REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie wykryć śliską nawierzchnię?

Odpowiednio wczesna ocena nawierzchni umożliwi uniknięcie wielu problemów. Fot. Newspress
Odpowiednio wczesna ocena nawierzchni umożliwi uniknięcie wielu problemów. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Dostatecznie wczesne wykrycie śliskości nawierzchni drogi jest niesłychanie ważne z punktu widzenie bezpieczeństwa jazdy, bowiem pozwala na dostosowanie prędkości do sytuacji oraz przygotowanie się na konieczność ewentualnego wyprowadzanie samochodu z poślizgu.

Śliskość na drodze występuje z wielu powodów, przy czym mróz i towarzysząca mu gołoledź należą do najbardziej znanych. Tymczasem w poślizg można wpaść nawet latem, przy słonecznej pogodzie, na suchej nawierzchni. Dlatego ważne jest zapamiętanie, w jakich warunkach droga może stać się niebezpiecznie śliska.

REKLAMA

Jednym z największych wrogów kierowców są kałuże rozlanego na drodze oleju. Często trudno je zauważyć na nawierzchni czarnej, asfaltowej, zwłaszcza gdy znajdują się tuż za zakrętem. W praktyce szanse na wyprowadzenie samochodu z poślizgu na oleju są jak 1:100. Podobnie niebezpieczne są rozjazdy i okolice szyn tramwajowych biegnących w jezdni, które są smarowane dla właściwego funkcjonowania. 

Zobacz też: Czym grozi wjazd w głęboką kałużę?

REKLAMA

Poślizg w takich warunkach jest bardzo trudny do opanowania, ponieważ smar lub olej wciska się w szczeliny bieżnika opony i w znacznym stopniu zmniejsza jej przyczepność do drogi nawet do kilkunastu i więcej metrów po przejechaniu przez takie zatłuszczone miejsce. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać w kałuże rozlanych płynów na suchej drodze i podejrzanie wyglądające ciemne plamy, za którymi widać niewysychające ślady opon pojazdów, które w nie wjechały.

Nieco łatwiej można zauważyć tłuszcz na drodze mokrej. Wpływa on na powierzchnię wody, która pod jego wpływem staje się czasem różnokolorowa, częściej – ma wygląd oleju, zanieczyszczonego stałymi cząsteczkami, np kurzem. Na wodzie powstaje szary kożuch zanieczyszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest pewien rodzaj nawierzchni dróg, zdecydowanie bardziej śliski od pozostałych. To kostka bazaltowa. Spotyka się ją głównie na tzw. ulicach zabytkowych, ale często także na niektórych mniej uczęszczanych drogach. Kostkę bazaltową można poznać po ciemnoniebieskiej, lub szarogranatowej barwie, kształcie zbliżonym do kwadratu i połyskliwej, lekko wypukłej górnej płaszczyźnie. Śliskie miejsca powstają czasem także tuż przy zmianie rodzaju nawierzchni, np przy przejściu z betonu (kostki lub płyt betonowych) w asfalt.

Zobacz też: Jak radzić sobie podczas gołoledzi?

REKLAMA

Śliskości można się spodziewać także w sąsiedztwie różnych poprzecznych garbów, nierówności i wybojów na drodze. Pochodzi ona ze smarów, które gdy są użyte w nadmiarze, spadają płatami z podwozi samochodów pod wpływem wstrząsu, do jakiego dochodzi na takiej przeszkodzie.

Gdzieniegdzie, na mniejszych mostkach, można spotkać nawierzchnię drewnianą. Po deszczu staje się ona tak śliska, jak lód. Równie śliskie są miejsca, pokryte ziemią lub gliną, nawiezioną przez pojazdy, wyjeżdżające z pół uprawnych lub placów budowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA