REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renault Laguna I: demontaż i czyszczenie nagrzewnicy

Robert Kuśpiel
nawiew, ogrzewanie Fot. Fotolia
nawiew, ogrzewanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak zdemontować i wyczyścić nagrzewnicę w Renault Laguna I. Trochę problemu może sprawić wymontowanie nagrzewnicy, reszta prac jest łatwa do wykonania.

Zanim zaczniemy demontować nagrzewnicę w Renault Lagunie, powinniśmy przygotować odpowiednie narzędzia. Potrzebne nam będą:

REKLAMA

  • Śrubokręt gwiazdkowy
  • Klucz nasadowy 6
  • Kombinerki
  • Silikon (stosowany przy wysokich temperaturach)
  • Gumowe uszczelki o średnicy 25mm i grubości 2mm
  • Płyn do chłodnic
  • Młotek
  • Kombinerki z zagiętymi końcówkami

Zobacz też: Regeneracja głowicy silnika zasilanego gazem LPG

REKLAMA

Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie nagrzewnicy. Znajduje się ona w dolnej części deski rozdzielczej, a dokładnie bezpośrednio za radiem. Najlepiej wyjmować nagrzewnicę od strony kierowcy koło pedałów. Do wykonania tej operacji nie będziemy spuszczać płynu chłodzącego z chłodnicy. Rozkładamy w nogach kierowcy gazety i szmaty tak, żeby zebrać wypływający płyn chłodniczy. Nie wycieknie go zbyt dużo więc nie będziemy musieli również dużo uzupełniać.

Jeżeli dobrze zabezpieczyliśmy wykładzinę w nogach kierowcy to zabieramy się za odkręcanie śrubek mocujących nagrzewnicę w obudowie. Są to trzy śrubki, które należy odkręcić śrubokrętem gwiazdkowym. Po ich wykręceniu należy zdemontować mocowanie rurek. Będzie nam do tego potrzebny śrubokręt gwiazdkowy. Tego kroku nie należy pomicjć bez demontażu rurki nie ma możliwości wyjęcia nagrzewnicy.

Zobacz też: VW Golf IV i V z LPG

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do odkręcenia pozostaje nam ostatnia śrubka mocująca plastikowe rurki, które doprowadzają płyn chłodniczy do nagrzewnicy. Tutaj również korzystamy z śrubokręta gwiazdkowego. Podczas wykręcania tej śrubki zacznie wypływać płyn chłodniczy. Jeśli dobrze zabezpieczyliśmy wykładzinę to nie musimy się obawiać.

Po wykręceniu wszystkich mocować przechodzimy do odchylenia plastikowej rurki, która wchodzi w nagrzewnicę. Nie ma potrzeby wyciągania jej w całości, wystarczy delikatnie odgiąć w górę. W tym momencie przechodzimy do wyjęcie a nagrzewnicy z samochodu. Po delikatnym podważeniu płaskim śrubokrętem powinna zacząć wychodzić z obudowy. Nagrzewnica najpierw zawadzi o pedał gazu, a potem hamulca. W obydwu przypadkach wciskamy pedały i delikatnie wyjmujemy ją do dołu. Należy uważać, żeby nie uszkodzić aluminiowych żeberek.

Zobacz też: Instalacja LPG: fakty i mity

REKLAMA

Gdy uporamy się z wyjęciem nagrzewnicy, możemy zabrać się za jej rozkładanie. Na początku zdejmujemy ramkę nagrzewnicy. Kolejne kroki będą bardziej czasochłonne. W tym momencie należy odgiąć ok. trzydzieści metalowych blaszek na brzegach nagrzewnicy. Najlepiej zrobić to za pomocą cienkiego ale mocnego śrubokręta. Blaszki są dosyć mocno zagięte. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie uszkodzić aluminiowych żeberek nagrzewnicy.

Po tym, jak odgięliśmy wszystkie blaszki, zdejmujemy plastikowy boczek i wyjmujemy ze środka metalowe spirale. Zalecamy je wyciągać twardym narzędziem bo są solidnie zamocowane w rurkach nagrzewnicy. Po wyjęciu szesnastu spirali(spirale czyścimy) czyścimy dokładnie kanały w których były zamocowane. Najelpiej zrobić to kilka razy pod dużym ciśnieniem wody. Najprawdopodobniej ponad połowa tych rurek będzie zapchana.

Zobacz też: Wymiana bezpiecznika

Po dokładnym wyczyszczeniu kanałów przechodzimy do złożenia wszystkich elementów nagrzewnicy. Do uszczelnienia nagrzewnicy będziemy korzystać z silikonu do wysokich temperatur. Wcześniej należy dokładnie oczyścić powierzchnię, na którą będziemy nanosić silikon. Najlepiej zrobić to za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Nakładamy równomiernie silikona i zakładamy plastikowy oczek po czym zaciskamy metalowe blaszki mocujące.

Po wstępnym zaciśnięciu blaszek należy wyrównać metalowe boczki stukając delikatnie młotkiem po czym ponownie dociskamy mocno blaszki kombinerkami. Nadmiar silikonu należy wytrzeć za pomocą mokrej szmatki. Po złożeniu nagrzewnicy czekamy około godziny aż wyschnie silikon i przystępujemy do montażu nagrzewnicy w samochodzie.

Zobacz też: Jak usunąć zakłócenia elektromagnetyczne, słyszalne w odbiornikach radiowych na zakresach AM?

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Obowiązkowo musimy sprawdzić w jakim stanie są gumowe uszczelki, które się znajdują na końcach rurek, które montujemy do nagrzewnicy. Uszczelki są standardowe o wymiarach 25x2. Z dostępnością nie ma najmniejszych problemów, można je zakupić w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Po zamontowaniu nagrzewnicy należy odpowietrzyć układ. Uzupełniamy poziom płynu do oznaczenia max i odkręcamy odpowietrznik na termostacie i czekamy aż płyn chłodzący będzie wypływał bez pęcherzyków powietrza. Nastepnie odkręcamy na chłodnicy po lewej stronie plastikowey korek i również czekamy aż ciecz będzie wypływać bez pęcherzyków. Na końcu odkręcamy plastikowy wkręt na wężu wchodzącym do kabiny, czekamy aż będzie wypływał płyn bez pęcherzyków i zakręcamy.

Uruchamiamy silnik i czekam aż załączy się wentylator. Następnie sprawdzamy poziom płynu. Jeśli jest zbyt niski to dolewamy do odpowiedniego stanu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA