REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można się nie stawić na wezwanie straży miejskiej?

Czy można się nie stawić na wezwanie straży miejskiej?  fot. Straż Miejska
Czy można się nie stawić na wezwanie straży miejskiej? fot. Straż Miejska

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić w przypadku, gdy straż miejska wezwie nas w charakterze świadka? Czy można dochodzić zwrotu kosztów dojazdu na wezwanie? Czy można takie wezwanie zignorować?

Co zrobić, by nie stawić się na przesłuchanie w charakterze świadka przez straż miejską?

W powyższym przypadku należy powołać się na niemożliwe do pokonania trudności w dojeździe, które wynikać mogą z odbywania przewlekłej choroby, z obowiązku opieki nad małoletnim lub osobą starszą, czy też z prostego braku środków na pokrycie kosztów transportu, a nawet, w niektórych przypadkach, z pilnych obowiązków w pracy. Jeśli nie zostanie wystosowane takie pismo, krnąbrny świadek naraża się na surowe kary porządkowe. Ich wysokość reguluje art. 49 § 1 kodeksu postępowania karnego, którego brzmienie zmienia się wraz z wejściem w życie nowelizacji 1 lipca 2015 roku.

REKLAMA

Zobacz też: Wezwanie od Straży Miejskiej - co musi zawierać?

Zgodnie z jeszcze obowiązującym porządkiem prawnym:

REKLAMA

Na świadka, biegłego, tłumacza lub specjalistę, który bez usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie uprawnionego organu lub bez zezwolenia tego organu samowolnie wydalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem albo bezpodstawnie odmówił złożenia zeznań, wykonania czynności biegłego, tłumacza lub specjalisty, można nałożyć karę porządkową do 250 złotych, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania do 500  złotych”.

Według nowego porządku prawnego, który wejdzie w życie w drugiej połowie 2015 r., ww. kara porządkowa będzie wynosiła od 50 do 1000 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania od 100 do 1500 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zatem zapamiętać, że o ile do lipca 2015 roku, w przypadku dwukrotnego niestawiennictwa ryzykujemy maksymalną kwotą 750 zł, to już zgodnie z nowym reżimem prawnym, wzrośnie ona do niebagatelnej sumy 2500 zł. – mówi Maciej Degórski, odwolaniemandatu.yanosik.pl – Dlatego też należy pilnować, aby korespondencji straży nie chować do przysłowiowej szafy, a w ramach postępowania zalecamy posługiwać się bezpłatnymi wzorami pism, znajdującymi się na naszej stronie. dodaje.

Zobacz też: Mandat z zagranicy trafi do kierowcy

Czy można ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu na wezwanie straży miejskiej?

REKLAMA

Skuteczną obroną przed ewentualnymi karami jest przede wszystkim odpowiednie zachowanie się wobec postępowania organów straży. Jeśli postanowiliśmy stawić się na żądanie organu, warto złożyć pismo odnośnie zwrotu kosztów dojazdu oraz ewentualnego ekwiwalentu za utracony dzień pracy. Wniosek ten składamy w miarę możliwości tego samego dnia, w którym odbywa się przesłuchanie lub maksymalnie w terminie 3 dni od dnia dokonania tej czynności. Termin ten wynika z art Art. 618k § 1 i 2 w związku z artykułami 618a i 618b kodeksu postępowania karnego, które są stosowane ze względu na art.119 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Jeśli nie złożymy wniosku w terminie, zwrot kosztów przepada i nie ma możliwości jego uzyskania. Oczywiście do wniosku należy załączyć odpowiednie zaświadczenia, informujące organ o kosztach dojazdu oraz utraconych korzyściach. Maksymalną wysokość zwrotu dojazdu określa art.618a, natomiast górną granicę zwrotu kosztów za jeden dzień pracy określa art. 618b kodeksu postępowania karnego. Aktualnie jest to 81,25 zł, gdyż kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wynosi 1776,46 zł. Natomiast co do zwrotu kosztów dojazdu, jest to zwrot liczony jak za służbową podróż pracownika pracującego w sferze budżetowej.

Zobacz też: Spłata mandatu w ratach - jak przygotwać wniosek?

Czy można uchylić się od odpowiedzi podczas przesłuchania przez straż miejską?

Gdy naszedł moment przesłuchania, a kierowca nie jest pewien tego, kto w momencie popełnienia wykroczenia prowadził jego auto, powinien uchylić się od udzielenia organowi odpowiedzi. Możliwość taka stanowi prawo świadka, które ukonstytuowane jest artykułem 183 § 1 kodeksu karnego (który w postępowaniu wykroczeniowym stosuje się odpowiednio, na mocy art. 41 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia):

Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe”.

Warto też nadmienić, że możliwość uchylenia się od udzielenia organowi odpowiedzi, jest też zabezpieczeniem kierowcy przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami z art. 234 kodeksu karnego:

Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym
i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne,
fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Zobacz też: Co grozi za jazdę nieodśnieżonym samochodem?

Co po przesłuchaniu?

Najważniejszą konkluzją zatem na tym etapie jest fakt iż, nie można karać świadka za realizowanie swoich ustawowych przywilejów. Wszelkie odstępstwa straży od tej reguły, polegające na groźbach, nakładaniu grzywny czy usiłowaniu wymuszenia zeznań są bezprawne. Warto o tym pamiętać i stosować się do obowiązujących procedur tj. oczekiwać na wylegitymowanie się funkcjonariusza oraz po przesłuchaniu, lub
w przypadku jego braku, dokładnie przeanalizować podpisywany protokół ze sporządzonej czynności i sprawdzić jego zgodność ze stanem faktycznym
. mówi M. Degórski, odwolaniemandatu.yanosik.pl Co istotne, nawet gdy do przesłuchania nie dojdzie, należy się świadkowi zwrot kosztów dojazdu i ekwiwalent pieniężny za utracony dzień pracy. dodaje. Organ, który nie chce przyjąć pisma odnośnie zwrotu kosztów popełnia przestępstwo z art. 231 § 1 kodeksu karnego:

Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Źródło: Materiały Odwolaniemandatu.yanosik.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA