REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz parkowania na chodniku? Ministerstwo dementuje

Zakaz parkowania na chodniku? Ministerstwo dementuje
Zakaz parkowania na chodniku? Ministerstwo dementuje
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz parkowania na chodniku? Pojawiły się głosy, że zmiany datowane na 21 września 2022 r. do tego właśnie prowadzą. Ministerstwo dementuje.

Zakaz parkowania na chodniku. Powodem jedno słowo

O ewentualnym zakazie parkowania na chodniku pisaliśmy w naszym poprzednim tekście. Interpretacja taka wynikała ze zmiany przepisów, która została przygotowana na 21 września 2022 roku. Chodzi o zmianę w ramach art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W jej ramach definicja chodnika miała się zmienić na "część drogi przeznaczoną WYŁĄCZNIE do ruchu pieszych". Szerzej o sprawie pisaliśmy w tekście, do którego link dodajemy poniżej.

REKLAMA

Zobacz: Parkowanie na chodniku? Raczej zakaz od 21 września 2022 r.

Czy rzeczywiście będzie zakaz parkowania na chodniku?

Wokoło sprawy wywiązała się dość mocna dyskusja w mediach. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zatem rozjaśnić cel zmiany i powiedzieć kierowcom co ona tak naprawdę oznacza. A więc? Wprowadzenie słowa wyłącznie do w/w aktu prawnego nie zmienia zatem sensu art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W skrócie parkowanie na chodniku przy zachowaniu pewnych reguł nadal będzie możliwe. Kierujący nie zostanie ukarany mandatem i nie musi się obawiać np. odholowania pojazdu.

Nowelizacja przepisów. O co w niej chodzi?

REKLAMA

No dobrze o co zatem chodzi w tej zmianie? Przede wszystkim o zlikwidowanie obecnie występującego dualizmu pojęciowego. Chodzi o uporządkowanie funkcji poszczególnych części drogi i zwiększenie ich czytelności. I tak będzie występował podział na chodnik, pas buforowy i pas obsługujący. Poza tym słowo wyłącznie ma porządkować i tworzyć podwaliny do dalszych zmian.

Te polegają m.in. na wprowadzeniu do przepisów techniczno-budowalnych nowej, minimalnej szerokości chodnika. Te musi wynosić 1,8 metra. Dotychczas przepisy wymagały 1,5 metra. Oczywiście szerokość ta w wyjątkowych przypadkach może zostać zmniejszona do 1 metra. Ale pod warunkiem, że zaprojektowane będą miejsca do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można parkować na chodniku?

Na koniec przypomnijmy jeszcze jedną kwestię. Kiedy przed i po 21 września 2022 roku można zaparkować na chodniku? W trzech przypadkach:

  • Kołami jednego boku lub przedniej osi zatrzymać się może samochód o DMC do 2,5 tony pod warunkiem, że na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, pieszym pozostanie co najmniej 1,5 metra chodnika, pojazd swoim tyłem nie będzie tamował ruchu.
  • Samochód czterema koła można zatrzymać na chodniku wtedy, gdy ma DMC do 2,5 tony, na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, dla pieszych zostanie co najmniej 1,5 metra szerokości, a do tego musi on być zatrzymany zaraz przy krawędzi.
  • Samochód o DMC powyżej 2,5 tony można zatrzymać czterema kołami na chodniku pod warunkiem, że dane miejsce jest oznaczone właściwym znakiem wskazującym na parking.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA