REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mechaniczne podnośniki samochodowe

REKLAMA

Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

REKLAMA

Mechaniczne podnośniki samochodowe nie mają takich właściwości, jak podnośniki hydrauliczne. Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

REKLAMA

Elementem roboczym w takim podnośniku jest pręt stalowy o średnicy co najmniej kilkunastu milimetrów, z naciętym gwintem prostokątnym, zakończony z jednej strony stopą do opierania o podłoże, z drugiej albo prymitywnym mechanizmem, złożonym z dwóch stożkowych kół zębatych o osiach do siebie prostopadłych, z których jedno jest na stałe połączone z wspomnianym prętem, drugie zaś tkwi na osi korby. Obrotowe ruchy korby są dzięki temu przenoszone na nagwintowany pręt. Znajduje się na nim długa tuleja z naciętym wewnątrz niej gwintem pasującym do gwintu na pręcie, z którą współpracuje przymocowany do niej na stałe lub wahliwie mocny stalowy pręt o kształcie, odpowiadającym specjalnym otworom pod spodek karoserii, służącym do osadzenia tej właśnie części podnośnika. W podnośnikach o prostszej konstrukcji zamiast mechanizmu z kołami zębatymi, zakończeniem śruby stanowi sześciokątny odcinek dopasowany do typowego klucza oczkowego lub nasadowego. Podniesienie samochodu przy pomocy tak prostego przyrządu trwa jednak dużo dłużej, niż przy pomocy podnośnika z korbą i mechanizmem z kołami zębatymi.

REKLAMA

Odmianą podnośnika mechanicznego jest podnośnik pantografowy, zwany także trapezowym. Jest on zwykle zbudowany z mocnych ceowników o jednakowej długości, tworzących kwadrat, którego boki są połączone ze sobą obrotowo. Dwa przeciwległe rogi są zamocowane obrotowo do prostokątnych metalowych stóp, z których jedna służy do oparcia o podłoże, druga do podłożenia pod podnoszony ciężar. Poziomą oś podnośnika stanowi mocna śruba, osadzona w otworach, wywierconych i nagwintowanych w osiach, które łączą narożniki kwadratu.

Obracając śrubą skraca się lub powiększa odległość między tymi narożnikami, co powoduje iż zmienia się odpowiednio długość osi pionowej podnośnika. Oczywiście w tym czasie kwadrat zamienia się w mniej lub bardziej spłaszczony romb. Podczas podnoszenia ciężaru oś pozioma jest skracana, co powoduje wydłużanie osi pionowej. Podczas opuszczania oś pozioma jest wydłużana, a tym samym skraca się oś pionowa. Wadą takiego podnośnika jest to, że siła potrzebna do unoszenia ciężaru zależy bezpośrednio od kształtu rombu i jest tym większa, im krótsza jest jego oś pionowa.

Zobacz też: Płyny chłodzące

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA