REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kierunkowskazy: jak ich bezpiecznie używać?

Jakubowski Ryszard
Pamiętajmy, że kierunkowskaz włączamy gdy mamy zamiar wykonać manewr skrętu lub zmiany pasa ruchu a nie w momencie gdy zaczęliśmy już skręcać lub zmieniać pas Fot. Moto.wieszjak.pl
Pamiętajmy, że kierunkowskaz włączamy gdy mamy zamiar wykonać manewr skrętu lub zmiany pasa ruchu a nie w momencie gdy zaczęliśmy już skręcać lub zmieniać pas Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wielu polskich kierowców nie wie, jak używać kierunkowskazów. W efekcie popełnia błędy zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego.

REKLAMA

Niejednoznaczność przepisów powoduje, że kierowcy ze strachu przed mandatem i punktami karnymi nie sygnalizują wielu planowanych manewrów, co prowadzi często do stłuczek, a nawet do groźnych wypadków. Dlatego w tym przypadku powinna obowiązywać nadrzędna zasada: „Jeździj czytelnie dla innych, tak aby nie musieli się domyślać, co zamierzasz zrobić”. Stosowanie się do niej w niektórych przypadkach będzie oznaczało złamanie lub ominięcie nielogicznych przepisów, na co w poważniejszych przypadkach zezwalają przepisy kodeksu karnego, a ściślej – jego artykuł 26. oraz przepis art 1 § 2 kodeksu wykroczeń

REKLAMA

Art. 26.
§ 1 KK. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

Art. 1.
§ 2 KW. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Zobacz też: Jak znaleźć i naprawić usterkę kierunkowskazów?

REKLAMA

Kierunkowskazy powinny być, poza przypadkami, określonymi w przepisach, używane w praktyce do sygnalizowania ZAMIARU wykonania wszystkich bez wyjątku manewrów, polegających na zmianie toru jazdy pojazdu, nawet gdy ta zmiana jest niewielka, o ile nie wynika z geometrii drogi. Dla własnego dobra należy sygnalizować także zmiany toru jazdy nakazane przez znaki poziome na drodze, pamiętając że mogą być one niewidoczne dla innych kierowców, np. jadących za naszym pojazdem.

Sygnalizowanie zamiarów zmiany toru jazdy wynikającego z obowiązujących przepisów jest także bardzo ważne dla bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, a szczególnie dla pieszych, którzy nie muszą znać treści kodeksu drogowego i zawartych w nim zasad, które ich bezpośrednio nie dotyczą. Tak więc nawet gdy znaki drogowe nakazują skręt w prawo lub w lewo na skrzyżowaniu lub rozwidleniu dróg, a nawet gdy nie ma innej możliwości jazdy niż nakazana przez te znaki, należy zasygnalizować dostatecznie wcześnie zamiar skrętu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy na rondzie należy używac kierunkowskazów?

Równie dostatecznie wcześnie należy sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub skrętu w boczną drogę. Z praktyki wynika, że inni użytkownicy dróg zwracają uwagę na włączony kierunkowskaz dopiero po 2-3 sekundach od jego pierwszego błysku. Tak więc wykonywanie zaplanowanego manewru, np. zmianę pasa ruchu można rozpocząć najwcześniej po trzecim zapaleniu się kierunkowskazu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

REKLAMA

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA