REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zużycie wpływa na pracę opony, jak zmieniają się właściwości opon z wiekiem?

Max Trela
Zużycie opon to proces nieustanny Fot. Fotolia
Zużycie opon to proces nieustanny Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zużywanie się opon powoli, ale nieustannie zmienia ich właściwości. Większość kierowców ze zużywania się opon zdaje sobie sprawę, ale niewielu wie w jaki sposób wraz z rosnącym przebiegiem zmieni się zachowanie auta.

Zużycie opon to proces nieustanny, możliwy co prawda do spowolnienia (np. dzięki stosowaniu zasad ekodrivingu), ale nie do wyeliminowania. Co gorsza ogólnie rzecz biorąc zużycie wpływa na osiągi każdej opony niekorzystnie.

REKLAMA

Zużycie bieżnika opony

Przede wszystkim wraz z przebytymi kilometrami, wyciera się bieżnik opony. Spłycają się rowki i kanaliki, a to powoduje przede wszystkim wyższą podatność na zjawisko aquaplaningu. Jak bardzo zmieni się charakterystyka ogumienia? BARDZO! Opona zużyta w 30 procentach straci przyczepność na mokrej nawierzchni przy prędkości mniejszej o 10 km/h od pierwotnej. 50 procent zużycia i kałuże powinniśmy pokonywać już 20 km/h wolniej. Graniczne 75 procent bieżnika mniej i „poduszka wodna” okaże się niebezpieczna już przy prędkości blisko o połowę niższej niż w przypadku opony nowej.

Zobacz też: Kiedy trzeba wymienić opony – przebieg, głębokość bieżnika. Czy opony maja datę ważności?

REKLAMA

Wraz ze stopniem zużycia wzrasta też poziom drgań kostek bieżnika co powoduje niewielkie zmniejszenie przyczepności szczególnie w zakręcie i – tu już znacznie większą - tendencje do piszczenia. Opony zużyte będą też wyraźnie głośniejsze od nowych – szczególnie przy prędkościach z zakresu 40 – 65 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Na pocieszenie” dodajmy, że zjeżdżone opony maja nawet o 30 procent mniejszy opór toczenia niż nowe, przy zachowaniu podobnych właściwości na suchym przyczepnym asfalcie. Wszystko przez znaczą utratę wagi. To może odczuwalnie wpłynąć na spalanie – różnica może sięgnąć nawet 3 procent.

Wiek opony zawsze działa na niekorzyść

Zużycie to jedno, ale każda opona niezależnie od tego jak intensywnie jest użytkowana, starzeje się. Teoretycznie właściwości gumy powinny pozostać niezmienne przez 5 lat, ale warunki atmosferyczne, promienie UV czy... sól drogowa wydatnie skracają żywotność gumy.

Podstawowe „uszkodzenie” to twardnienie mieszanki. Dotyczy ono zarówno klocków bieżnika jak i boków opony. To – w pierwszym wypadku – działa niekorzystnie na przyczepność wzdłużną, w drugim, obniża elastyczność ogumienia powodując gorszą amortyzację drgań wywołanych niejednolitością nawierzchni.

Zobacz też: Szersza opona = lepsza opona? 

REKLAMA

Jak przekłada się zużycie opony na zachowanie auta i wrażenia z jego prowadzenia? Na starych oponach łatwiej zerwać przyczepność przy ruszaniu i zablokować koła przy hamowaniu. Leciwe ogumienie będzie też głośne w całym zakresie prędkości i mniej komfortowe.

Twarda guma opon ma jeszcze jedną właściwość – pęka i kruszy się. Mikropęknięcia na ściankach mogą natomiast powodować stopniowe „niewyjaśnione” uchodzenie powietrza. Jeśli zatem opona nie trzyma ciśnienia mimo nowych wentyli, szczelnego rantu i braku uszkodzeń fizycznych, wtedy zapewne doskwiera jej nic innego jak starość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

REKLAMA

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA