Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
REKLAMA
REKLAMA
Jaką szerokość mają drogi w Polsce? To reguluje rozporządzenie
Szerokość dróg publicznych to jeden z tych aspektów, które nie mogą być pozostawione fantazji budowniczych. I na szczęście w Polsce nie są. Zagadnienie bardzo dokładnie regulują przepisy, a konkretnie rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. W jego głos szerokość drogi zależy w dużej mierze od jej klasy.
REKLAMA
Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Dokładne wartości.
Par. 15 ust. 1 w/w rozporządzenia dość dokładnie reguluje to, jaką szerokość mają drogi w Polsce. Konkretne wskaźniki podajemy w zestawieniu poniżej. Szerokość pasów ruchu powinna wynosić:
- na drodze klasy A (czyli autostradzie) – 3,75 m,
- na drodze klasy S (czyli ekspresowej) dwujezdniowej – 3,75 m lub 3,50 m, jednojezdniowej – 3,75 m,
- na drodze klasy GP (czyli drogi głównej ruchu przyspieszonego) i G (czyli drogi głównej) – 3,50 m,
- na drodze klasy Z (czyli drogi zbiorcze) – 3,00 m,
- na drodze klasy L (czyli drogi lokalne) – 2,75 m,
- na drodze klasy D (czyli drogi dojazdowe) – 2,50 m.
Kiedy droga może być szersza lub węższa?
W zgodzie z przepisami czasami istnieje możliwość zmniejszenia lub zwiększenia szerokości pojedynczego pasa ruchu. Przypadku opisane w w/w rozporządzeniu dokładnie opisujemy poniżej.
- Na drogach klas Z, L i D szerokość pasa ruchu może być zwiększona do maksymalnie 3,50 m, jeżeli taka potrzeba wynika z prognozowanej struktury rodzajowej lub ilościowej ruchu.
- Na drogach dwujezdniowych dopuszcza się zastosowanie utwardzonego pobocza o szerokości nie większej niż 2,0 m.
- Na drogach dwujezdniowych szerokość pasa ruchu kolejnego względem pasa skrajnego może być zmniejszona do minimalnie 3,50 m – na drodze klasy A, 3,25 m – na drodze klasy S i 3,00 m – na drodze klasy GP i G.
- W przypadku konieczności zastosowania rozwiązań uspokajających ruch na drogach klas G, Z, L i D na terenie zabudowy, szerokość pasa ruchu może być zmniejszona o 0,25 m.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.