REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyprzedzanie: opis manewru krok po kroku

REKLAMA

Na czym polega problem z wyprzedzaniem? O czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności? Instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault przekazują kilka cennych wskazówek na temat manewru wyprzedzania!

Nieprawidłowe wyprzedzanie co roku jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Ten manewr jest dla kierowców jednym z najbardziej ryzykownych i zarazem najtrudniejszych. Wymaga od nich błyskawicznej oceny sytuacji na drodze i umiejętności dynamicznego posługiwania się skrzynią biegów. Moment nieuwagi lub brawura mogą kosztować życie. Czołowe zderzenie z pojazdem jadącym z naprzeciwka nawet przy małej prędkości może być tragiczne w skutkach.

REKLAMA

Cierpliwość za kierownicą

REKLAMA

Wyprzedzanie wiąże się często ze zmianą pasa ruchu, a niekiedy z jazdą pod prąd, dlatego ten manewr uznaje się za jeden z najbardziej ryzykownych. W zachowaniu bezpieczeństwa może nam pomóc kilka zasad. Przestrzegając ich, z dużym prawdopodobieństwem unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zdarza się, że warunki do wyprzedzania nie są korzystne – z naprzeciwka stale jadą samochody, nie mamy odpowiednio dużo miejsca na wykonanie manewru, a wszystkiemu towarzyszy słaba widoczność. W takiej sytuacji należy przede wszystkim być cierpliwym. Niestety, wielu kierowcom brakuje cierpliwości i wyprzedzają w niedozwolonych, niebezpiecznych miejscach – na zakręcie, przed górką, na skrzyżowaniu, czy na podwójnej ciągłej linii. Dla zyskania kilku minut są skłonni ryzykować życie. Czy warto?

REKLAMA

Przede wszystkim kierowca powinien upewnić się czy wyprzedzanie w danym miejscu jest dozwolone oraz ocenić czy w ogóle jest to możliwe. Przed wykonaniem manewru należy oszacować m.in. czy widoczność jest wystarczająco dobra, jaki odcinek prostej drogi mamy przed sobą oraz z jaką prędkością poruszają się wyprzedzane samochody – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Kiedy mamy pewność, że wykonanie manewru będzie bezpieczne, włączmy kierunkowskaz i zasygnalizujmy innym uczestnikom ruchu nasz zamiar. Miejmy na uwadze także ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że jeśli już decydujemy się na manewr wyprzedzania, nasze życie zależy od tego, czy zrobiliśmy właściwe założenia na podstawie zebranych informacji. Wyprzedzanie jest niebezpiecznym manewrem głównie dlatego, że złe oszacowanie odległości może skutkować zderzeniem czołowym z pojazdem z naprzeciwka. Wówczas prędkości obu pojazdów się sumują, co oznacza, że nawet  jeśli prędkość każdego z osobna wynosi 40 km/godz., to ich sumaryczna prędkość wyniesie już 80 km/godz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopasowanie prędkości do biegów

Wykonując manewr pamiętajmy, by wrzucić odpowiedni bieg i zapewnić sobie optymalne przyspieszenie w trakcie wyprzedzania. Jeśli jedziemy np. na 4 albo 5 biegu przy prędkości 50-60 km, powinniśmy koniecznie zredukować bieg. Wtedy jest szansa na lepsze przyspieszenie – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wybrany bieg powinien pozwolić na wykonanie całego manewru bez konieczności zmiany biegu w trakcie wyprzedzania, aż do momentu powrotu na swój pas ruchu. Manewr wyprzedzania należy wykonać spokojnie, ale dynamicznie.

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak bezpiecznie wyprzedzać:

  1. Upewnij się, że masz dobrą widoczność i wystarczająco dużo miejsca do wykonania manewru.
  2. Upewnij się, czy kierowca jadący przed nie rozpoczął już manewru wyprzedzania, a pojazd za nie zasygnalizował wykonania tego manewru.
  3. Trzymając odstęp od wyprzedzanego pojazdu, wykonaj manewr w możliwie jak najkrótszym czasie, a zjeżdżając z powrotem na swój pas pamiętaj, aby nie zajeżdżać drogi wyprzedzanemu kierowcy.
  4. Zachowaj szczególną ostrożność i bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub innego uczestnika ruchu. Pamiętaj, że odstęp od jednośladu czy kolumny pieszych nie może być mniejszy niż 1 metr.
  5. Pamiętaj, że wyprzedzanie zabronione jest na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu, przejazdach dla rowerzystów oraz na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim (chyba, że ruch kierowany jest przez uprawnioną osobę bądź sygnalizator świetlny).

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA