REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?
Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?
Continental

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

„Wielki brat” patrzy…

REKLAMA

Od czerwca tego roku telefoniczna rozmowa za kółkiem może skutkować mandatem w wysokości 200zł oraz utratą 5 punktów karnych. Jednak pomimo zaostrzenia przepisów, wielu kierowców wciąż łamie zakaz trzymania podczas jazdy słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jak podaje miesięcznik „Auto Motor i Sport”, aż 67% kierowców korzystających z telefonu w trakcie prowadzenia auta, nie używa zestawów głośnomówiących.

Każdy, kto dopuścił się takiego wykroczenia, narażając na niebezpieczeństwo siebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, powinien ponieść stosowną karę. Dzięki nowoczesnej technologii coraz łatwiej jest dzisiaj złapać takiego kierowcę na gorącym uczynku. Fotoradary, kamery monitoringu miejskiego, teleobiektywy (pozwalające na rozpoznanie sprawcy wykroczenia nawet do 150 metrów) skutecznie pomagają w wychwytywaniu osób, łamiących przepisy.

Zobacz też: Jakie wykroczenia popełniają kierowcy w zimie?

Patrzeć ≠ widzieć

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednoczesne wykonywanie dwóch manualnych czynności, wymagających porównywalnego zaangażowania, może wywoływać w nas zjawisko opisywane w psychologii jako „ślepota z nieuwagi”. Podkreśla ono istotną rolę naszej uwagi jako „aktywnego systemu”, odpowiadającego za to, które z docierających do mózgu bodźców są dla nas znaczące, a których zwyczajnie nie przyjmujemy. W praktyce oznacza to, że gdy próbujemy jednocześnie skoncentrować się na prowadzeniu samochodu oraz szukaniu w pobliżu telefonu, naszej uwadze może umknąć wiele informacji, związanych np. z pojawieniem się pieszych na drodze, zmianami oznakowania lub sygnalizacji świetlnej.

„Złoty środek”

Jeśli jednak telefon jest naszym nieodłącznym towarzyszem (również w samochodzie), to należy wyposażyć się w tzw. zestaw głośnomówiący. Za pomocą tego urządzenia można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk – według kodeksu drogowego takie rozwiązanie nie jest karalne. – Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową. Reagują na komendy użytkownika, który nie musi odrywać rąk od kierownicy – mówi Przemysław Stępień, z firmy Amervox, dystrybutora zestawów głośnomówiących „100% hands-free”. – Urządzenia te umożliwiają prowadzącemu pojazd swobodne wykonywanie wszystkich manewrów na drodze. Ponadto nie odwracają wzroku kierowcy od jezdni, ponieważ ich obsługa nie wymaga odnalezienia i wciskania odpowiednich przycisków.

Zobacz też: Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Nie należy jednak zapominać, że prowadzenie rozmowy przez telefon podczas kierowania samochodem zajmuje nie tylko nasze ręce, ale przede wszystkim ogranicza naszą świadomość oraz percepcję. Konwersacja wymaga zaangażowania zarówno w słuchanie rozmówcy, jak i w formułowanie własnych wypowiedzi. Warto zwrócić również uwagę na różny charakter prowadzonych przez nas rozmów – czasami bywają one dość emocjonujące, a nawet stresujące, co bezpośrednio zwiększa rozproszenie kierowcy.

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA