferem innowacyjnych i nowoczesnych technologii, wymaga współpracy naukowo-gospodarczej. Tego rodzaju współpraca gwarantuje  przede wszystkim optymalne wykorzystanie potencjału naukowego i gospodarczego dla potrzeb szybkiego rozwoju i postępu naukowo-przemysłowego Polski.

REKLAMA

Instytut Transportu Samochodowego wystąpił z inicjatywą powołania zespołu firm i instytucji, których wspólne działania zwiększą konkurencyjność polskich technologii i produktów, szczególnie w dynamicznie rozwijających się obszarach - transport, odnawialna energia czy ochrona środowiska. Jego celem jest maksymalizacja korzyści płynących ze współpracy wyspecjalizowanych partnerów, działających niejednokrotnie na różnych płaszczyznach gospodarki,

Zobacz też: Zły stan samochodowych reflektorów przyczyną wypadków?

REKLAMA

Pełna nazwa Centrum brzmi: Centrum Naukowo-Przemysłowe „TEAM-ECO”, przy czym TEAM oznacza Trans (transport rzeczy i osób, transport miejski), Eco (ekologia, energia odnawialna, recykling, ochrona środowiska), Auto (nowoczesne konstrukcje, innowacyjne materiały i technologie, samochody elektryczne i hybrydowe), Mobil (mobilność niepełnosprawnych, alternatywne źródła energii).

Głównym celem Centrum jest integracja środowiska naukowego i jednostek sektora gospodarczego w pracach nad rozwojem nowoczesnych technologii. Jego działalność będzie obejmowała obszar transportu, oraz stworzenie platformy współpracy dla Partnerów na potrzeby realizacji wspólnych projektów, badań naukowo-technicznych i prac rozwojowych oraz komercjalizacji ich wyników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do głównych zadań Centrum będzie należało.

·    definiowanie obszarów i tematów badawczych z zakresu zainteresowań Centrum,

·    pozyskiwanie i realizacja projektów badawczych, badań naukowo-technicznych i prac rozwojowych – krajowych i finansowanych z funduszy międzynarodowych,

·    współdziałanie w realizacji wdrożeń wyników prac naukowo-technicznych Centrum,

·    wspieranie i  koordynowanie działalności Partnerów wchodzących w skład Centrum,

·    budowanie struktur i powiązań pomiędzy Partnerami,

·    inicjowanie tworzenia i korzystania z dużej infrastruktury badawczej oraz jej tworzenie,

·    inicjowanie udziału Partnerów w międzynarodowych programach badawczych,

·    pozyskiwanie środków na finansowanie działań Centrum,

·    gromadzenie informacji i wiedzy z zakresu zainteresowań Partnerów,

·    promocja Partnerów poprzez wspólne przygotowanie oferty marketingowej oraz udział w targach, sympozjach i konferencjach.

Centrum ma charakter otwarty, ale jego członkami mogą być instytuty badawcze oraz jednostki sektora gospodarczego, prowadzące działalność zgodną z obszarami merytorycznymi Centrum. W skład Centrum mogą wchodzić również uczelnie i instytuty PAN oraz zagraniczne instytucje naukowe i podmioty gospodarcze.

Zobacz też: Nietrzeźwy poranek

Członkami-założycielami Centrum „TEAM-ECO” są:

·     Instytut Transportu Samochodowego (Koordynator Centrum),

·     Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krukowskiego, Polskiej Akademii Nauk w Krakowie,

·     Instytut Odlewnictwa z siedzibą w Krakowie,

·     Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej im. profesora Józefa Kosackiego,

·     Politechnika Warszawska,

·     Politechnika Poznańska,

·     Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego,

oraz firmy:

·     „AMZ Kutno”,

·     „Instytut Technik i Technologii Specjalnych”,

·     „MOTOTECHNIKA – Józef Zborowski”,

·     „Odlewnia żeliwa wulkan”,

·     „ROMA”,

·     „TABAL Jan Kidaj, Mieczysław Daniel”,

·     „UTAL”,

·     „WGW GREEN ENERGY POLAND”,

·     „WIELTON”,

·     „Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe KAMA Zofia Wołosiak”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA