REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komory spalania w silniku z zapłonem iskrowym

REKLAMA

Komora spalania w silniku spalinowym, a raczej – jej wielkość i kształt – mają ogromny wpływ na jego sprawność i osiągi, a tym samym na ekonomię jego użytkowania.

W silnikach z zapłonem iskrowym są stosowane trzy podstawowe rodzaje komór:
– wanienkowe;
– klinowe;
– półkuliste.

REKLAMA

REKLAMA

Komora wanienkowa mieści się w całości w głowicy silnika. Zawory są umieszczone w niej w jednym rzędzie, równolegle do osi wału korbowego. Świeca zapłonowa znajduje się pomiędzy zaworami w bocznej ściance komory, przy czym oś świecy jest zawsze odchylona o kilkanaście stopni od poziomu ku górze. Tego rodzaju komora ma zazwyczaj kształt elipsy lub owalu, trójkąta o zaokrąglonych wierzchołkach lub serca.

Komora klinowa ma w rzucie bocznym przekrój trójkąta o kącie wierzchołkowym w przedziale pomiędzy 20 i 35 stopni. Górna ścianka takiej komory jest elementem głowicy silnika, dolna – fragmentem denka tłoka. Denko może być albo całkowicie płaskie albo jednostronnie ścięte pod określonym kątem. Taki kształt komory umożliwia umieszczenie zaworów pod pewnym kątem w stosunku do osi podłużnej cylindra. Świeca zapłonowa jest umieszczona w bocznej ściance, podobnie jak w komorze wanienkowej, ale jej oś jest bardzo zbliżona do poziomu lub pozioma.

Kształt komory półkulistej jest uważany za najbliższy ideałowi. Są one od dawna stosowane w silnikach samochodowych i motocyklowych. Dzięki swojemu kształtowi, adekwatnemu do nazwy, pozwalają na stosowanie dużych zaworów lub nawet więcej niż jednej pary zaworów na każdy cylinder. Dzięki temu napełnianie cylindra ładunkiem i opróżnianie go ze spalin jest znacznie łatwiejsze i skuteczniejsze, niż w przypadku komór o opisanych wcześniej kształtach. Kąt miedzy zaworami w takiej komorze wynosi zwykle od 70 do 90 stopni.

Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od pewnego czasu coraz częściej stosuje się komory spalania umieszczone w denku tłoka. Mają one postać zagłębienia o odpowiednim kształcie i głębokości. Rozwiązanie takie pozwala na znaczne uproszczenie kształtu głowicy silnika. Ich wadą jest to, że stosowane w takim rozwiązaniu zawory nie mogą być tak duże, jak w przypadku klasycznych komór półkulistych. Ponadto tłok musi być w tym przypadku wyższy od normalnie stosowanego przy danej średnicy cylindra, a przez to cięższy o co najmniej kilkanaście procent.

Zobacz też: Układ zapłonowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA