REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić koło?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kierowca powinien być przygotowany na sytuację, w której niezbędna będzie samodzielna wymiana koła w jego pojeździe. Podpowiadamy krok po kroku, jak wygląda ta procedura.

Gdy auto nagle zaczyna ściągać na bok, i towarzyszy temu charakterystyczny trzepot gumy, najpewniej nasza opona została uszkodzona i czeka nas wymiana koła. Wyjątkiem są opony typu run flat, których uszkodzenia nawet nie poczujemy w kierownicy i możemy spokojnie dojechać z uszkodzonym kołem do wulkanizatora. Jeśli jednak nasz pojazd nie jest w takie opony wyposażony, lepiej od razu zajmijmy się poszukiwaniem odpowiedniego miejsca, gdzie możemy się zatrzymać. Na początek trzeba odszukać koło zapasowe, klucz do kół i lewarek. Producent zazwyczaj umieszcza cały zestaw pod podłogą bagażnika. Jeśli w bagażniku nie znajdziemy koła, zapewne zamontowane jest pod samochodem w przedniej lub tylnej jego części.

REKLAMA

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

REKLAMA

Gdy już odnajdziemy wszystkie potrzebne nam elementy upewnijmy się, że zaciągnęliśmy ręczny hamulec i zostawiliśmy auto na biegu. Dobrze jest też zabezpieczyć koło po przeciwnej stronie auta jakimkolwiek przedmiotem, który można uznać za klin. Unikniemy w ten sposób przesuwania się auta przy podnoszeniu go.
Zanim podniesiemy samochód za pomocą lewarka, musimy poluzować śruby. Trzeba liczyć się z tym, że mogą być one „zapieczone” i będą wymagały od nas użycia siły. Musimy poruszyć śruby w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Ważne jest, aby nie odkręcać ich, a jedynie poluzować.

Gdy śruby już się poddadzą, możemy zająć się podniesieniem auta. Są różne rodzaje lewarków, ale instrukcja obsługi najczęściej znajduje się na tym urządzeniu w postaci naklejki. Lewarek należy podłożyć pod przeznaczony do tego przez producenta punkt samochodu a następnie podnieść auto. Informację o takich punktach znajdziemy w instrukcji użytkownika, która zazwyczaj dołączona jest do dokumentów pojazdu lub dostępna w internecie. Lepiej zawczasu się z nią zapoznać lub wozić przy sobie. Lewarek musi zostać umieszczony na twardym podłożu. W przeciwnym razie podczas próby podniesienia auta, po prostu się zapadnie. Jeśli nie mamy wyboru, bo złapaliśmy gumę na polnej drodze, będziemy musieli poszukać twardego, płaskiego przedmiotu, którym podeprzemy lewarek.

Przy prawidłowym podniesieniu auta, koło powinno zupełnie stracić kontakt z podłożem. Możemy wtedy z pomocą klucza do kół usunąć śruby i zdjąć uszkodzone koło, zastępując je zapasowym. Należy dokładnie dopasować otwory na śruby w feldze do tych na piaście koła i „przyłapać” je śrubami. Pamiętajmy, aby każdą kolejną śrubę wkręcać po przekątnej w stosunku do poprzedniej. Dopasowanie pozycji koła jest ułatwione, jeśli producent naszego auta wybrał rozwiązanie z gwintowanymi szpilkami. Wtedy po prostu nakładamy koło wpasowując szpilki w otwory koła i nakładamy nakrętki, a następnie przykręcamy za pomocą klucza. Gdy już dość mocno umocujemy koło, możemy opuścić auto, a następnie porządnie dokręcić śruby lub nakrętki. Pozostaje nam jeszcze uprzątnąć miejsce pracy. Warto też wstąpić na najbliższą stację benzynową, aby sprawdzić ciśnienie w kole zapasowym i w razie potrzeby je uregulować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wymiana filtrów powietrza i paliwa krok po kroku.

Wymiana koła nie jest czynnością trudną. Możemy jednak uniknąć wykonywania tego samodzielnie, jeśli wykupiliśmy odpowiedni pakiet pomocy u naszego ubezpieczyciela. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, warto być przygotowanym na uszkodzenie koła, aby takie wydarzenie nie zepsuło nam planów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA