Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych
REKLAMA
REKLAMA
Kurs na kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych
Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga ukończenia specjalnego kursu. Ten jest organizowany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kurs składa się z części praktycznej (4 godziny) i teoretycznej (14 godzin), a udział w nim kosztuje 500 zł. Po odbyciu szkolenia dyrektor WORD wydaje zaświadczenie. Na jego podstawie można wystąpić do Komendanta Policji o wydanie upoważnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego - wniosek w tej sprawie składa pracodawca osoby wyszkolonej.
REKLAMA
Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych
REKLAMA
Załóżmy że pracownik ma konieczne uprawnienia i znalazł zatrudnienie. Na czym będzie polegać jego praca? Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych to w pierwszej kolejności ocena ryzyka i opracowanie instrukcji bezpieczeństwa. Na tym jednak nie kończą się obowiązki. Jak kierować ruchem? Za pomocą poleceń i sygnałów, a także postaw, ruchów rąk i przy użyciu tarcz. Poza tym kierujący ruchem musi obserwować poruszające pojazdy i stać przodem do tych, które zatrzymuje.
Gdy widoczność jest słaba, kierujący ruchem podczas robót drogowych musi posiadać latarkę wyposażoną w światło czerwone lub czerwone i zielone, ewentualnie tarczę do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub czerwonym.
Jak powinien być ubrany pracownik kierujący ruchem
Jak powinien być ubrany pracownik kierujący ruchem w czasie robót drogowych? Musi mieć narzutkę ostrzegawczą o barwie fluorescencyjnej pomarańczowej z żółtymi pasami z materiału odblaskowego. Narzutka musi mieć czarny napis na plecach "Kierowanie ruchem". Osoby kierujące ruchem powinny komunikować się za pomocą łączności radiowej i nie muszą nosić kasków ochronnych czy odzieży ochronnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.