Jak wygląda egzamin teoretyczny?
REKLAMA
REKLAMA
Ilość pytań na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy
Ilość pytań zależy od tego, czy staramy się o jedną kategorię prawa jazdy (np. B), czy np. również o kategorię dodatkową (np. jednocześnie o kategorię A i B).
REKLAMA
Standardowy test na prawo jazdy składa się z 18 pytań. Przy czym w przypadku prawa jazdy kategorii B i B1 całość pytań pochodzi z części podstawowej. W przypadku kategorii A z części podstawowej, wspólnej z kat. B i B1, pochodzi 12 pytań, a 6 pochodzi z części specjalistycznej (dotyczącej tylko motocykli).
Zobacz również: Egzamin wewnętrzny
W przypadku prawa jazdy kategorii C, C1, D i D1 całość testu opiera się o część specjalistyczną, stąd nie ma punktów wspólnych z pytaniami na prawo jazdy kategorii A czy B.
Czas egzaminu
Egzamin na każdą kategorię trwa 25 minut. Jednakże jeśli kandydat chce jednocześnie zdać egzamin na kilka kategorii, przysługuje mu dodatkowy czas:
- 10 minut (jeśli kategoria podstawa i dodatkowa zawierają się w grupie A i B)
- 25 minut (jeśli dodatkowa kategoria należy do grupy C i D).
Dopuszczalna liczba błędów
Nikt nie jest nieomylny – egzamin na prawo jazdy na szczęście przewiduje możliwość popełnienia błędu. Egzaminowany może się pomylić maksymalnie 2 razy podczas egzaminu na każdą kategorię. W przypadku trzeciej pomyłki, egzamin jest uznawany za niezaliczony.
Przebieg egzaminu
Egzamin co do zasady przeprowadzany jest z wykorzystaniem komputera wyposażonego w specjalną konsolę. Na niej znajdują się jedynie klawisze niezbędne do przeprowadzenia egzaminu (patrz zdjęcie).
Egzamin ma charakter testowy, przy czym dobór pytań jest losowy (inaczej niż miało to miejsce przed kilku laty, gdzie zestawy pytań były stałe). Same pytania są ogólnodostępne, m.in. na stronie ministerstwa infrastruktury. Przed egzaminem kandydaci są pouczani co do obsługi konsoli i przebiegu egzaminu.
Zobacz również: Opłaty za egzamin
Do każdego z pytań przygotowano 3 odpowiedzi, z czego co najmniej jedna jest prawidłowa (odpowiednio, prawidłowe mogą także 2 lub nawet 3 odpowiedzi).
Niezaznaczenie wszystkich prawidłowych odpowiedzi oznacza udzielenie odpowiedzi błędnej – za pytania nie przyznaje się punktów cząstkowych.
Do wcześniejszych pytań, przed momentem zakończenia egzaminu, można wrócić i poprawić udzielone odpowiedzi. Ilość poprawek jest bez znaczenia.
Koniec egzaminu następuje wraz z upływem czasu lub zakończeniem egzaminu przez kandydata, jeśli zdąży odpowiedzieć na pytania wcześniej. Wynik egzaminu jest znany bezpośrednio po zakończeniu egzaminu.
Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany na prawo jazdy kategorii A1, A, B, B1, C, C1, D, D1 oraz T . Dodatkowe uprawnienia na kierowanie pojazdami wraz z przyczepą (B+E, C + E itp.) nie wymaga dodatkowego egzaminu teoretycznego, tylko posiadania prawa jazdy na kategorię podstawową (B, C itp.).
REKLAMA
REKLAMA