REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Polo III: demontaż półosi

Robert Kuśpiel
Volkswagen Polo III demontaż półosi Fot. Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Polo III demontaż półosi Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż półosi nie jest trudny. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować półoś w Volkswagenie Polo III.

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować półoś i całkowicie ją rozłożyć. Przed rozpoczęciem pracy należy mieć świadomość, że nie należy przetaczać samochodu po wymontowaniu półosi. Pierwszy krok to poluzowanie nakrętki mocującej piastę koła. Następnie przechodzimy do uniesienia samochodu. Możemy skorzystać z podnośnika warsztatowego lub tradycyjnego lewarka z podstawkami.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola i demontaż półosi

Odkręcamy śruby mocujące koła i zdejmujemy je. Teraz wykręcamy śruby z gniazdem wielowypustowym, które mocują półoś do wału kołnierzowego skrzyni biegów. Oznaczamy położenie przegubu wahacza i odkręcamy śruby mocujące. W samochodach z silnikiem benzynowym w przypadku prawej półosi należy odkręcić wspornik przewodu sondy lambda, który znajduje się nad półosią.

Pozostaje nam wycisnąć półoś z piasty koła. Tutaj przewidziane jest użycie ściągacza jednak nie jest to regułą. Można spróbować wyjąć półoś bez ściągacza.

REKLAMA

Półoś najczęściej jest wyjmowana w celu wymiany osłony. W takim przypadku konieczne jest rozłożenie półosi. Warto wiedzieć w jaki sposób można rozpoznać uszkodzenie przegubu. Zazwyczaj są to wyraźne uderzenia, stukoty podczas zmiany kierunku jazdy. Wówczas zmienia się obciążenie półosi i uszkodzony przegub jest wyjątkowo słyszalny. Nie należy czekać z wymianą tylko wymienić kompletny przegub.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wymontowaniu półosi przecinamy opaski zaciskowe w obydwu osłonach przegubu. Najlepiej wykonywać to za pomocą szczypiec. Zdejmujemy opaski i zsuwamy osłony. Teraz montujemy półoś w imadle. Nie należy tego robić bezpośrednio. Najlepiej zastosować podkładki z blachy, którą uchronią nas przed uszkodzeniem półosi.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż skrzyni biegów

REKLAMA

Przechodzimy do usunięcia przegubu zewnętrznego. Za pomocą młotka wybijamy przegub od półosi. Oczywiście wykonujemy to z odpowiednią siłą i wyczuciem. W przypadku przegubu wewnętrznego wyjmujemy pierścień sprężynujący za pomocą szczypiec. Do wyciśnięcia przegubu wewnętrznego będzie nam potrzebna prasa. Podczas wykonywania tej czynności przegub powinien opierać się na wewnętrznej bieżnik. Na końcu zdejmujemy osłonę przegubu, sprężynę i uszczelkę półosi.

Przechodzimy do montażu półosi. Najpierw wsuwamy na półoś osłonę wewnętrznego przegubu razem z opaską. W przypadku każdego z przegubów należy napełnić go odpowiednim smarem do przegubów. Jest on dostępny w serwisach Volkswagena. Polecamy zakupić oryginalny. W przypadku wymiany osłony i przegubu, pół saszetki aplikujemy do przegubu a pół do osłony. Jeśli wymieniamy samą osłonę, połową saszetki uzupełniamy tylko osłonę.

W wewnętrznym przegubie wsuwamy sprężynę krążkową na półoś. Jeśli jest prawidłowo osadzona to powinna opierać się większą średnicą o przegub. Wciskamy przegub wewnętrzny za pomocą prasy. Teraz wsuwamy osłonę zewnętrznego przegubu razem z opaską na półoś i wbijamy zewnętrzny przebóg za półoś za pomocą młotka do momentu aż pierścień znajdzie się w sowim rowku. Robimy to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić przegubu.

Teraz układamy osłony przegubów na swoich miejscach. Warto wiedzieć, że osłona podczas osadzania ulega najczęściej zgnieceniu. W osłonie powstaje podciśnienie, które podczas eksploatacji powoduje wciąganie osłony do wewnątrz. Dlatego po przeprowadzonym montażu należy unieść osłonę za pomocą śrubokręta. Wystarczy tylko na chwilę, przez ten czas doprowadzimy do wyrównania ciśnienia.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż tylnej kolumny zawieszenia

Przechodzimy do zamontowania półosi. Na początku należy przemyć benzyną ekstrakcyjną połączenie wielowypustowe piasty koła i półosi. Usuwamy również korozję oraz inne zanieczyszczenia. Wsuwamy półoś w piastę koła najdalej jak to tylko możliwe. Wkręcamy nową nakrętkę samoblokującą do momentu, aż przegub zewnętrzny oprze się o łożysko koła. Nie należy dokręcać nakrętki do końca.

Montujemy przegub wahacza i dokręcamy wstępnie śruby. Ustawiamy je zgodnie z wcześniejszymi oznaczeniami i solidnie przykręcamy. Przykręcamy półosie do kołnierzy skrzyni biegów i dokręcamy śruby. W przypadku prawej półosi przykręcamy wspornik przewodu sondy lambda nad półosią. Montujemy koła i opuszczamy samochód tak, żeby dotykały podłoża.

Dokręcamy nakrętkę półosi momentem 200Nm. Jest to bardzo ważne. Nakrętka ta musi być dokręcona bardzo mocno. Na końcu przykręcamy śruby mocujące koła. Opuszczamy całkowicie samochód i udajemy się na jazdę próbną. Podczas tej jazdy nie powinniśmy słyszeć żadnych dźwięków przy skręcaniu.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana tylnych bębnów i szczęk hamulcowych

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA