REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszeństwo pieszych 2023. Jest interpelacja. Będą zmiany?

Pierwszeństwo pieszych 2023
Pierwszeństwo pieszych 2023. Jest interpelacja. Będą zmiany?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszeństwo pieszych 2023. Zapytanie dotyczące przepisów złożył poseł Artur Szałabawka. Czy Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację?

Pierwszeństwo pieszych na przejściu po nowemu

Przepisy na przejściach dla pieszych zmieniły się dokładnie 1 czerwca 2021 roku. Na mocy nowelizacji, pieszy uzyskał pierwszeństwo nie w momencie wejścia na pasy, a wyrażając już chęć przejścia przez jezdnię w oznakowanym miejscu. Co do takiego znaczenia przepisów, chyba nikt nie ma wątpliwości. Ani policja, ani sądy, ani inicjujące zmiany ministerstwo. Skąd pomysł na zmianę? Chodziło o bezpieczeństwo pieszych, czyli najsłabszych użytkowników dróg.

REKLAMA

 

Pierwszeństwo pieszych na pasach nie poprawia bezpieczeństwa

Niestety z pierwszeństwem pieszych jest pewien problem. Bo miało ono poprawić poziom bezpieczeństwa. No właśnie, miało... Statystyki policyjne nie pozostawiają żadnych złudzeń. Tak się nie stało. Liczba wypadków od momentu wprowadzenia nowych regulacji wzrosła i to aż o 38 proc. W ich wyniku rannych zostało o 39 proc. więcej osób, a ponad 33 proc. więcej zginęło. Konkretne dane udostępnione przez KGP zamieszczamy poniżej.

  • Okres od stycznia do maja roku 2021, czyli przed wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach – 732 zdarzenia, 707 osób rannych, 45 zginęło.
  • Okres od stycznia do maja roku 2022, czyli po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach – 1010 zdarzeń, 982 osoby ranne, 60 zginęło.

Pierwszeństwo pieszych 2023. Poseł pyta, MI odpowiada

Powyższa sytuacja sprawiła, że 13 grudnia 2022 roku poseł Artur Szałabawka złożył interpelację (nr 37791) w sprawie analizy przepisów dotyczących pieszych. Opisał sytuację i wskazał m.in. na to, że "obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych jest w zdecydowanej ilości przypadków nierespektowany, a przeświadczenie o posiadanym pierwszeństwie przed pojazdami sprawiło, że piesi całkowicie zatracili instynkt samozachowawczy". W związku z tym postanowił dopytać o to, czy Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar w najbliższym czasie urealnić przepisy w zakresie pierwszeństwa dla pieszych.

Będą zmiany w pierwszeństwie pieszych 2023?

16 stycznia 2023 roku na pismo posła Artura Szałabawka odpowiedział Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. W pierwszej części swojego pisma przypomniał wszystkie przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych na pasach. Powołał się m.in. na:

  • art. 2 pkt 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym,
  • art. 13 ust. 1 i 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym,
  • art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jednocześnie przydługi wstęp podsumował jednym zdaniem. To brzmi: "Mając na uwadze powyższe uprzejmie informuję, że resort infrastruktury nie planuje zmian w przepisach w przedmiotowym zakresie". Koniec i kropka. Sprawa została zamknięta przez MI.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo pieszych 2023. Przepisy już są. I co nam zrobisz?

REKLAMA

Choć interpelacja posła Szałabawka brzmi całkiem konstruktywnie, Ministerstwo Infrastruktury postanowiło – bardzo delikatnie mówiąc – grzecznie ją zignorować. Takie postępowanie pewnie nikogo nie dziwi. Tyle że sprawa jest poważna. Nowe przepisy obowiązują, miało być bezpieczniej, a wypadków jest coraz więcej. Tu nie chodzi zatem o ambicje czy wytykanie błędów. Celem powinno być poszukanie rozwiązanie. O czym mowa? Może nie mówimy o powrocie do przepisów w poprzednim kształcie. Ale przydałaby się jakakolwiek inicjatywa.

Pomysł? Tak na szybko wymyśliliśmy akcję społeczną. W niej można byłoby wyjaśnić istotę zmian. Konieczne jest także uświadomienie pieszych o ich prawach, ale też obowiązkach. To niezwykle ważne! Ministerstwo nie ma jednak na to czasu. Być może jest zbyt pochłonięte planem przemianowania dróg ekspresowych na autostrady. I to też akurat jest zrozumiałe. W końcu w ten sposób rząd po raz kolejny mógłby dobrać się do portfeli kierowców. Tu korzyści są dużo bardziej wymierne...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

REKLAMA

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

REKLAMA

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA