Światła drogowe: kiedy ich używać?
REKLAMA
REKLAMA
Światła drogowe: co musisz o nich wiedzieć?
Światła drogowe, nazywane też światłami długimi, dają intensywny snop światła. Mogą świecić nawet na 150 metrów. Tak, poprawiają w ten sposób widoczność, ale też mogą oślepiać innych użytkowników drogi – jadących z przeciwnego kierunku jazdy lub tym samym pasem przed nami. W nowoczesnych autach kwestia świateł drogowych jest nieco inaczej rozwiązania. Inteligentne światła typu Matrix włączają światła długie, ale wycinają ich snop dla pojazdów i pieszych. Dzięki temu nie dochodzi do oślepiania innych użytkowników drogi, a kierowca zachowuje pełną widoczność np. sytuacji na poboczu. Popularnym systemem jest też automatyczne włączanie i wyłączanie tzw. długich.
REKLAMA
Światła drogowe: kiedy ich używać?
Niestety jeszcze nie wszystkie pojazdy są wyposażone w inteligentne światła drogowe. Kiedy zatem uruchamiać je? Przepisy wskazują na kilka warunków, które musi być spełnionych na drodze. Wśród najważniejszych jest:
- pora od zmierzchu do świtu i nieoświetlona droga (nieoświetlenie jest kryterium, a nie np. teren zabudowany),
- nie można oślepiać: kolumny pieszych, pojazdu jadącego z przeciwka, pojazdu poprzedzającego i pojazdu szynowego lub pojazdu komunikacji wodnej.
Jak włączyć światła drogowe? To ważne!
Jak włączyć światła drogowe? To na szczęście nie jest trudne. Wystarczy pchnąć lub pociągnąć do siebie manetkę kierunkowskazów. I wiedza ta jest konieczna do uniknięcia mandatu. Szczególnie że korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami oznacza 200 zł i 3 punkty karne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.