Skoda Octavia II -wymiana filtrów: kabinowego, powietrza, paliwa
REKLAMA
REKLAMA
Wymianę poszczególnych filtrów opiszemy na przykładzie Skody Octavii II z silnikiem 1.9 TDI. W zależności od rodzaju silnika stosowane są różnie rodzaje filtrów oraz metody mocowania. We wszystkich przypadkach zasada postępowania jest taka sama.
REKLAMA
Przed dokonaniem wymiany należy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw filtrów do naszego samochodu. Na serwisach aukcyjnych oferowane są specjalne zestawy filtrów, dedykowane do danych wersji silnikowych. Warto przejrzeć taką ofertę bo zazwyczaj są one atrakcyjne w porównaniu do zakupu każdego filtra z osobna.
Zobacz też: Kupić zamienniki czy części oryginalne?
Wymiana filtra paliwa w Skodzie Octavii II
Zaczynamy od wymiany filtra paliwa. Wymianę tą zalecamy wykonywać dwa razy w ciągu roku. Do wykonania tej czynności będą nam potrzebne przede wszystkim w szmatki, które będą nam potrzebne do zebranie wypływającego oleju napędowego.
Otwieramy maskę i lokalizujemy filtr paliwa, znajduje się on po lewej stronie w puszce, do której dochodzą cztery przewody paliwowe. Odkręcamy pięć śrub znajdujących się po boku obudowy filtra paliwa. Nie wykręcamy śruby znajdującej się po środku obudowy. Po wykręceniu pięciu śrub podważamy dekielek za pomocą śrubokręta. Pod dekielkiem znajduje się uszczelką, którą wyjmujemy i odciągamy z filtra paliwo. Wyjmujemy filtr do góry i odkładamy go do pustego pojemnika. Zdejmujemy z górnego dekielka starą uszczelkę i wycieramy dokładnie cały dekielek.
Zobacz też: Jak odkręcić zapieczone bądź skorodowane śruby?
Montujemy nowy filtr i zakładamy na niego nową uszczelkę. Na dekielek również montujemy nową uszczelkę. Zalewamy puszkę olejem napędowym i dokręcamy górny dekiel. Uruchamiamy samochód i sprawdzamy filtr pod kątem wycieków.
Warto wiedzieć, że w Octavii występują trzy rodzaje filtrów. Opis modelu znajduje się na obudowie w tylnej części. Wystarczy podłożyć lusterko i odczytać sygnaturę. Paliwo zlane wcześniej i stary filtr oddajemy do punktu utylizacji.
Zobacz też: Odpowietrzanie układu wspomagania. Poradnik
Wymiana filtra powietrza w Skodzie Octavii II
Wymiana filtra powietrza jest bardzo łatwa. Na początku lokalizujemy filtr. Znajduje się on pod maską po prawej stronie poniżej akumulatora w plastikowej podłużnej obudowie. Za pomocą śrubokręta odkręcamy 6 śrub mocujących górną pokrywę. Zdejmujemy ją i wyjmujemy filtr powietrza. Wewnątrz obudowy będą znajdowały się zanieczyszczenia, które należy usunąć. Najlepiej zrobić to za pomocą wilgotnej i suchej szmatki lub odkurzacza.
Montujemy nowy filtr i przykręcamy dokładnie górną pokrywę obudowy. Filtr powietrza zalecamy wymieniać co roku o tej samej porze.
Zobacz też: Używany Golf VI: lepszy z dieslem!
Wymiana filtra kabinowego w Skodzie Octavii II
REKLAMA
Filtr przeciwpyłkowy również nie sprawia problemów przy wymianie. Zalecamy wybrać filtr z aktywnym węglem, który charakteryzuje się lepszą filtracją powietrza wpływającego do wnętrza auta. Filtr kabinowy znajduje się pod nogami pasażera, bezpośrednio pod schowkiem. Odkręcamy dwie śrubki mocujące i zdejmujemy osłonę z pianki.
Wkład filtrq znajduje się nad plastikową osłoną, którą należy przesunąć w lewo. W tym samym momencie filtr wypadnie sam. Nowy mocujemy w specjalnych zaczepach na plastikowej ramce i montujemy go na swoje miejsce.
Zobacz też: Jak zarobić na starym aucie?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA