REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mechaniczne podnośniki samochodowe

REKLAMA

Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

REKLAMA

Mechaniczne podnośniki samochodowe nie mają takich właściwości, jak podnośniki hydrauliczne. Są one zazwyczaj lekkie, o bardzo prostej konstrukcji, a ich zasadniczym przeznaczeniem jest unoszenie samochodu podczas doraźnych napraw lub wymiany koła.

REKLAMA

Elementem roboczym w takim podnośniku jest pręt stalowy o średnicy co najmniej kilkunastu milimetrów, z naciętym gwintem prostokątnym, zakończony z jednej strony stopą do opierania o podłoże, z drugiej albo prymitywnym mechanizmem, złożonym z dwóch stożkowych kół zębatych o osiach do siebie prostopadłych, z których jedno jest na stałe połączone z wspomnianym prętem, drugie zaś tkwi na osi korby. Obrotowe ruchy korby są dzięki temu przenoszone na nagwintowany pręt. Znajduje się na nim długa tuleja z naciętym wewnątrz niej gwintem pasującym do gwintu na pręcie, z którą współpracuje przymocowany do niej na stałe lub wahliwie mocny stalowy pręt o kształcie, odpowiadającym specjalnym otworom pod spodek karoserii, służącym do osadzenia tej właśnie części podnośnika. W podnośnikach o prostszej konstrukcji zamiast mechanizmu z kołami zębatymi, zakończeniem śruby stanowi sześciokątny odcinek dopasowany do typowego klucza oczkowego lub nasadowego. Podniesienie samochodu przy pomocy tak prostego przyrządu trwa jednak dużo dłużej, niż przy pomocy podnośnika z korbą i mechanizmem z kołami zębatymi.

REKLAMA

Odmianą podnośnika mechanicznego jest podnośnik pantografowy, zwany także trapezowym. Jest on zwykle zbudowany z mocnych ceowników o jednakowej długości, tworzących kwadrat, którego boki są połączone ze sobą obrotowo. Dwa przeciwległe rogi są zamocowane obrotowo do prostokątnych metalowych stóp, z których jedna służy do oparcia o podłoże, druga do podłożenia pod podnoszony ciężar. Poziomą oś podnośnika stanowi mocna śruba, osadzona w otworach, wywierconych i nagwintowanych w osiach, które łączą narożniki kwadratu.

Obracając śrubą skraca się lub powiększa odległość między tymi narożnikami, co powoduje iż zmienia się odpowiednio długość osi pionowej podnośnika. Oczywiście w tym czasie kwadrat zamienia się w mniej lub bardziej spłaszczony romb. Podczas podnoszenia ciężaru oś pozioma jest skracana, co powoduje wydłużanie osi pionowej. Podczas opuszczania oś pozioma jest wydłużana, a tym samym skraca się oś pionowa. Wadą takiego podnośnika jest to, że siła potrzebna do unoszenia ciężaru zależy bezpośrednio od kształtu rombu i jest tym większa, im krótsza jest jego oś pionowa.

Zobacz też: Płyny chłodzące

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA