REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Polo III: demontaż skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Volkswagen Polo III demontaż skrzyni biegów Fot. Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Polo III demontaż skrzyni biegów Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż skrzyni biegów nie jest łatwą pracą. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować i zamontować skrzynię biegów w Volkswagenie Polo III.

Warsztaty każą sobie słono płacić za demontaż skrzyni biegów. Jeżeli dobrze poszukamy to za cenę wymiany można znaleźć przyzwoitą skrzynię biegów. Tutaj musimy liczyć na używane egzemplarze. Dla nas najważniejszą informacją przed podjęciem jakichkolwiek działań jest fakt, że nie ma konieczności wymontowania silnika. Zazwyczaj są dwa powody wymontowania skrzyni biegów. W celu wymiany sprzęgła lub naprawy.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana termostatu

W poradniku tym przedstawimy wymianę w silniku benzynowym i wysokoprężnym. Praktycznie wymiana przebiega identycznie jednak ma kilka punktów, które się różnią. Wszystkie różnice zostaną przedstawione.

REKLAMA

Pierwszy krok to zapewnienie sobie odpowiedniego miejsca pracy. Trzeba zapomnieć o pracy przy pomocy podnośnika i podstawek. Tutaj bezwzględnie musi być platforma warsztatowa lub w ostateczności kanał. Jeżeli zorganizowaliśmy sobie odpowiednie miejsce to odłączamy przewód masowy od akumulatora. Następnie wciskamy kilka razy pedał sprzęgła aż do wyczuwalnego oporu.

Wyjmujemy linkę sprzęgła z uchwytu dźwigni wyłączającej. Jednocześnie pociągamy za osłonę linki w kierunku jazdy. Dociskamy mechanizm regulacyjny do przegrody czołowej i zsuwamy na odcinku mieszka ochronnego. Teraz wyjmujemy linkę sprzęgła z uchwytu na skrzyni biegów. Wyjmujemy złącze czujnika prędkościomierza i odkręcamy przewód masy. Następnie wykręcamy górne śruby łączące silnik ze skrzynią biegów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana świec zapłonowych

Jeśli jest zamontowana dolna osłona to należy ją zdemontować. Odpinamy złącze od świateł cofania i wypinamy wspornik złącz wtykowych. Znajduje się on na uchwycie na skrzyni biegów. Obracamy kierownicą w lewo i odłączamy półosie od wałów z kołnierzami. W przypadku lewej półosi należy ją podwiesić najwyżej jak to tylko możliwe. Demontujemy palec wybieraka, zamocowany jest na jednej śrubie.

REKLAMA

Teraz, przy skrzyni biegów odpinamy linkę, która znajduje się pomiędzy dźwignią zmiany biegów a samą przekładnią. Demontujemy osłonę koła zamachowego i wyjmujemy poduszkę skrzyni biegów. W tym celu należy wykręcić 3 śruby, jedną nakrętkę i na końcu odkręcić jeszcze jedną (najdłuższą) śrubę. Odkręcamy podporę króćca dolotowego i przechodzimy do wymontowania rozrusznika.

Najpierw zdejmujemy czarną, plastikową osłonę po czym odłączamy złącze wtykowe od włącznika elektromagnetycznego. Wciskamy przy złączu zabezpieczenie z drutu i odłączamy zacisk 50 wyłącznika zapłonu. Następnie odkręcamy przewód łączący akumulator z rozrusznikiem, jest on przykręcony do zacisku 30. Na końcu pozostaje nam odkręcić śruby mocujące rozrusznik i możemy swobodnie go wyjąć.

Jeżeli nasz samochód ma owalny filtr powietrza to należy zdjąć pokrywę filtru. W kolejnym kroku jest potrzebny specjalny wieszak to podwieszenia silnika. Jak wiadomo nie każdy ma dostęp do takiego narzędzia. Jednak można go zastąpić rurą o odpowiednim kształcie. Układamy ją nad silnikiem i podpieramy o rowki w błotnikach podstawiając wcześniej drewniane klocki. Pamiętajmy, żeby nie kłaść rury bezpośrednio na błotnikach.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż chłodnicy

Zaczepiamy o rurę stalowe linki a następnie mocujemy je do uch odpowiedzialnych za podnoszenie silnika. Naprężamy linkę i odkręcamy sześć śrub sześciokątnych z lewej podpory skrzyni biegów. Teraz musimy ustawić cały silnik ukośnie, jednak musi być to wykonane bardzo ostrożnie. W tym celu obniżamy powoli lewą stronę podpory silnika (na lince).

Teraz będzie nam potrzebny solidny podnośnik, który podstawimy pod skrzynię biegów. Wcześniej należy podłożyć drewniane podkładki pomiędzy skrzynię a podnośnik. Odkręcamy dolne śruby łączące silnik z przekładnią. Wysuwamy skrzynię biegów z tulejek i delikatnie opuszczamy do tej czynności przyda nam się pomoc drugiej osoby. Skrzynia biegów musi być bardzo dobrze chroniona przed upadkiem.

Po naprawieniu, zakupie drugiej skrzyni lub wymianie sprzęgła przechodzimy do montażu. Najpierw czyścimy dokładnie wielowypust wałka sprzęgłowego i nakładamy smar oparty na siarczku molibdenu. Zwróćmy uwagę na tarczę sprzęgła. Powinna się przesuwać lekko na wałku sprzęgłowym. Jest to bardzo ważne. Kontrolujemy czy w kadłubie silnika znajdują się tulejki pasowane do wyśrodkowania silnika i skrzyni biegów. W przypadku braku należy zamontować nowe.

Przy pomocy drugiej osoby podnosimy skrzynię biegów i dosuwamy ją do sprzęgła. W przypadku kiedy wałek sprzęgłowy nie wchodzi w tarczę sprzęgła to należy go odpowiednio obrócić poprzez przekręcanie wałka półosi. Należy się upewnić kilka razy czy skrzynia jest dobrze pozycjonowana. Jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń to należy dokręcić dolne śruby łączące silnik ze skrzynią biegów.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymontowanie rozdzielacza zapłonu

Ustawiamy silnik w taki sposób, żeby było możliwe przykręcenie podpór silnika i skrzyni biegów. W tym celu należy ponownie podciągnąć lewą linkę od wieszaka odciążającego. Wkładamy śruby z łbem sześciokątnym do wspornika skrzyni biegów z lewej strony i dokręcamy je solidnie. W tym momencie możemy zdemontować naszą konstrukcję, która podtrzymywała silnik. Robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić błotników.

Teraz wkręcamy od góry śruby łączące silnik ze skrzynią biegów. Jeśli była demontowana pokrywa filtru powietrza to należy ją ponownie zamontować. Kolejny krok to montaż rozrusznika. Wkładamy go na swoje miejsce i dokręcamy dłuższą śrubę a następnie krótszą. Przykręcamy przewód do zacisku 30 i wsuwamy złącze przewodu na zacisk 50. Zakładamy plastikowy dekiel ochronny.

Następnie montujemy wspornik króćca dolotowego. Teraz dokręcamy poduszkę skrzyni biegów.  Montujemy osłonę koła zamachowego u czyścimy otwór w sworzniu wybieraka. Wkręcamy nową śrubę mocującą palec wybieraka (nie do końca). Wsuwamy palec wybieraka tak daleko, żeby śruba mocująca znalazła się w przednim wgłębieniu wałka wybieraka. W tym momencie możemy dokręcić wybierak.

Podłączamy do skrzyni biegów linkę łączącą z dźwignią zmiany biegów. Montujemy półoś i mocujemy wspornik złącz wtykowych w uchwyt na skrzyni biegów. Teraz podłączamy złącze świateł cofania oraz montujemy dolną osłonę jeśli była wymontowana. Przykręcamy przewód masowy i podłączamy złącze czujnika prędkości. Przechodzimy do podłączenia linki sprzęgła.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: regulacja hamulca ręcznego

Zanim to zrobimy należy wyjąć sprężynę, która się znajduje pomiędzy dźwignią wyłączającą a skrzynią biegów. Jeśli tego nie zrobimy to mechanizm regulacji nie będzie działał prawidłowo. Podłączamy przewód masowy do akumulatora.

Uruchamiamy silnik i udajemy się na jazdę próbną. Wszystkie biegi powinny dać się wrzucić bez żadnych problemów. Warto przysłuchać się jak pracuje skrzynia. Po wymianie lub naprawie nie powinno być słychać żadnych dźwięków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA