REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak naprawić elektromagnes rozrusznika?

Jakubowski Ryszard

REKLAMA

REKLAMA

Elektromagnes rozrusznika, będący równocześnie przekaźnikiem o bardzo dużej obciążalności styków, jest w zasadzie elementem nienaprawialnym.

Uszkodzony wymienia się na nowy. Niektóre warsztaty elektrotechniczne podejmują się napraw, polegających głównie na wymianie spalonego uzwojenia (czyli – przezwojenia elektromagnesu) lub oczyszczenia nadpalonych styków. We własnym zakresie można jedynie oczyścić styki, pamiętając, że jest to naprawa doraźna i trzeba zaplanować wymianę całego elektromagnesu w najbliższym czasie.

REKLAMA

Przed wymontowaniem elektromagnesu z rozrusznika należy zdjąć ujemną klemę z akumulatora. Następnie odłączyć od niego wszystkie przewody. Przy odkręcaniu śrub, mocujących przewód rozruchowy i taśmę miedzianą, łączącą elektromagnes z wnętrzem rozrusznika (z jedną ze szczotek), trzeba zachować ostrożność, gdyż można dość łatwo uszkodzić wykonaną z dość kruchego tworzywa obudowę, w której one tkwią. Jednym kluczem przytrzymuje się nakrętkę po stronie tej obudowy i dopiero wówczas można odkręcać nakrętkę mocującą dany przewód.

Zobacz również: Jak odsiarczyć akumulator?

Po odkręceniu wkrętów lub śrubek mocujących elektromagnes do jego korpusu, należy odłączyć jego rdzeń od widełek, sterujących zębnikiem. Jest to czynność prosta, wymagająca niewielkich zdolności manualnych.

Po wyjęciu elektromagnesu należy zdjąć z niego plastikową obudowę z głównymi śrubami. W tym celu trzeba wykręcić mocujące ją wkręty i odlutować od niej miedziany drut o średnicy około 1 mm, który jest końcówką uzwojenia. Po zdjęciu obudowy uzyskuje się dostęp zarówno do styków przekaźnika, które są w rzeczywistości łbami śrub mocujących przewody, jak i do kotwicy elektromagnesu, czyli do grubej, prostokątnej blaszki stykowej, połączonej elastycznie z rdzeniem elektromagnesu i od niego odizolowanej.

Zobacz również: Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

REKLAMA

Nadpalone styki można oczyścić drobnym pilnikiem, wypolerować drobnym papierem ściernym wypłukać w benzynie ekstrakcyjnej, ponownie zamontować na miejsce i zabezpieczyć „Elektrosolem” lub podobnie działającym preparatem o właściwościach antykorozyjnych, przeznaczonym do konserwacji elementów instalacji elektrycznych.

Zmontować elektromagnes przy zachowaniu kolejności odwrotnej, niż podczas demontażu. Pamiętać o przylutowaniu we właściwym miejscu końcówki uzwojenia. Umieścić elektromagnes na korpusie rozrusznika, nie zapominając o trafieniu uchem rdzenia elektromagnesu na zaczep widełek zębnika. Podłączyć przewody i silnie je dokręcić, pamiętając o wskazówkach przy opisie ich odkręcania. Warto końcówkę każdego z nich spryskać wcześniej „Elektrosolem”, co zapobiegnie ich utlenianiu się i poprawi styk. Nasunąć na śruby osłonki izolacyjne (jeżeli są na przewodach).

Mocując przewody do elektromagnesu, należy stosować oryginalne nakrętki i podkładki. Zwykle są one wykonane ze specjalnego stopu lub pokryte galwanicznie powłoką, zapewniającą dobry styk elektryczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    REKLAMA

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA

    Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

    Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

    Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

    Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

    REKLAMA