Zakaz parkowania na chodniku? Ministerstwo dementuje
REKLAMA
REKLAMA
- Zakaz parkowania na chodniku. Powodem jedno słowo
- Czy rzeczywiście będzie zakaz parkowania na chodniku?
- Nowelizacja przepisów. O co w niej chodzi?
- Kiedy można parkować na chodniku?
Zakaz parkowania na chodniku. Powodem jedno słowo
O ewentualnym zakazie parkowania na chodniku pisaliśmy w naszym poprzednim tekście. Interpretacja taka wynikała ze zmiany przepisów, która została przygotowana na 21 września 2022 roku. Chodzi o zmianę w ramach art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W jej ramach definicja chodnika miała się zmienić na "część drogi przeznaczoną WYŁĄCZNIE do ruchu pieszych". Szerzej o sprawie pisaliśmy w tekście, do którego link dodajemy poniżej.
REKLAMA
Zobacz: Parkowanie na chodniku? Raczej zakaz od 21 września 2022 r.
Czy rzeczywiście będzie zakaz parkowania na chodniku?
Wokoło sprawy wywiązała się dość mocna dyskusja w mediach. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zatem rozjaśnić cel zmiany i powiedzieć kierowcom co ona tak naprawdę oznacza. A więc? Wprowadzenie słowa wyłącznie do w/w aktu prawnego nie zmienia zatem sensu art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W skrócie parkowanie na chodniku przy zachowaniu pewnych reguł nadal będzie możliwe. Kierujący nie zostanie ukarany mandatem i nie musi się obawiać np. odholowania pojazdu.
Nowelizacja przepisów. O co w niej chodzi?
REKLAMA
No dobrze o co zatem chodzi w tej zmianie? Przede wszystkim o zlikwidowanie obecnie występującego dualizmu pojęciowego. Chodzi o uporządkowanie funkcji poszczególnych części drogi i zwiększenie ich czytelności. I tak będzie występował podział na chodnik, pas buforowy i pas obsługujący. Poza tym słowo wyłącznie ma porządkować i tworzyć podwaliny do dalszych zmian.
Te polegają m.in. na wprowadzeniu do przepisów techniczno-budowalnych nowej, minimalnej szerokości chodnika. Te musi wynosić 1,8 metra. Dotychczas przepisy wymagały 1,5 metra. Oczywiście szerokość ta w wyjątkowych przypadkach może zostać zmniejszona do 1 metra. Ale pod warunkiem, że zaprojektowane będą miejsca do wymijania się osób ze szczególnymi potrzebami.
Kiedy można parkować na chodniku?
Na koniec przypomnijmy jeszcze jedną kwestię. Kiedy przed i po 21 września 2022 roku można zaparkować na chodniku? W trzech przypadkach:
- Kołami jednego boku lub przedniej osi zatrzymać się może samochód o DMC do 2,5 tony pod warunkiem, że na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, pieszym pozostanie co najmniej 1,5 metra chodnika, pojazd swoim tyłem nie będzie tamował ruchu.
- Samochód czterema koła można zatrzymać na chodniku wtedy, gdy ma DMC do 2,5 tony, na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, dla pieszych zostanie co najmniej 1,5 metra szerokości, a do tego musi on być zatrzymany zaraz przy krawędzi.
- Samochód o DMC powyżej 2,5 tony można zatrzymać czterema kołami na chodniku pod warunkiem, że dane miejsce jest oznaczone właściwym znakiem wskazującym na parking.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.