REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdzanie punktów karnych 2020 r. Czy coś się zmieni?

Policja, policyjne radiowozy
Policja, policyjne radiowozy
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Warto od czasu do czasu kontrolować posiadaną ilość punktów karnych. Na szczęście informację w tej sprawie można uzyskać całkowicie bezpłatnie nawet bez wychodzenia z domu.

Kierowcy w ramach kary za popełnione na drodze wykroczenie otrzymują nie tylko mandat, ale do ich konta dopisane zostają też punkty karne. Punkty mają rok ważności. Po 12 miesiącach od momentu ich wpisania do rejestru znikają. Czemu ich znaczenie jest tak duże? Kierowcy mają określony limit. Nie mogą zdobyć więcej niż 24 punkty. Przekroczenie progu sprawia, że starosta wezwie kierowcę na powtórny egzamin kontrolny. Prowadzący musi go zdać za pierwszym razem. Jeżeli nie zda, utraci uprawnienia i będzie musiał powtarzać egzamin do skutku.

REKLAMA

Sprawdzanie punktów karnych - na komisariacie?

Kierowcy często popełniający wykroczenia z uwagi na możliwość utraty prawa jazdy powinni kontrolować ilość posiadanych punktów karnych. Jak to jednak mogę zrobić? Metody są dwie. Po pierwsze kierowca może pójść na komisariat policji. Tam funkcjonariusz na podstawie dowodu osobistego określi ilość punktów, które zostały dopisane do konta danej osoby. Co ciekawe, podczas wizyty na komisariacie zamówić można też zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Informację o ilości punktów karnych uzyska tylko i wyłącznie kierowca. Nie można dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

Sprawdzanie punktów karnych online. To naprawdę proste!

REKLAMA

Zaświadczenie określające ilość punktów karnych jest płatne. Opłata wynosi 17 złotych. Kierowca musi ją wnieść poprzez przelew bankowy lub w kasie w urzędzie gminy lub miasta, na terenie której jest komisariat. Alternatywą dla wizyty na komisariacie jest sprawdzenie punktów karnych online. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy wejść na stronę OBYWATEL.GOV.PL. Konieczne jest zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego dostępnego np. przez serwis bankowy. W zakładce "Sprawdź swoje punkty karne" wyświetla się aktualny stan konta kierowcy.

Rejestr z zapisanymi punktami karnymi jest aktualizowany raz dziennie. W ten sposób stan konta najlepiej sprawdzić dzień po popełnieniu wykroczenia - tego samego dnia nowy zapis może nie być jeszcze widoczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostęp do serwisu OBYWATEL.GOV.PL jest całkowicie bezpłatny. Kierowca nie musi ponosić żadnej opłaty - warto o tym pamiętać uważając na ewentualne, internetowe oszustwa. Dodatkowo serwis daje możliwość pobrania informacji mówiącej o ilości punktów karnych - ta zostanie zapisana na komputerze w formacie PDF. Następnie istnieje możliwość wydrukowania dokumentu. Warto pamiętać o tym, że uzyskany w ten sposób druk ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie będzie honorowany jako urzędowe potwierdzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA