REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolizje samochodowe – jak się zachować?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia
wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zachować się w obliczu kolizji czy wypadku samochodowego? Myśląc o wakacyjnym wyjeździe, przeglądamy oferty biur podróży, robimy listy najpotrzebniejszych rzeczy. Rzadko się jednak zastanawiamy nad trudnymi sytuacjami mogącymi się przydarzyć podczas podróżny.

Stres, nerwy, zniszczenia samochodu często sprawiają, że nie umiemy myśleć trzeźwo i działamy pod wpływem emocji. Dlatego poniżej przedstawiamy Ci kilka praktycznych wskazówek jak postępować kiedy dojdzie już do tego nieprzyjemnego zdarzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Jak zachować się w momencie wystąpienia kolizji?

REKLAMA

Naturalną reakcją podczas kolizji czy wypadku samochodowego jest stres. Ważne jednak jest, aby zachować zimną krew i spokojnie wyjaśnić sprawę. Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć jest zabezpieczenie samochodu, aby nie stanowił zagrożenia dla innych pojazdów na drodze i ochrona przed jego ewentualnym, dalszym uszkodzeniem. Musisz to jednak zrobić w taki sposób, aby nie dokonać żadnych dodatkowych zmian w stanie samochodu.

Istnieją sytuacje, w których możesz dokonać drobnych napraw własnoręcznie. Są to te sytuacje, które pozwalają na dalszą, bezpieczną jazdę. Przed wykonaniem jakichkolwiek zmian w uszkodzonym samochodzie dobrze jest go sfotografować, co nie jest trudne przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych i wbudowanych aparatach fotograficznych w telefonach komórkowych. Dokumentacja fotograficzna będzie istotna w procesie likwidacji szkody u ubezpieczyciela.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest zebranie danych osobowych osób, które brały udział w zajściu. W przypadku poważniejszych kolizji dobrze jest również wziąć dane osoby, która była świadkiem wydarzenia. Jeśli w wypadku brał udział inny samochód, nie zapomnij spisać nr polisy OC jego właściciela oraz protokołu dotyczącego okoliczności zajścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Mercedes-Benz M 350 BlueTec

UWAGA!

Wezwanie policji jest niezbędne, kiedy:

  • są ranne lub zabite osoby,

  • któryś z uczestników zdarzenia wykazuje symptomy spożycia środków odurzających lub alkoholu,

  • powstała szkoda jest wynikiem wandalizmu,

  • powstała szkoda jest wynikiem kradzieży,

  • skala szkody jest duża,
  • żadna ze stron wypadku nie poczuwa się do odpowiedzialności za wypadek.

Zobacz też: Test Peugeot 301 1.2 VTI 72KM: największy z najtańszych

Zgłaszanie szkody po kolizji

Zgłoszenie szkody stanowi najważniejszy punkt w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji niezwłocznie zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem niezwłocznie po zaistnieniu wypadku. Należy jednak pamiętać że ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach określają w jakim terminie należy najpóźniej zgłosić szkodę i najczęściej jest to 7 dni od powstania szkody.

O zdarzeniu możesz poinformować swój zakład ubezpieczeń:

  • drogą telefoniczną,
  • osobiście,
  • korespondencyjnie,
  • drogą elektroniczną.

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Składanie dokumentów po kolizji

Etapem kończącym zgłaszanie szkody jest złożenie wszystkich niezbędnych do przyznania Ci odszkodowania dokumentów. Ubezpieczyciel poprosi Cię o dostarczenie „papierów”, takich jak:

  • dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnym badaniem technicznym,
  • prawo jazdy i dowód osobisty kierowcy,
  • nr Twojej polisy AC lub OC uczestnika wypadku, w zależności od tego, kto był sprawcą kolizji,
  • wniosek ubezpieczeniowy,
  • wypełniony druk zgłoszenia szkody, który zawiera sytuacyjny opis zdarzenia.

Ubezpieczyciel może Cię poprosić również o inne dokumenty o ile okaże się, że są one niezbędne w procesie likwidacji szkody.

Zobacz też: Test Fiat 500C 1.3 Multijet 16V 95KM: modna zabawka?

A co jeśli to Ty jesteś sprawcą wypadku?

Przed szkodami, które powstały na drodze nie z Twojej winy chroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. A co dzieje się w sytuacji kiedy to Ty jesteś sprawcą? W takim wypadku warto posiadać  wykupione dobrowolne ubezpieczenie Autocasco. Odszkodowanie z AC zapewnia  finansową rekompensatę uszkodzeń lub zniszczeń pojazdu, które powstały w wyniku kolizji drogowej spowodowanej z Twojej winy lub z winy kierowcy, który poruszał się Twoim samochodem.Chcesz dowiedzieć się przed czym jeszcze może uchronić Cię AC? Sprawdź https://www.libertydirect.pl/poradnik-ac/co-obejmuje-ac.html

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA