REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zużycie wpływa na pracę opony, jak zmieniają się właściwości opon z wiekiem?

Max Trela
Zużycie opon to proces nieustanny Fot. Fotolia
Zużycie opon to proces nieustanny Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zużywanie się opon powoli, ale nieustannie zmienia ich właściwości. Większość kierowców ze zużywania się opon zdaje sobie sprawę, ale niewielu wie w jaki sposób wraz z rosnącym przebiegiem zmieni się zachowanie auta.

Zużycie opon to proces nieustanny, możliwy co prawda do spowolnienia (np. dzięki stosowaniu zasad ekodrivingu), ale nie do wyeliminowania. Co gorsza ogólnie rzecz biorąc zużycie wpływa na osiągi każdej opony niekorzystnie.

REKLAMA

Zużycie bieżnika opony

Przede wszystkim wraz z przebytymi kilometrami, wyciera się bieżnik opony. Spłycają się rowki i kanaliki, a to powoduje przede wszystkim wyższą podatność na zjawisko aquaplaningu. Jak bardzo zmieni się charakterystyka ogumienia? BARDZO! Opona zużyta w 30 procentach straci przyczepność na mokrej nawierzchni przy prędkości mniejszej o 10 km/h od pierwotnej. 50 procent zużycia i kałuże powinniśmy pokonywać już 20 km/h wolniej. Graniczne 75 procent bieżnika mniej i „poduszka wodna” okaże się niebezpieczna już przy prędkości blisko o połowę niższej niż w przypadku opony nowej.

Zobacz też: Kiedy trzeba wymienić opony – przebieg, głębokość bieżnika. Czy opony maja datę ważności?

REKLAMA

Wraz ze stopniem zużycia wzrasta też poziom drgań kostek bieżnika co powoduje niewielkie zmniejszenie przyczepności szczególnie w zakręcie i – tu już znacznie większą - tendencje do piszczenia. Opony zużyte będą też wyraźnie głośniejsze od nowych – szczególnie przy prędkościach z zakresu 40 – 65 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Na pocieszenie” dodajmy, że zjeżdżone opony maja nawet o 30 procent mniejszy opór toczenia niż nowe, przy zachowaniu podobnych właściwości na suchym przyczepnym asfalcie. Wszystko przez znaczą utratę wagi. To może odczuwalnie wpłynąć na spalanie – różnica może sięgnąć nawet 3 procent.

Wiek opony zawsze działa na niekorzyść

Zużycie to jedno, ale każda opona niezależnie od tego jak intensywnie jest użytkowana, starzeje się. Teoretycznie właściwości gumy powinny pozostać niezmienne przez 5 lat, ale warunki atmosferyczne, promienie UV czy... sól drogowa wydatnie skracają żywotność gumy.

Podstawowe „uszkodzenie” to twardnienie mieszanki. Dotyczy ono zarówno klocków bieżnika jak i boków opony. To – w pierwszym wypadku – działa niekorzystnie na przyczepność wzdłużną, w drugim, obniża elastyczność ogumienia powodując gorszą amortyzację drgań wywołanych niejednolitością nawierzchni.

Zobacz też: Szersza opona = lepsza opona? 

REKLAMA

Jak przekłada się zużycie opony na zachowanie auta i wrażenia z jego prowadzenia? Na starych oponach łatwiej zerwać przyczepność przy ruszaniu i zablokować koła przy hamowaniu. Leciwe ogumienie będzie też głośne w całym zakresie prędkości i mniej komfortowe.

Twarda guma opon ma jeszcze jedną właściwość – pęka i kruszy się. Mikropęknięcia na ściankach mogą natomiast powodować stopniowe „niewyjaśnione” uchodzenie powietrza. Jeśli zatem opona nie trzyma ciśnienia mimo nowych wentyli, szczelnego rantu i braku uszkodzeń fizycznych, wtedy zapewne doskwiera jej nic innego jak starość.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA