Felgi na zimę - co wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce kierowcy w głównej mierze kupują felgi stalowe. Uważają oni bowiem, że aluminiowe źle reagują z rozsypaną na drogach solą. Szybko się utleniają, co brzydko wygląda. Jednak z roku na rok rośnie liczba zwolenników alufelg. Dlatego też wielu kierowców zadaje to nurtujące pytanie co wybrać?
REKLAMA
Zobacz też: Felgi tunerskie - poradnik kupującego
Zobacz też: Felgi i koła w innym rozmiarze: jak je wybrać? Ekspert radzi
Felgi stalowe
Główna zaletą felg stalowych jest jej niska cena w porównaniu do aluminiowych. Kierowcy przywiązują również wagę do ich wytrzymałości, szczególnie podczas mrozów. Jednak należy pamiętać, że trzeba o nie dbać. Bardzo ważne jest też mycie felg. To łatwe zadanie, gdyż są one prostej konstrukcji. Chroni to je przed korozją lub innymi możliwymi uszkodzeniami. Jeżeli na felgach zauważalna jest rdza, właściciel takiego samochodu może być pewien, że w dość krótkim czasie obejmie ją całą. Przy złej eksploatacji mogą szybciej ulec zniszczeniu, a to prowadzi do napraw lub zakupu nowego kompletu. Jednak nie są to koszty zbytnio obciążające portfel.
Felgi stalowe łatwiej prostować. Nie jest do końca to zaletą, gdyż ponownie wyprostowana blacha traci na sztywności i łatwiej w przyszłości może ulec zdeformowaniu.
Jeżeli kierowca jest zdecydowany na wybór felg stalowych musi pamiętać o wyborze marki. Najlepiej kupić komplet od renomowanych marek. Są bardziej wytrzymałe od azjatyckich zamienników oraz służą znacznie dłużej i skuteczniej.
Zobacz też: Czy aluminiowe felgi to dobry wybór? Poradnik eksperta
Felgi aluminiowe
Jeżeli chodzi o felgi aluminiowe mają zarówno tyle samo zalet, co wad. Ich wielkim atutem jest wygląd. Samochody posiadające alufelgi prezentują się imponująco. Nawet o najprostszym wzorze świetnie wyglądają i nadają niesamowity charakter pojazdowi.
Zwolennicy felg stalowych często krytykują ,,alusy”, że częściej ulegają zniszczeniu w zimie. Nie jest to prawdą. Alufelgi dostępne na rynku są zabezpieczone dodatkową warstwą antykorozyjną. Wyjątek stanowią jedynie chromowane i mocno polerowane. Mają po prostu mniejsze zabezpieczenia powłoki i warto je eksploatować jedynie latem.
Dość powszechnym mitem wśród kierowców jest to, że felgi aluminiowe częściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym niż stalowe. To nieprawda. Alufelgi są trochę bardziej odporne na wgniecenia i posiadają bardziej wytrzymałą konstrukcję.
W ofertach sprzedaży można natknąć się na hasło reklamowe: ,,aluminiowe felgi zimowe”. Od zwykłych felg niczym się specjalnym nie różnią. Jedynie wzór mają prostszy, co umożliwia lepsze utrzymanie czystości. Trzeba pamiętać, że należy je myć odpowiednio przystosowanymi do tego środkami.
Jedną z wad wymienianych przez użytkowników tego typu felg jest słaba odporność na mróz. Ostatnimi czasy w Polsce temperatury zimą spadają do -20°C. Przy takich temperaturach łatwo one ulegają uszkodzeniu.
Zobacz też: Odnawianie felg stalowych - jak to zrobić?
Podsumowanie
Zarówno na felgach stalowych jak i aluminiowych jeździ się bezpiecznie, o ile są dobrej marki. Wszystko zależy od zasobności portfela kupującego. Jeżeli właściciel samochodu stawia na wygląd auta, powinien zainwestować w alufelgi. Musi się liczyć z tym, że na samym zakupie się nie skończy, bowiem utrzymanie ich jest też dość kosztowne. Należy przemyśleć odpowiednio zakup i ocenić na co się głównie zwraca uwagę. Trzeba pamiętać, że każdy rodzaj felg jest narażony na działanie środków chemicznych. Jednak przy odpowiedniej eksploatacji, zarówno „alusy” jak i „stalówki”, mogą służyć przez długie lata.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.