REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto musi wymienić prawo jazdy jeszcze w tym roku?

Kto musi wymienić prawo jazdy jeszcze w tym roku?
Kto musi wymienić prawo jazdy jeszcze w tym roku?

REKLAMA

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy jeszcze w tym roku? Lista przypadków być może nie jest długa, ale warto o niej pamiętać.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2023 r.?

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to bez wątpienia powód do radości. Tyle że nie bezgranicznej. Bo dziś dokumenty są wydawane na określony czas. Termin ważności uprawnień, a więc i samego dokumentu, jest wskazany w rubryce 11 umieszczonej na odwrocie. Minięcie daty jest kluczowe. Oznacza bowiem że z mocy prawa uprawnienia do kierowania pojazdami... wygasają. Dzieje się to automatycznie. Kierowca nic na to nie poradzi.

REKLAMA

W tej perspektywie rodzi się pewne pytanie. Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Tu odpowiedzi może być kilka.

  • Prawo jazdy trzeba wymienić przed minięciem daty ważności określonej na odwrocie dokumentu. I okolicznością łagodzącą nie jest fakt, że dziś prawka nie trzeba posiadać przy sobie w czasie kontroli drogowej. Datę policjanci sprawdzą w bazie CEPiK. Będą zatem wiedzieli czy prawo jazdy jest ważne, czy nie.
  • W sytuacji, w której nie wszystkie, a np. jedna kategoria prawa jazdy straciła ważność. Może to dotyczyć kierowców zawodowych pracujących w oparciu o kwalifikację kierowcy.
  • Prawo jazdy na nowe musi wymienić także osoba, która zmieniła imię lub nazwisko (w związku ze zmianą stanu cywilnego). Dziś przesłanką do wymiany nie jest zmiana adresu. W nowym dokumencie adresu bowiem nie ma.
  • Nadal funkcjonują bezterminowe prawa jazdy. W ich przypadku wymiana dokumentu teoretycznie mogłaby nie nastąpić nigdy. Teoretycznie. W praktyce ustawodawca wymusi ją. Wymiana bezterminowych praw jest przewidziana na lata 2028 - 2033.
Prawo jazdy i pieniądze

wydanie prawa jazdy, bezterminowe prawo jazdy, bezterminowych praw jazdy

wydanie prawa jazdy, bezterminowe prawo jazdy, bezterminowych praw jazdy

Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Ustawodawca nie określa precyzyjnie do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy. Warto jednak pamiętać o tym, że po minięciu daty ważności poprzedniego dokumentu, wygasają również uprawnienia. Wniosek? Aby móc prowadzić pojazd, konieczne jest złożenie wniosku o nowe prawo jazdy co najmniej 9 dni przed minięciem terminu ważności starego. Nieco ponad tydzień sprawi, że Wytwórnia Papierów Wartościowych zdąży dokument wydrukować i wysłać go na adres konkretnego referatu komunikacji. W efekcie kierujący nie będzie musiał robić przerwy w prowadzeniu pojazdu.

Mandat za brak ważnego prawa jazdy

Oczywiście nie brakuje kierowców, którzy ignorują termin ważności prawa jazdy. Powód? Przecież dokumentu i tak nie trzeba wozić przy sobie. Jaki zatem sens ma jego wymiana... Tyle że taka postawa stanowi poważny błąd. Kierujący nie zdają sobie bowiem sprawy z tego, że po minięciu ważności dokumentu, uprawnienia wygasają. W efekcie prowadzący zatrzymany z nieważnym prawem jazdy, będzie traktowany przez policjantów jako osoba, która uprawnień nigdy nie zdobyła. To oznacza poważne konsekwencje sankcjonowane przez art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń.

Kontrola drogowa policjant drogówka Warszawa

wydanie prawa jazdy, bezterminowe prawo jazdy, bezterminowych praw jazdy

wydanie prawa jazdy, bezterminowe prawo jazdy, bezterminowych praw jazdy

dziennik.pl

Ile wynosi mandat za brak ważnego prawa jazdy? Wysokość kary określa par. 1 w/w zapisu prawnego. Ten mówi o grzywnie, która nie jest niższa niż 1500 zł. Ustawa określa wyłącznie minimalny wymiar. To oznacza, że maksymalnie mandat może sięgnąć 5 tys. zł w przypadku kontroli drogowej i 30 tys. zł w przypadku sprawy w sądzie. I scenariusz ze sprawą wcale nie jest taki odległy. Par. 3 w art. 94 KW mówi jasno o obligatoryjnym zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Sędzia karę grzywny dla prowadzącego z nieważnym prawem jazdy może zamienić na karę aresztu lub ograniczenia wolności.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy kosztuje dokładnie 100,50 zł. Tyle że mówimy tu o opłacie, którą kierujący wniesie podczas samej wizyty w wydziale komunikacji. Nie wliczamy w sumę kosztu wykonania zdjęć, wykonania badań lekarskich czy przejścia koniecznych kursów. Nowe zdjęcia kosztują jakieś 30 zł. Za badanie lekarskie podstawowe kierujący zapłaci 200 zł. Konieczne mogą być jednak również badania psychologiczne, które kosztują 150 zł czy kurs okresowego szkolenia kierowców przy kwalifikacji zawodowej kosztujący od 500 do 900 zł.

Za co można stracić prawo jazdy? Lista jest długa!

wydanie prawa jazdy, bezterminowe prawo jazdy, bezterminowych praw jazdy

wydanie prawa jazdy, bezterminowe prawo jazdy, bezterminowych praw jazdy

Yanosik

Wymiana prawa jazdy - co z badaniem lekarskim?

Podczas wymiany prawa jazdy nie zawsze konieczne jest dostarczenie nowego badania lekarskiego. Konieczności takiej nie ma przede wszystkim w przypadku prawa jazdy bezterminowego. W jego przypadku orzeczenie lekarskie również jest bezterminowe. Nowe zaświadczenie od lekarza orzecznika będzie konieczne za każdym razem, gdy skończy się ważność jednego z uprawnień. Termin ważności pokrywa się bowiem z terminem obowiązywania orzeczenia. Po utracie dokumentu lub przedłużaniu prawa jazdy zawodowego konieczne są dodatkowo badania psychologiczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA