Nowa definicja skrzyżowania. Przykłady i problem z interpretacją
REKLAMA
REKLAMA
- Nowa definicja skrzyżowania. Co zmieniła nowelizacja?
- Nowa definicja skrzyżowania a mandat za wyprzedzanie
- RPO zajął się nową definicją skrzyżowania
- Co o nowej definicji skrzyżowania mówi ministerstwo?
- Nowa definicja skrzyżowania, ale klasyfikacja wykroczeń po staremu
Nowa definicja skrzyżowania. Co zmieniła nowelizacja?
Nowelizacji Prawa o ruchu drogowym obowiązująca od 17 września 2022 r. wprowadziła nową definicję skrzyżowania. Od tego dnia jest nim "część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną". Według ekspertów oznacza to mniej więcej tyle, że skrzyżowaniem stały się także połączenia międzyjezdniowe.
REKLAMA
Nowa definicja skrzyżowania i przykłady? Miejsce do zawrócenia na drodze dwujezdniowej też staje się skrzyżowaniem. To samo dotyczy wyjazdów i wjazdów np. na autostradę czy drogę ekspresową.
Nowa definicja skrzyżowania a mandat za wyprzedzanie
Problem z nową definicją skrzyżowania jest o tyle duży, że rozszerzenie pojęcia oznacza de facto rozszerzenie możliwości karania kierowców. W końcu wyprzedzanie na skrzyżowaniu (a więc od teraz np. w pobliżu zawrotki na drodze dwujezdniowej) jest wykroczeniem. Kara za nie to 1000 zł mandatu i 10 punktów karnych. Zatem problem jest naprawdę poważny.
RPO zajął się nową definicją skrzyżowania
Sprawa dotarła do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten postanowił podjąć interwencję i napisał do Ministra Infrastruktury. RPO uznał bowiem, że "niezbędne jest zapewnienie zrozumiałych dla uczestników ruchu drogowego informacji i wyjaśnień co do nowych przepisów rzutujących bezpośrednio na ich sytuację prawną". Resort ustosunkował się i wyjaśnił jaka była intencja ustawodawcy i co tak naprawdę oznacza nowa definicja skrzyżowania.
Co o nowej definicji skrzyżowania mówi ministerstwo?
Rafał Weber, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury stwierdził że:
REKLAMA
"Jak wskazano w uzasadnieniu do tej ustawy, celem zmian było częściowe ujednolicenie definicji „skrzyżowania” w ustawie - Prawo o ruchu drogowym i ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1693, z późn. zm.). Pełne ujednolicenie definicji w obu ustawach nie było możliwe, ze względu na fakt, że powodowałoby konieczność wprowadzenia zmian w organizacjach ruchu na bardzo dużej liczbie skrzyżowań, które dotychczas w rozumieniu ustawy - Prawo o ruchu drogowym nimi nie były. Z ugruntowanej praktyki i zasad ruchu drogowego nie wynikało, aby zmiana w tym zakresie była potrzebna.
Z uzasadnienia wynika zatem, że celem ustawy - wyrażonym wprost - nie było rozszerzenie rodzajów infrastruktury, która powinna stanowić skrzyżowanie, ani tym bardziej zmiana zasad ruchu drogowego. Celem tym było wyłącznie uporządkowanie nomenklatury i stosowanej w tym zakresie praktyki."
Nowa definicja skrzyżowania, ale klasyfikacja wykroczeń po staremu
REKLAMA
"Nowa definicja skrzyżowania nie zmienia dotychczasowego sposobu klasyfikowania skrzyżowań, ani nie wpływa na stosowanie przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z wyjątkiem przypadku połączenia dwóch lub większej liczby jezdni jednej drogi. MI zorganizowało więc spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Nadrzędnym celem spotkania było ustalenie, że brak jest powodów do zmiany dotychczasowego postępowania Policji w ww. zakresie, które wynikałyby z nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym wprowadzonej ustawą o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. W konsekwencji ustaleń ze spotkania, przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych zobowiązali się do podjęcia działań zmierzających do ujednolicenia praktyki postępowania policjantów podczas ujawniania naruszeń przepisów o ruchu drogowym."
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.