REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić opony w internecie? Jakie pułapki na nas czyhają?

Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon kupowanych w internecie  Fot. Fotolia
Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon kupowanych w internecie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie znaleźć najtańsze opony? Najczęściej okaże się, że najlepsze oferty znajdziemy w sklepach internetowych. Powstaje jednak problem – kupujemy poniekąd „kota w worku”. Płacimy nie widząc opon na oczy... Czy warto podjąć takie ryzyko?

Tanio, Promocja, ostatnie sztuki opon...

REKLAMA

Sklepy internetowe kuszą naprawdę korzystnymi cenami opon. Niekiedy różnica w cenie opon wynosi nawet 30 (i więcej) procent. Dlatego trudno się dziwić ich popularności. Tylko czy takie zakupy są bezpieczne?

Teoretycznie tak, bo nie ważne czy przy ladzie czy przy klawiaturze przysługują nam te same prawa konsumenta. Mamy zatem prawo do reklamacji opon zakupionych w internecie gdy towar jest niezgodny z zamówieniem oraz zwrotu w okresie do 10 dni. Na kupione przez internet opony przysługuje też pełna gwarancja... Niestety teoria i praktyka potrafią się rozmijać, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Błyskawiczna decyzja – zły pomysł

REKLAMA

Po pierwsze kupując w internecie trzeba zdawać sobie sprawę, że towar towaru nie widzimy, może się zatem okazać, że realnie nie leży on w żadnym magazynie. Zazwyczaj, choć nie zawsze, sprzedawca nie może nam odczytać prosto z opony konkretnych danych (jak np. data produkcji). Zatem podejmując decyzję trzeba precyzyjnie określić o jaki towar nam chodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w ofercie nie ma zaznaczone, czy wszystkie opony są z jednej partii, kiedy i gdzie zostały wyprodukowane i czy wszystkie mają dokładnie identyczne oznaczenia, wtedy trzeba o to dopytać i zaznaczyć w zamówieniu, że takie mają być! W przeciwnym wypadku sprzedawca może twierdzić, że przy takiej cenie nie obiecywał, że komplet nie będzie „kombinowany”.

Zobacz też: Jak sprawdzić stan auta przed kupnem? 

Płać i płacz... za opony

Druga zasada dotyczy płatności. Jeśli sprzedawca upiera się na wpłatę całej kwoty na konto... Wtedy doradzamy ostrożność. Oszustów, którzy inkasują pieniądze i przysyłają kompletny chłam (o ile cokolwiek przyślą) niestety nie brakuje. Najczęściej chwilę potem takie firmy znikają, a walka o zwrot pieniędzy – wtedy już na ścieżce sadowej - jest drogą przez mękę.

Uczciwym rozwiązaniem wydaje się pokrycie z góry kosztów przesyłki, a resztę płatności regulujemy bezpośrednio u kuriera. W ten sposób wytrącamy argument „a co będzie jak się Pan rozmyśli, stracę pieniądze za przesyłkę”, a sami mamy pewność, że stracimy sumę symboliczną w stosunku do tego ile może kosztować komplet nowych opon.

Zobacz też: Jak kupić używane auto? Ekspert radzi 

Na co uważać kupując opony w internecie:
1. Wybierajmy sprzedawców, którzy mają już „markę”, unikajmy sklepów oponiarskich bez przeszłości,
2. Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon,
3. Zawsze żądajmy FAKTURY! Walka o zwrot pieniędzy za opony z paragonem kasowym w ręku jest dużo trudniejsza,
4. Pamiętajmy, że 10 dniowy termin zwrotu opon obowiązuje od daty zakupu, sprawdzajmy zatem czy data na fakturze nie została przypadkiem cofnięta! Sprzedawcy stosują taki trik, żeby nie przyjmować reklamacji; Przesuwają datę wstecz uwzględniając czas dostawy – w efekcie zostaje nam dzień lub dwa na zwrot, kiedy sam czas transportu wynosi 72 godziny...
4. Najbezpieczniejsza forma zapłaty to oczywiście tzw. pobranie przy odbiorze,
6. Przy odbiorze towaru sprawdzajmy bardzo dokładnie czy jest on zgodny z zamówieniem. Jeśli cokolwiek się nie zgadza w żadnym przypadku NIE WOLNO go przyjąć!
7. Każda nowa opona musi mieć podstemplowaną gwarancję, jeśli takie papiery nie przyjdą razem z oponami stosujemy zasadę nr. 4, czyli NIE PRZYJMUJEMY. Zapewnienie, że dokumenty przyjdą pocztą to za mało, żeby wydać często kilka tysięcy złotych i nie mieć pisemnej gwarancji producenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA