REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyprzedzanie: opis manewru krok po kroku

REKLAMA

Na czym polega problem z wyprzedzaniem? O czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności? Instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault przekazują kilka cennych wskazówek na temat manewru wyprzedzania!

Nieprawidłowe wyprzedzanie co roku jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Ten manewr jest dla kierowców jednym z najbardziej ryzykownych i zarazem najtrudniejszych. Wymaga od nich błyskawicznej oceny sytuacji na drodze i umiejętności dynamicznego posługiwania się skrzynią biegów. Moment nieuwagi lub brawura mogą kosztować życie. Czołowe zderzenie z pojazdem jadącym z naprzeciwka nawet przy małej prędkości może być tragiczne w skutkach.

REKLAMA

Cierpliwość za kierownicą

REKLAMA

Wyprzedzanie wiąże się często ze zmianą pasa ruchu, a niekiedy z jazdą pod prąd, dlatego ten manewr uznaje się za jeden z najbardziej ryzykownych. W zachowaniu bezpieczeństwa może nam pomóc kilka zasad. Przestrzegając ich, z dużym prawdopodobieństwem unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zdarza się, że warunki do wyprzedzania nie są korzystne – z naprzeciwka stale jadą samochody, nie mamy odpowiednio dużo miejsca na wykonanie manewru, a wszystkiemu towarzyszy słaba widoczność. W takiej sytuacji należy przede wszystkim być cierpliwym. Niestety, wielu kierowcom brakuje cierpliwości i wyprzedzają w niedozwolonych, niebezpiecznych miejscach – na zakręcie, przed górką, na skrzyżowaniu, czy na podwójnej ciągłej linii. Dla zyskania kilku minut są skłonni ryzykować życie. Czy warto?

REKLAMA

Przede wszystkim kierowca powinien upewnić się czy wyprzedzanie w danym miejscu jest dozwolone oraz ocenić czy w ogóle jest to możliwe. Przed wykonaniem manewru należy oszacować m.in. czy widoczność jest wystarczająco dobra, jaki odcinek prostej drogi mamy przed sobą oraz z jaką prędkością poruszają się wyprzedzane samochody – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Kiedy mamy pewność, że wykonanie manewru będzie bezpieczne, włączmy kierunkowskaz i zasygnalizujmy innym uczestnikom ruchu nasz zamiar. Miejmy na uwadze także ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że jeśli już decydujemy się na manewr wyprzedzania, nasze życie zależy od tego, czy zrobiliśmy właściwe założenia na podstawie zebranych informacji. Wyprzedzanie jest niebezpiecznym manewrem głównie dlatego, że złe oszacowanie odległości może skutkować zderzeniem czołowym z pojazdem z naprzeciwka. Wówczas prędkości obu pojazdów się sumują, co oznacza, że nawet  jeśli prędkość każdego z osobna wynosi 40 km/godz., to ich sumaryczna prędkość wyniesie już 80 km/godz.

Dopasowanie prędkości do biegów

Wykonując manewr pamiętajmy, by wrzucić odpowiedni bieg i zapewnić sobie optymalne przyspieszenie w trakcie wyprzedzania. Jeśli jedziemy np. na 4 albo 5 biegu przy prędkości 50-60 km, powinniśmy koniecznie zredukować bieg. Wtedy jest szansa na lepsze przyspieszenie – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wybrany bieg powinien pozwolić na wykonanie całego manewru bez konieczności zmiany biegu w trakcie wyprzedzania, aż do momentu powrotu na swój pas ruchu. Manewr wyprzedzania należy wykonać spokojnie, ale dynamicznie.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak bezpiecznie wyprzedzać:

  1. Upewnij się, że masz dobrą widoczność i wystarczająco dużo miejsca do wykonania manewru.
  2. Upewnij się, czy kierowca jadący przed nie rozpoczął już manewru wyprzedzania, a pojazd za nie zasygnalizował wykonania tego manewru.
  3. Trzymając odstęp od wyprzedzanego pojazdu, wykonaj manewr w możliwie jak najkrótszym czasie, a zjeżdżając z powrotem na swój pas pamiętaj, aby nie zajeżdżać drogi wyprzedzanemu kierowcy.
  4. Zachowaj szczególną ostrożność i bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub innego uczestnika ruchu. Pamiętaj, że odstęp od jednośladu czy kolumny pieszych nie może być mniejszy niż 1 metr.
  5. Pamiętaj, że wyprzedzanie zabronione jest na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu, przejazdach dla rowerzystów oraz na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim (chyba, że ruch kierowany jest przez uprawnioną osobę bądź sygnalizator świetlny).

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    REKLAMA

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA