REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolizje samochodowe – jak się zachować?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia
wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zachować się w obliczu kolizji czy wypadku samochodowego? Myśląc o wakacyjnym wyjeździe, przeglądamy oferty biur podróży, robimy listy najpotrzebniejszych rzeczy. Rzadko się jednak zastanawiamy nad trudnymi sytuacjami mogącymi się przydarzyć podczas podróżny.

Stres, nerwy, zniszczenia samochodu często sprawiają, że nie umiemy myśleć trzeźwo i działamy pod wpływem emocji. Dlatego poniżej przedstawiamy Ci kilka praktycznych wskazówek jak postępować kiedy dojdzie już do tego nieprzyjemnego zdarzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Jak zachować się w momencie wystąpienia kolizji?

REKLAMA

Naturalną reakcją podczas kolizji czy wypadku samochodowego jest stres. Ważne jednak jest, aby zachować zimną krew i spokojnie wyjaśnić sprawę. Pierwszym krokiem jaki musisz podjąć jest zabezpieczenie samochodu, aby nie stanowił zagrożenia dla innych pojazdów na drodze i ochrona przed jego ewentualnym, dalszym uszkodzeniem. Musisz to jednak zrobić w taki sposób, aby nie dokonać żadnych dodatkowych zmian w stanie samochodu.

Istnieją sytuacje, w których możesz dokonać drobnych napraw własnoręcznie. Są to te sytuacje, które pozwalają na dalszą, bezpieczną jazdę. Przed wykonaniem jakichkolwiek zmian w uszkodzonym samochodzie dobrze jest go sfotografować, co nie jest trudne przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych i wbudowanych aparatach fotograficznych w telefonach komórkowych. Dokumentacja fotograficzna będzie istotna w procesie likwidacji szkody u ubezpieczyciela.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest zebranie danych osobowych osób, które brały udział w zajściu. W przypadku poważniejszych kolizji dobrze jest również wziąć dane osoby, która była świadkiem wydarzenia. Jeśli w wypadku brał udział inny samochód, nie zapomnij spisać nr polisy OC jego właściciela oraz protokołu dotyczącego okoliczności zajścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Mercedes-Benz M 350 BlueTec

UWAGA!

Wezwanie policji jest niezbędne, kiedy:

  • są ranne lub zabite osoby,

  • któryś z uczestników zdarzenia wykazuje symptomy spożycia środków odurzających lub alkoholu,

  • powstała szkoda jest wynikiem wandalizmu,

  • powstała szkoda jest wynikiem kradzieży,

  • skala szkody jest duża,
  • żadna ze stron wypadku nie poczuwa się do odpowiedzialności za wypadek.

Zobacz też: Test Peugeot 301 1.2 VTI 72KM: największy z najtańszych

Zgłaszanie szkody po kolizji

Zgłoszenie szkody stanowi najważniejszy punkt w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji niezwłocznie zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem niezwłocznie po zaistnieniu wypadku. Należy jednak pamiętać że ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniach określają w jakim terminie należy najpóźniej zgłosić szkodę i najczęściej jest to 7 dni od powstania szkody.

O zdarzeniu możesz poinformować swój zakład ubezpieczeń:

  • drogą telefoniczną,
  • osobiście,
  • korespondencyjnie,
  • drogą elektroniczną.

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Składanie dokumentów po kolizji

Etapem kończącym zgłaszanie szkody jest złożenie wszystkich niezbędnych do przyznania Ci odszkodowania dokumentów. Ubezpieczyciel poprosi Cię o dostarczenie „papierów”, takich jak:

  • dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnym badaniem technicznym,
  • prawo jazdy i dowód osobisty kierowcy,
  • nr Twojej polisy AC lub OC uczestnika wypadku, w zależności od tego, kto był sprawcą kolizji,
  • wniosek ubezpieczeniowy,
  • wypełniony druk zgłoszenia szkody, który zawiera sytuacyjny opis zdarzenia.

Ubezpieczyciel może Cię poprosić również o inne dokumenty o ile okaże się, że są one niezbędne w procesie likwidacji szkody.

Zobacz też: Test Fiat 500C 1.3 Multijet 16V 95KM: modna zabawka?

A co jeśli to Ty jesteś sprawcą wypadku?

Przed szkodami, które powstały na drodze nie z Twojej winy chroni Cię obowiązkowe ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. A co dzieje się w sytuacji kiedy to Ty jesteś sprawcą? W takim wypadku warto posiadać  wykupione dobrowolne ubezpieczenie Autocasco. Odszkodowanie z AC zapewnia  finansową rekompensatę uszkodzeń lub zniszczeń pojazdu, które powstały w wyniku kolizji drogowej spowodowanej z Twojej winy lub z winy kierowcy, który poruszał się Twoim samochodem.Chcesz dowiedzieć się przed czym jeszcze może uchronić Cię AC? Sprawdź https://www.libertydirect.pl/poradnik-ac/co-obejmuje-ac.html

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA