Kolizje samochodowe – jak się zachować?
REKLAMA
REKLAMA
Stres, nerwy, zniszczenia samochodu często sprawiają, że nie umiemy myśleć trzeźwo i działamy pod wpływem emocji. Dlatego poniżej przedstawiamy Ci kilka praktycznych wskazówek jak postępować kiedy dojdzie już do tego nieprzyjemnego zdarzenia.
REKLAMA
Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje
Jak zachować się w momencie wystąpienia kolizji?
REKLAMA
Naturalną reakcją podczas kolizji czy wypadku samochodowego jest stres. Ważne jednak jest, aby zachować zimną krew i spokojnie wyjaśnić sprawę. Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć jest zabezpieczenie samochodu, aby nie stanowił zagrożenia dla innych pojazdów na drodze i ochrona przed jego ewentualnym, dalszym uszkodzeniem. Musisz to jednak zrobić w taki sposób, aby nie dokonać żadnych dodatkowych zmian w stanie samochodu.
Istnieją sytuacje, w których możesz dokonać drobnych napraw własnoręcznie. Są to te sytuacje, które pozwalają na dalszą, bezpieczną jazdę. Przed wykonaniem jakichkolwiek zmian w uszkodzonym samochodzie dobrze jest go sfotografować, co nie jest trudne przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych i wbudowanych aparatach fotograficznych w telefonach komórkowych. Dokumentacja fotograficzna będzie istotna w procesie likwidacji szkody u ubezpieczyciela.
Kolejną niezwykle istotną kwestią jest zebranie danych osobowych osób, które brały udział w zajściu. W przypadku poważniejszych kolizji dobrze jest również wziąć dane osoby, która była świadkiem wydarzenia. Jeśli w wypadku brał udział inny samochód, nie zapomnij spisać nr polisy OC jego właściciela oraz protokołu dotyczącego okoliczności zajścia.
Zobacz też: Test Mercedes-Benz M 350 BlueTec
UWAGA!
Wezwanie policji jest niezbędne, kiedy:
-
są ranne lub zabite osoby,
-
któryś z uczestników zdarzenia wykazuje symptomy spożycia środków odurzających lub alkoholu,
-
powstała szkoda jest wynikiem wandalizmu,
-
powstała szkoda jest wynikiem kradzieży,
- skala szkody jest duża,
- żadna ze stron wypadku nie poczuwa się do odpowiedzialności za wypadek.
Zobacz też: Test Peugeot 301 1.2 VTI 72KM: największy z najtańszych
Zgłaszanie szkody po kolizji
Zgłoszenie szkody stanowi najważniejszy punkt w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji niezwłocznie zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem niezwłocznie po zaistnieniu wypadku. Należy jednak pamiętać że ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach określają w jakim terminie należy najpóźniej zgłosić szkodę i najczęściej jest to 7 dni od powstania szkody.
O zdarzeniu możesz poinformować swój zakład ubezpieczeń:
- drogą telefoniczną,
- osobiście,
- korespondencyjnie,
- drogą elektroniczną.
Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?
Składanie dokumentów po kolizji
Etapem kończącym zgłaszanie szkody jest złożenie wszystkich niezbędnych do przyznania Ci odszkodowania dokumentów. Ubezpieczyciel poprosi Cię o dostarczenie „papierów”, takich jak:
- dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnym badaniem technicznym,
- prawo jazdy i dowód osobisty kierowcy,
- nr Twojej polisy AC lub OC uczestnika wypadku, w zależności od tego, kto był sprawcą kolizji,
- wniosek ubezpieczeniowy,
- wypełniony druk zgłoszenia szkody, który zawiera sytuacyjny opis zdarzenia.
Ubezpieczyciel może Cię poprosić również o inne dokumenty o ile okaże się, że są one niezbędne w procesie likwidacji szkody.
Zobacz też: Test Fiat 500C 1.3 Multijet 16V 95KM: modna zabawka?
A co jeśli to Ty jesteś sprawcą wypadku?
Przed szkodami, które powstały na drodze nie z Twojej winy chroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. A co dzieje się w sytuacji kiedy to Ty jesteś sprawcą? W takim wypadku warto posiadać wykupione dobrowolne ubezpieczenie Autocasco. Odszkodowanie z AC zapewnia finansową rekompensatę uszkodzeń lub zniszczeń pojazdu, które powstały w wyniku kolizji drogowej spowodowanej z Twojej winy lub z winy kierowcy, który poruszał się Twoim samochodem.Chcesz dowiedzieć się przed czym jeszcze może uchronić Cię AC? Sprawdź https://www.libertydirect.pl/poradnik-ac/co-obejmuje-ac.html
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA