REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszeństwo pieszych 2023. Jest interpelacja. Będą zmiany?

Pierwszeństwo pieszych 2023
Pierwszeństwo pieszych 2023. Jest interpelacja. Będą zmiany?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszeństwo pieszych 2023. Zapytanie dotyczące przepisów złożył poseł Artur Szałabawka. Czy Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację?

Pierwszeństwo pieszych na przejściu po nowemu

Przepisy na przejściach dla pieszych zmieniły się dokładnie 1 czerwca 2021 roku. Na mocy nowelizacji, pieszy uzyskał pierwszeństwo nie w momencie wejścia na pasy, a wyrażając już chęć przejścia przez jezdnię w oznakowanym miejscu. Co do takiego znaczenia przepisów, chyba nikt nie ma wątpliwości. Ani policja, ani sądy, ani inicjujące zmiany ministerstwo. Skąd pomysł na zmianę? Chodziło o bezpieczeństwo pieszych, czyli najsłabszych użytkowników dróg.

REKLAMA

 

Pierwszeństwo pieszych na pasach nie poprawia bezpieczeństwa

Niestety z pierwszeństwem pieszych jest pewien problem. Bo miało ono poprawić poziom bezpieczeństwa. No właśnie, miało... Statystyki policyjne nie pozostawiają żadnych złudzeń. Tak się nie stało. Liczba wypadków od momentu wprowadzenia nowych regulacji wzrosła i to aż o 38 proc. W ich wyniku rannych zostało o 39 proc. więcej osób, a ponad 33 proc. więcej zginęło. Konkretne dane udostępnione przez KGP zamieszczamy poniżej.

  • Okres od stycznia do maja roku 2021, czyli przed wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach – 732 zdarzenia, 707 osób rannych, 45 zginęło.
  • Okres od stycznia do maja roku 2022, czyli po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach – 1010 zdarzeń, 982 osoby ranne, 60 zginęło.

Pierwszeństwo pieszych 2023. Poseł pyta, MI odpowiada

Powyższa sytuacja sprawiła, że 13 grudnia 2022 roku poseł Artur Szałabawka złożył interpelację (nr 37791) w sprawie analizy przepisów dotyczących pieszych. Opisał sytuację i wskazał m.in. na to, że "obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych jest w zdecydowanej ilości przypadków nierespektowany, a przeświadczenie o posiadanym pierwszeństwie przed pojazdami sprawiło, że piesi całkowicie zatracili instynkt samozachowawczy". W związku z tym postanowił dopytać o to, czy Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar w najbliższym czasie urealnić przepisy w zakresie pierwszeństwa dla pieszych.

Będą zmiany w pierwszeństwie pieszych 2023?

16 stycznia 2023 roku na pismo posła Artura Szałabawka odpowiedział Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. W pierwszej części swojego pisma przypomniał wszystkie przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych na pasach. Powołał się m.in. na:

  • art. 2 pkt 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym,
  • art. 13 ust. 1 i 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym,
  • art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jednocześnie przydługi wstęp podsumował jednym zdaniem. To brzmi: "Mając na uwadze powyższe uprzejmie informuję, że resort infrastruktury nie planuje zmian w przepisach w przedmiotowym zakresie". Koniec i kropka. Sprawa została zamknięta przez MI.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo pieszych 2023. Przepisy już są. I co nam zrobisz?

REKLAMA

Choć interpelacja posła Szałabawka brzmi całkiem konstruktywnie, Ministerstwo Infrastruktury postanowiło – bardzo delikatnie mówiąc – grzecznie ją zignorować. Takie postępowanie pewnie nikogo nie dziwi. Tyle że sprawa jest poważna. Nowe przepisy obowiązują, miało być bezpieczniej, a wypadków jest coraz więcej. Tu nie chodzi zatem o ambicje czy wytykanie błędów. Celem powinno być poszukanie rozwiązanie. O czym mowa? Może nie mówimy o powrocie do przepisów w poprzednim kształcie. Ale przydałaby się jakakolwiek inicjatywa.

Pomysł? Tak na szybko wymyśliliśmy akcję społeczną. W niej można byłoby wyjaśnić istotę zmian. Konieczne jest także uświadomienie pieszych o ich prawach, ale też obowiązkach. To niezwykle ważne! Ministerstwo nie ma jednak na to czasu. Być może jest zbyt pochłonięte planem przemianowania dróg ekspresowych na autostrady. I to też akurat jest zrozumiałe. W końcu w ten sposób rząd po raz kolejny mógłby dobrać się do portfeli kierowców. Tu korzyści są dużo bardziej wymierne...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA