REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie wykryć śliską nawierzchnię?

Odpowiednio wczesna ocena nawierzchni umożliwi uniknięcie wielu problemów. Fot. Newspress
Odpowiednio wczesna ocena nawierzchni umożliwi uniknięcie wielu problemów. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Dostatecznie wczesne wykrycie śliskości nawierzchni drogi jest niesłychanie ważne z punktu widzenie bezpieczeństwa jazdy, bowiem pozwala na dostosowanie prędkości do sytuacji oraz przygotowanie się na konieczność ewentualnego wyprowadzanie samochodu z poślizgu.

Śliskość na drodze występuje z wielu powodów, przy czym mróz i towarzysząca mu gołoledź należą do najbardziej znanych. Tymczasem w poślizg można wpaść nawet latem, przy słonecznej pogodzie, na suchej nawierzchni. Dlatego ważne jest zapamiętanie, w jakich warunkach droga może stać się niebezpiecznie śliska.

REKLAMA

Jednym z największych wrogów kierowców są kałuże rozlanego na drodze oleju. Często trudno je zauważyć na nawierzchni czarnej, asfaltowej, zwłaszcza gdy znajdują się tuż za zakrętem. W praktyce szanse na wyprowadzenie samochodu z poślizgu na oleju są jak 1:100. Podobnie niebezpieczne są rozjazdy i okolice szyn tramwajowych biegnących w jezdni, które są smarowane dla właściwego funkcjonowania. 

Zobacz też: Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?

REKLAMA

Poślizg w takich warunkach jest bardzo trudny do opanowania, ponieważ smar lub olej wciska się w szczeliny bieżnika opony i w znacznym stopniu zmniejsza jej przyczepność do drogi nawet do kilkunastu i więcej metrów po przejechaniu przez takie zatłuszczone miejsce. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać w kałuże rozlanych płynów na suchej drodze i podejrzanie wyglądające ciemne plamy, za którymi widać niewysychające ślady opon pojazdów, które w nie wjechały.

Nieco łatwiej można zauważyć tłuszcz na drodze mokrej. Wpływa on na powierzchnię wody, która pod jego wpływem staje się czasem różnokolorowa, częściej – ma wygląd oleju, zanieczyszczonego stałymi cząsteczkami, np kurzem. Na wodzie powstaje szary kożuch zanieczyszczeń.

Jest pewien rodzaj nawierzchni dróg, zdecydowanie bardziej śliski od pozostałych. To kostka bazaltowa. Spotyka się ją głównie na tzw. ulicach zabytkowych, ale często także na niektórych mniej uczęszczanych drogach. Kostkę bazaltową można poznać po ciemnoniebieskiej, lub szarogranatowej barwie, kształcie zbliżonym do kwadratu i połyskliwej, lekko wypukłej górnej płaszczyźnie. Śliskie miejsca powstają czasem także tuż przy zmianie rodzaju nawierzchni, np przy przejściu z betonu (kostki lub płyt betonowych) w asfalt.

Zobacz też: Jak radzić sobie podczas gołoledzi?

REKLAMA

Śliskości można się spodziewać także w sąsiedztwie różnych poprzecznych garbów, nierówności i wybojów na drodze. Pochodzi ona ze smarów, które gdy są użyte w nadmiarze, spadają płatami z podwozi samochodów pod wpływem wstrząsu, do jakiego dochodzi na takiej przeszkodzie.

Gdzieniegdzie, na mniejszych mostkach, można spotkać nawierzchnię drewnianą. Po deszczu staje się ona tak śliska, jak lód. Równie śliskie są miejsca, pokryte ziemią lub gliną, nawiezioną przez pojazdy, wyjeżdżające z pół uprawnych lub placów budowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    REKLAMA

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA

    Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

    Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

    Kurs redukujący 6 punktów karnych. Trwają zapisy, ale tanio nie jest

    Kurs redukujący 6 punktów karnych po rocznej przerwie teoretycznie wrócił do WORD-ów 17 września 2023 r. Teoretycznie, bo praktycznie szkolenia są dopiero przygotowywane. Wiadomo, ile będzie kosztował udział w szkoleniu. Stawka jest naprawdę wysoka.

    REKLAMA