Jak zostać kierowcą autobusu?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może zostać kierowcą autobusu?
Kwestię prowadzenia autobusów reguluje ustawa o transporcie drogowym a także ustawa o kierujących pojazdami. Jakie wymogi nakłada na prowadzących? Kierowca autobusu musi:
REKLAMA
- mieć prawo jazdy kategorii D,
- dostarczyć zaświadczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy autobusu,
- być niekarany,
- ukończyć 24 lata,
- 21 lat jeżeli uzyskała kwalifikację wstępną lub 23 lata jeżeli ta osoba uzyskała kwalifikację wstępną przyspieszoną.
Osoby młodsze niż 24 lata mogą prowadzić autobus wyłącznie na liniach regularnych o dystansie mniejszym niż 50 km - czyli w ramach np. komunikacji miejskiej.
Autobus z kategorią D1 i D. Jakie są różnice?
Jakie uprawnienia daje kierowcy kategoria D, a jakie D1? To pytanie które z pewnością zada sobie kandydat na kierowcę autobusu. A więc? D1 pozwala na prowadzenie autobusu o długości do 8 metrów przewożącego do 17 osób łącznie z kierowcą. Kategoria D oznacza każdy typ autobusu.
Kwalifikacja wstępna dla kierowcy autobusu
Czym jest kwalifikacja wstępna? To specjalny kurs, który trwa w sumie 280 godzin lub 140 godzin w przypadku kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Po ukończeniu szkolenia organizowany jest egzamin państwowy w formie testu. Jego zdanie oznacza nadanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej.
Prawo jazdy kierowcy autobusu
Uzyskanie kwalifikacji wstępnej oraz kategorii D powinno zostać odnotowane w dokumencie posiadanym przez kierowcę. W jaki sposób? Przy kategorii D pojawi się data ważności oraz kod 95. Poza tym prowadzący autobus powinien posiadać też Kartę Kierowcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.