REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płyny w samochodzie

REKLAMA

Do najważniejszych samochodowych płynów technologicznych zalicza się oleje, smarujące mechanizmy silnika i elementy przekładni, czyli koła zębate i łożyska skrzyni biegów oraz mechanizm różnicowy. Współczesne oleje są bardzo wąsko „wyspecjalizowane” co wyklucza możliwość wlania dowolnego oleju zarówno do silnika, jak i do skrzyni biegów czy do mechanizmu różnicowego, jeżeli nie jest on zespolony ze skrzynią biegów.

Współczesne samochody są skomplikowanymi maszynami z licznymi zespołami i podzespołami wzajemnie ze sobą współpracującymi lub od siebie prawie całkowicie niezależnymi. Wiele z nich w swojej pracy wykorzystuje różnego rodzaju płyny.

REKLAMA

REKLAMA

Do najważniejszych samochodowych płynów technologicznych zalicza się oleje, smarujące mechanizmy silnika i elementy przekładni, czyli koła zębate i łożyska skrzyni biegów oraz mechanizm różnicowy. Współczesne oleje są bardzo wąsko „wyspecjalizowane” co wyklucza możliwość wlania dowolnego oleju zarówno do silnika, jak i do skrzyni biegów czy do mechanizmu różnicowego, jeżeli nie jest on zespolony ze skrzynią biegów. Olej musi ściśle odpowiadać parametrom, określonym przez producenta auta, pod groźbą uszkodzenia silnika lub skrzyni biegów, zwłaszcza automatycznej.

Nie mniej ważny, o ile nie ważniejszy płyn wypełnia układ hamulcowy. Płyn ten musi posiadać kilka cech, bez których byłby zwykłą, bezwartościową cieczą. Przede wszystkim musi być odporny na temperatury od bardzo niskich do znacznie przekraczających punkt wrzenia wody. W przeciwnym przypadku zamarzałby podczas dużych mrozów i parowałby podczas jazdy wymagającej długotrwałego silnego hamowania latem, np. podczas zjazdów w górach. Parowanie płynu hamulcowego byłoby skrajnie niebezpieczne. Ciecze mają znakomite właściwości mechaniczne – są prawie zupełnie nieściśliwe, nawet pod wpływem bardzo dużych nacisków. Dzięki temu nacisk na pedał hamulca zawsze napotyka na twardy opór, tak jakby był on połączony sztywnymi cięgłami z mechanizmami poruszającymi klockami lub szczękami hamulcowymi. Gdyby płyn hamulcowy parował w układzie, powstałyby w nim bańki pary, czyli gazu. Gazy są z natury bardzo elastyczne, bardzo łatwo ulegają kompresji, znacznie zmniejszając objętość. Niewielka bańka takiego gazu w układzie hamulcowym oznaczałaby w praktyce znaczną utratę skuteczności hamowania. Płyn hamulcowy bywa używany także w hydraulicznych układach sterowania sprzęgłem, gdzie jego właściwości w każdym przypadku są znacznie lepsze od wymaganych.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Ważnym jest także płyn chłodzący silnik. Musi on posiadać podobne właściwości, jak płyn hamulcowy, a wiec musi pracować w dużym zakresie temperatur, choć nie musi być aż tak bardzo odporny na parowanie. Pracuje on pod niewielkim ciśnieniem, podnoszącym jego temperaturę wrzenia nieco ponad 100 stopni Celsjusza, co w zupełności wystarczy w normalnej eksploatacji samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze wszystkich płynów technologicznych jedynie przed płynem do spryskiwania szyb nie stawia się ostrych wymagań. Powinien on jedynie wytrzymywać niskie temperatury, zwykle w granicach do minus 30 stopni Celsjusza, oraz musi dobrze zmywać z szyby wszystkie rodzaje zanieczyszczeń i nie działać niszcząco na gumki piórek wycieraczek. Nie może także zostawiać plam na lakierze karoserii. 

Zobacz też: Płyn hamulcowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA