REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić opony w internecie? Jakie pułapki na nas czyhają?

Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon kupowanych w internecie  Fot. Fotolia
Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon kupowanych w internecie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie znaleźć najtańsze opony? Najczęściej okaże się, że najlepsze oferty znajdziemy w sklepach internetowych. Powstaje jednak problem – kupujemy poniekąd „kota w worku”. Płacimy nie widząc opon na oczy... Czy warto podjąć takie ryzyko?

Tanio, Promocja, ostatnie sztuki opon...

REKLAMA

Sklepy internetowe kuszą naprawdę korzystnymi cenami opon. Niekiedy różnica w cenie opon wynosi nawet 30 (i więcej) procent. Dlatego trudno się dziwić ich popularności. Tylko czy takie zakupy są bezpieczne?

Teoretycznie tak, bo nie ważne czy przy ladzie czy przy klawiaturze przysługują nam te same prawa konsumenta. Mamy zatem prawo do reklamacji opon zakupionych w internecie gdy towar jest niezgodny z zamówieniem oraz zwrotu w okresie do 10 dni. Na kupione przez internet opony przysługuje też pełna gwarancja... Niestety teoria i praktyka potrafią się rozmijać, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Błyskawiczna decyzja – zły pomysł

REKLAMA

Po pierwsze kupując w internecie trzeba zdawać sobie sprawę, że towar towaru nie widzimy, może się zatem okazać, że realnie nie leży on w żadnym magazynie. Zazwyczaj, choć nie zawsze, sprzedawca nie może nam odczytać prosto z opony konkretnych danych (jak np. data produkcji). Zatem podejmując decyzję trzeba precyzyjnie określić o jaki towar nam chodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli w ofercie nie ma zaznaczone, czy wszystkie opony są z jednej partii, kiedy i gdzie zostały wyprodukowane i czy wszystkie mają dokładnie identyczne oznaczenia, wtedy trzeba o to dopytać i zaznaczyć w zamówieniu, że takie mają być! W przeciwnym wypadku sprzedawca może twierdzić, że przy takiej cenie nie obiecywał, że komplet nie będzie „kombinowany”.

Zobacz też: Jak sprawdzić stan auta przed kupnem? 

Płać i płacz... za opony

Druga zasada dotyczy płatności. Jeśli sprzedawca upiera się na wpłatę całej kwoty na konto... Wtedy doradzamy ostrożność. Oszustów, którzy inkasują pieniądze i przysyłają kompletny chłam (o ile cokolwiek przyślą) niestety nie brakuje. Najczęściej chwilę potem takie firmy znikają, a walka o zwrot pieniędzy – wtedy już na ścieżce sadowej - jest drogą przez mękę.

Uczciwym rozwiązaniem wydaje się pokrycie z góry kosztów przesyłki, a resztę płatności regulujemy bezpośrednio u kuriera. W ten sposób wytrącamy argument „a co będzie jak się Pan rozmyśli, stracę pieniądze za przesyłkę”, a sami mamy pewność, że stracimy sumę symboliczną w stosunku do tego ile może kosztować komplet nowych opon.

Zobacz też: Jak kupić używane auto? Ekspert radzi 

Na co uważać kupując opony w internecie:
1. Wybierajmy sprzedawców, którzy mają już „markę”, unikajmy sklepów oponiarskich bez przeszłości,
2. Dowiadujmy się dokładnie o pochodzenie, wiek i dane opon,
3. Zawsze żądajmy FAKTURY! Walka o zwrot pieniędzy za opony z paragonem kasowym w ręku jest dużo trudniejsza,
4. Pamiętajmy, że 10 dniowy termin zwrotu opon obowiązuje od daty zakupu, sprawdzajmy zatem czy data na fakturze nie została przypadkiem cofnięta! Sprzedawcy stosują taki trik, żeby nie przyjmować reklamacji; Przesuwają datę wstecz uwzględniając czas dostawy – w efekcie zostaje nam dzień lub dwa na zwrot, kiedy sam czas transportu wynosi 72 godziny...
4. Najbezpieczniejsza forma zapłaty to oczywiście tzw. pobranie przy odbiorze,
6. Przy odbiorze towaru sprawdzajmy bardzo dokładnie czy jest on zgodny z zamówieniem. Jeśli cokolwiek się nie zgadza w żadnym przypadku NIE WOLNO go przyjąć!
7. Każda nowa opona musi mieć podstemplowaną gwarancję, jeśli takie papiery nie przyjdą razem z oponami stosujemy zasadę nr. 4, czyli NIE PRZYJMUJEMY. Zapewnienie, że dokumenty przyjdą pocztą to za mało, żeby wydać często kilka tysięcy złotych i nie mieć pisemnej gwarancji producenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA