REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Felgi na zimę - co wybrać?

Paulina Samoraj
fFelgi na zimę - co wybrać? Fot. Fotolia
fFelgi na zimę - co wybrać? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niebawem nadejdzie zima. Dla niektórych kierowców jest to czas zakupu nie tylko opon zimowych, ale także nowych felg. Zatem jakie felgi najlepiej się sprawdzą?

W Polsce kierowcy w głównej mierze kupują felgi stalowe. Uważają oni bowiem, że aluminiowe źle reagują z rozsypaną na drogach solą. Szybko się utleniają, co brzydko wygląda. Jednak z roku na rok rośnie liczba zwolenników alufelg. Dlatego też wielu kierowców zadaje to nurtujące pytanie co wybrać?

REKLAMA

Zobacz też: Felgi tunerskie - poradnik kupującego
Zobacz też: Felgi i koła w innym rozmiarze: jak je wybrać? Ekspert radzi

Felgi stalowe

Główna zaletą felg stalowych jest jej niska cena w porównaniu do aluminiowych. Kierowcy przywiązują również wagę do ich wytrzymałości, szczególnie podczas mrozów. Jednak należy pamiętać, że trzeba o nie dbać. Bardzo ważne jest też mycie felg. To łatwe zadanie, gdyż są one prostej konstrukcji. Chroni to je przed korozją lub innymi możliwymi uszkodzeniami. Jeżeli na felgach zauważalna jest rdza, właściciel takiego samochodu może być pewien, że w dość krótkim czasie obejmie ją całą. Przy złej eksploatacji mogą szybciej ulec zniszczeniu, a to prowadzi do napraw lub zakupu nowego kompletu. Jednak nie są to koszty zbytnio obciążające portfel.
Felgi stalowe łatwiej prostować. Nie jest do końca to zaletą, gdyż ponownie wyprostowana blacha traci na sztywności i łatwiej w przyszłości może ulec zdeformowaniu.
Jeżeli kierowca jest zdecydowany na wybór felg stalowych musi pamiętać o wyborze marki. Najlepiej kupić komplet od renomowanych marek. Są bardziej wytrzymałe od azjatyckich zamienników oraz służą znacznie dłużej i skuteczniej.

Zobacz też: Czy aluminiowe felgi to dobry wybór? Poradnik eksperta

Felgi aluminiowe

Jeżeli chodzi o felgi aluminiowe mają zarówno tyle samo zalet, co wad. Ich wielkim atutem jest wygląd. Samochody posiadające alufelgi prezentują się imponująco. Nawet o najprostszym wzorze świetnie wyglądają i nadają niesamowity charakter pojazdowi.
Zwolennicy felg stalowych często krytykują ,,alusy”, że częściej ulegają zniszczeniu w zimie. Nie jest to prawdą. Alufelgi dostępne na rynku są zabezpieczone dodatkową warstwą antykorozyjną. Wyjątek stanowią jedynie chromowane i mocno polerowane. Mają po prostu mniejsze zabezpieczenia powłoki i warto je eksploatować jedynie latem.
Dość powszechnym mitem wśród kierowców jest to, że felgi aluminiowe częściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym niż stalowe. To nieprawda. Alufelgi są trochę bardziej odporne na wgniecenia i posiadają bardziej wytrzymałą konstrukcję.
W ofertach sprzedaży można natknąć się na hasło reklamowe: ,,aluminiowe felgi zimowe”. Od zwykłych felg niczym się specjalnym nie różnią. Jedynie wzór mają prostszy, co umożliwia lepsze utrzymanie czystości. Trzeba pamiętać, że należy je myć odpowiednio przystosowanymi do tego środkami.
Jedną z  wad wymienianych przez użytkowników tego typu felg jest słaba odporność na mróz. Ostatnimi czasy w Polsce temperatury zimą spadają do -20°C. Przy takich temperaturach łatwo one ulegają uszkodzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Odnawianie felg stalowych - jak to zrobić?

Podsumowanie

Zarówno na felgach stalowych jak i aluminiowych jeździ się bezpiecznie, o ile są dobrej marki. Wszystko zależy od zasobności portfela kupującego. Jeżeli właściciel samochodu stawia na wygląd auta, powinien zainwestować w alufelgi. Musi się liczyć z tym, że na samym zakupie się nie skończy, bowiem utrzymanie ich jest też dość kosztowne. Należy przemyśleć odpowiednio zakup i ocenić na co się głównie zwraca uwagę. Trzeba pamiętać, że każdy rodzaj felg jest narażony na działanie środków chemicznych. Jednak przy odpowiedniej eksploatacji, zarówno „alusy” jak i „stalówki”, mogą służyć przez długie lata.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA