REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czarne punkty w Polsce. Mapa jasno pokazuje najniebezpieczniejsze drogi

Czarne punkty w Polsce mapa
Czarne punkty w Polsce. Mapa jasno pokazuje najniebezpieczniejsze drogi
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czarne punkty w Polsce, czyli dziś sprawdzimy gdzie dokładnie dochodzi do największej ilości zdarzeń drogowych. Gdzie koniecznie należy włączyć czujność? Sprawdźcie w naszym materiale.

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze. Czarne punkty jednak nadal są...

REKLAMA

Na samym początku mamy dobrą informację. 2022 rok pod względem bezpieczeństwa drogowego był najlepszy co najmniej od 47 lat. Taka sytuacja nie powinna jednak usypiać czujności kierowców i innych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo drogowe. Do europejskich liderów w zakresie bezpieczeństwa na drogach jest nam bowiem wciąż bardzo daleko. A niestety ogólnokrajowe statystyki zawyżają obszary, które można nazwać czarnymi punktami na drogowej mapie Polski. Gdzie można je znaleźć? To postanowili sprawdzić eksperci porównywarki Ubea.pl.

REKLAMA

Zanim jednak o wynikach, warto opowiedzieć o typologii samego badania. Otóż podstawą dla niego stały się ostateczne ogólnopolskie wyniki dotyczące wypadkowości w skali powiatów i większych miast podane przez GUS. Następnie, ze względu na brak możliwości odniesienia tych danych np. do długości dróg publicznych, eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili obliczyć liczbę wypadków drogowych w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców danego miasta na prawach powiatu lub powiatu.

Czarne punkty w Polsce. Mapa i lista powiatów

Czarne punkty w Polsce mapa, niebezpieczne drogi w Polsce, wypadki w Polsce

Czarne punkty w Polsce mapa, niebezpieczne drogi w Polsce, wypadki w Polsce

Czarne punkty w Polsce. Mapa jasno pokazuje najniebezpieczniejsze drogi

Materiały prasowe Ubea.pl

Jeśli porównamy wyniki dotyczące 2022 roku z wcześniejszymi analizami Ubea.pl, to można stwierdzić, że problem wypadkowości drogowej był nadal widoczny między innymi w Łodzi, Nowym Sączu i Rzeszowie. Na drogowe bezpieczeństwo nie powinni natomiast narzekać mieszkańcy takich miast jak Włocławek, Białystok, Bielsko-Biała, Siemianowice Śląskie oraz Grudziądz. Niekwestionowanym krajowym liderem pod względem bezpieczeństwa drogowego jest powiat lubaczowski położony w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego.

Jak analizować listę czarnych punktów w Polsce?

REKLAMA

Powyżej przedstawione zostały suche dane. Warto jednak pamiętać o tym, że o wypadkowości czarnego punktu na mapie Polski nie zawsze decyduje np. stan dróg czy sposób ich poprowadzenia. Czynników jest zdecydowanie więcej. Wysoki poziom wypadkowości może wynikać między innymi ze względu na przebieganie przez dane miejscowości ważnych tras komunikacyjnych.

Przykład może stanowić powiat lipski oraz powiat kutnowski. Specyficzna sytuacja na pewno dotyczy powiatu tatrzańskiego, gdzie na wypadkowość wpływa wzmożony ruch turystyczny - przypuszcza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na przeciwnym biegunie znajdują się z kolei miejscowości, które charakteryzują się brakiem ruchliwych tras komunikacyjnych oraz większych ośrodków miejskich. A dodatkowo podczas analizy mapy czarnych punktów w Polsce na podstawie powyższej tabeli, warto pamiętać o jednym. Dane zostały podane przez GUS. Ten natomiast za wypadek drogowy traktuje zdarzenie, które zakończyło się obrażeniami co najmniej jednej osoby lub śmiercią uczestnika (najpóźniej po 30 dniach). Tak więc wszystkie zdarzenia drogowe, których częstość prezentuje powyższa tabela, nie zawierają np. kolizji, w których wystąpiły wyłącznie szkody majątkowe.

Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce. Tu ginie najwięcej osób

Liczba wypadków, liczbą wypadków. Mapę czarnych punktów wyznacza jednak również liczba ofiar. Tu wyliczenie ekspertów Ubea.pl powstało na podobnej zasadzie jak wcześniej. Wyniki zostały przeliczone na 10 tys. mieszkańców danej miejscowości. Gdzie na drogach zginęło najwięcej osób?

  • powiat lipski - 18,39 ofiary
  • powiat człuchowski - 17,99 ofiary
  • powiat kutnowski - 17,61 ofiary
  • powiat poddębicki - 16,86 ofiary
  • Łódź - 16,47 ofiary
  • Nowy Sącz - 16,42 ofiary
  • powiat wrocławski - 16,21 ofiary
  • powiat leszczyński - 16,13 ofiary
  • powiat grójecki - 15,35 ofiary
  • powiat kozienicki - 15,20 ofiary
  • powiat radomski - 15,14 ofiary
  • powiat białobrzeski - 14,98 ofiary
  • powiat zwoleński - 14,68 ofiary
  • powiat nidzicki - 14,56 ofiary
  • powiat tatrzański - 14,24 ofiary

Gdzie ofiar śmiertelnych było najmniej? W powiecie kamiennogórskim na drogach zginęło zaledwie 1,7 osoby na 10 tys. mieszkańców. W Grudziądzu wskaźnik ten sięgnął 1,66 osoby, a w powiecie lubaczowskim 0,75 osoby.

Czarne punkty w Polsce mapa, niebezpieczne <a class=drogi w Polsce, wypadki w Polsce"/>

Czarne punkty w Polsce mapa, niebezpieczne drogi w Polsce, wypadki w Polsce

Czarne punkty w Polsce. Mapa jasno pokazuje najniebezpieczniejsze drogi

Materiały prasowe Ubea.pl

Sytuacja na polskich drogach poprawia się. Ale nie szalejmy z optymizmem

Na samym początku napisaliśmy o tym, że rok 2022 pod względem bezpieczeństwa drogowego był najlepszy co najmniej od 47 lat. Co to konkretnie oznacza? Pokazują to twarde dane:

Wypadki drogowe:

  • 2020 r. - 23 540
  • 2021 r. - 22 816
  • 2022 r. - 21 322

Ofiary śmiertelne wypadków:

  • 2020 r. - 2 491
  • 2021 r. - 2 245
  • 2022 r. - 1 896

Ranni w wypadkach:

  • 2020 r. - 26 463
  • 2021 r. - 26 415
  • 2022 r. - 24 743

Kolizje (stłuczki):

  • 2020 r. - 382 046
  • 2021 r. - 422 627
  • 2022 r. - 362 266

Dane wyglądają optymistycznie. Do zrobienia mamy jednak jeszcze wiele, gdyż śmiertelność drogowa w Polsce nadal przekracza unijną średnią i jest dwa - trzy razy wyższa niż w wiodących krajach Starego Kontynentu. Mowa o Danii, Szwecji, Holandii, Irlandii oraz Norwegii - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

 

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA