REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie czynności wykonać w razie wypadku?

REKLAMA

REKLAMA

My kierowcy każdego dnia spotykamy się z kolizjami, stłuczkami i wypadkami, których jesteśmy świadkami. Kiedyś może się zdarzyć, że będziemy sprawcami bądź poszkodowanymi wypadku, w którym znajdą się ranni. Będąc postawionym w takiej sytuacji, najczęściej zdrowy rozsądek nie działa a nerwy sięgają zenitu… Szczególnie kiedy nie przeszliśmy stosownego kursu udzielania pierwszej pomocy.

Będąc na miejscu wypadku, w którym są ranni potrzebujący opieki medycznej, musimy szybko zareagować. Nie ma w tym momencie znaczenia czy jesteśmy sprawcami, poszkodowanymi lub przypadkowymi użytkownikami dróg.

REKLAMA

Jeżeli nie mamy dostatecznej wiedzy medycznej tudzież odbytego kursu udzielania pierwszej pomocy, nie podejmujmy żadnych działań związanych z ratowaniem życia. Niewłaściwe postępowanie z poszkodowanym , może mieć tragiczne skutki.

REKLAMA

Skoncentrujmy się na natychmiastowym zabezpieczeniu miejsca wypadku zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Zasięgnijmy informacji o stanie zdrowia ofiar i ich ilości. Po zdobyciu tych cennych informacji musimy niezwłocznie zawiadomić pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz policję. Jeżeli czujemy się na siłach, udzielmy pierwszej pomocy poszkodowanym. W przeciwnym razie najlepiej poszukać kogoś z odbytym kursem udzielania pierwszej pomocy.

Każdy kierowca powinien jak zachować się w sytuacji konkretnego wypadku drogowego. Musi wiedzieć co można a czego nie wolno robić, powinien wiedzieć także jakie czynności wykonać , aby nie utrudniać dalszej pracy służb ratowniczych.

Przed przyjazdem karetki należy zabezpieczyć miejsce wypadku. Jeżeli nie ma zabitych lub rannych, mamy za zadanie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodować zagrożenia dla ruchu drogowego.

Jeżeli są ranni lub zabici to musimy włączyć światła awaryjne pojazdu. W razie ich braku, zaleca się włączenie świateł pozycyjnych oraz ustawienie w odległości ok. 100 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego.

W kwestii zabezpieczenia ofiar wypadku, początkowo skoncentrujmy się na działaniach technicznych. Zatrzymajmy pracujący silnik samochodu, odłączmy akumulator, zabezpieczmy pojazd przez ewentualnym zsunięciem się ze skarpy, do rowu itd.

Jeżeli przyjazd straży pożarnej się przedłuża a wymaga tego sytuacja – podejmijmy starania dotyczące wydobycia ofiary z pojazdu. Jeżeli drzwi nie dadzą się otworzyć to musimy użyć to tego celu łomu lub łyżki do opon. Jeśli ta metoda zawodzi to wyjmijmy tylnią lub przednią szybę, usuwając uszczelkę przy pomocy wkrętaka. Odradzamy wybijanie szyby ze względu na możliwość pokaleczenia.

Jeżeli pojazd jest przewrócony po dachowaniu bądź leży na boku to zawsze pamiętajmy, że poszkodowanych wydobywa się nie odwracając go na koła.

Jeżeli w wyniku wgniecionej karoserii po wypadku, mamy trudności z wyciągnięciem ofiar to należy poczekać na przyjazd straży pożarnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA