REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoda Octavia II -wymiana filtrów: kabinowego, powietrza, paliwa

Robert Kuśpiel
filtr powietrza, wymiana Fot. Fotolia
filtr powietrza, wymiana Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana filtrów: paliwa, powietrza i kabinowego to obowiązkowa pozycja w eksploatacji każdego samochodu. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr paliwa, powietrza i kabinowy w Skodzie Octavii II.

Wymianę poszczególnych filtrów opiszemy na przykładzie Skody Octavii II z silnikiem 1.9 TDI. W zależności od rodzaju silnika stosowane są różnie rodzaje filtrów oraz metody mocowania. We wszystkich przypadkach zasada postępowania jest taka sama.

REKLAMA

Przed dokonaniem wymiany należy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw filtrów do naszego samochodu. Na serwisach aukcyjnych oferowane są specjalne zestawy filtrów, dedykowane do danych wersji silnikowych. Warto przejrzeć taką ofertę bo zazwyczaj są one atrakcyjne w porównaniu do zakupu każdego filtra z osobna.

Zobacz też: Kupić zamienniki czy części oryginalne?

Wymiana filtra paliwa w Skodzie Octavii II

Zaczynamy od wymiany filtra paliwa. Wymianę tą zalecamy wykonywać dwa razy w ciągu roku. Do wykonania tej czynności będą nam potrzebne przede wszystkim w szmatki, które będą nam potrzebne do zebranie wypływającego oleju napędowego.

Otwieramy maskę i lokalizujemy filtr paliwa, znajduje się on po lewej stronie w puszce, do której dochodzą cztery przewody paliwowe. Odkręcamy pięć śrub znajdujących się po boku obudowy filtra paliwa. Nie wykręcamy śruby znajdującej się po środku obudowy. Po wykręceniu pięciu śrub podważamy dekielek za pomocą śrubokręta. Pod dekielkiem znajduje się uszczelką, którą wyjmujemy i odciągamy z filtra paliwo. Wyjmujemy filtr do góry i odkładamy go do pustego pojemnika. Zdejmujemy z górnego dekielka starą uszczelkę i wycieramy dokładnie cały dekielek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak odkręcić zapieczone bądź skorodowane śruby?

Montujemy nowy filtr i zakładamy na niego nową uszczelkę. Na dekielek również montujemy nową uszczelkę. Zalewamy puszkę olejem napędowym i dokręcamy górny dekiel. Uruchamiamy samochód i sprawdzamy filtr pod kątem wycieków.
Warto wiedzieć, że w Octavii występują trzy rodzaje filtrów. Opis modelu znajduje się na obudowie w tylnej części. Wystarczy podłożyć lusterko i odczytać sygnaturę. Paliwo zlane wcześniej i stary filtr oddajemy do punktu utylizacji.

Zobacz też: Odpowietrzanie układu wspomagania. Poradnik

Wymiana filtra powietrza w Skodzie Octavii II

Wymiana filtra powietrza jest bardzo łatwa. Na początku lokalizujemy filtr. Znajduje się on pod maską po prawej stronie poniżej akumulatora w plastikowej podłużnej obudowie. Za pomocą śrubokręta odkręcamy 6 śrub mocujących górną pokrywę. Zdejmujemy ją i wyjmujemy filtr powietrza. Wewnątrz obudowy będą znajdowały się zanieczyszczenia, które należy usunąć. Najlepiej zrobić to za pomocą wilgotnej i suchej szmatki lub odkurzacza.

Montujemy nowy filtr i przykręcamy dokładnie górną pokrywę obudowy. Filtr powietrza zalecamy wymieniać co roku o tej samej porze.

Zobacz też: Używany Golf VI: lepszy z dieslem!

Wymiana filtra kabinowego w Skodzie Octavii II

REKLAMA

Filtr przeciwpyłkowy również nie sprawia problemów przy wymianie. Zalecamy wybrać filtr z aktywnym węglem, który charakteryzuje się lepszą filtracją powietrza wpływającego do wnętrza auta. Filtr kabinowy znajduje się pod nogami pasażera, bezpośrednio pod schowkiem. Odkręcamy dwie śrubki mocujące i zdejmujemy osłonę z pianki.

Wkład filtrq znajduje się nad plastikową osłoną, którą należy przesunąć w lewo. W tym samym momencie filtr wypadnie sam. Nowy mocujemy w specjalnych zaczepach na plastikowej ramce i montujemy go na swoje miejsce.

Zobacz też: Jak zarobić na starym aucie?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA