REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: demontaż silniczków wycieraczek

Robert Kuśpiel
Opel Astra F demontaż silniczków wycieraczek
Opel Astra F demontaż silniczków wycieraczek

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzony silniczek wycieraczek uniemożliwia nam korzystanie z wycieraczek. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić silniczek wycieraczek w Oplu Astra F.

Uszkodzone wycieraczki to najgorsze co może nas spotkać podczas deszczowej podróży. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić uszkodzony silniczek przedniej i tylnej wycieraczki.

REKLAMA

Wycieraczki przednie

Pierwszy krok to wymontowanie ramienia wycieraka. Na początku polewamy szybę wodą i włączamy wycieraczki na około 2 minuty po czym wyłączamy je. W taki sposób wycieraczki przyjmą położenie krańcowe. Teraz zaznaczamy na szybie za pomocą plastra krańcowe położenie wycieraków. Podczas montażu takie oznaczenie okazuje się bardzo pomocne. Odchylamy do góry kapturek ochronny na osi mocowania ramienia wycieraka.

Zobacz też: Czy płaskie wycieraczki są lepsze? Jak kupić odpowiednią wycieraczkę?

REKLAMA

Luzujemy o dwa obroty nakrętkę mocującą ramię do osi. W tym momencie odchylamy wycierak od szyby. Zaczynamy poruszać nim na boki, aby poluzować osadzenie na stożku. W przypadku problemów można wspomóc się kluczem płaskim 19mm. Dosuwamy ramię wycieraczki do szyby, odkręcamy nakrętkę mocującą i zdejmujemy ją razem z podkładką. W tym momencie można wyjąć ramię wycieraka z osi.

Kolejny krok to demontaż pokrywy podokiennej. Najpierw wyjmujemy uszczelki gumowe oraz korytko rynienkę odpowiedzialną za odprowadzanie wody. Podważamy i wyjmujemy kapturki ochronne po czym odkręcamy znajdujące się pod nimi śruby. Wykręcamy dwie nakrętki plastikowe za pomocą klucza 24 i odłączamy pokrywę podokienną i wyjmujemy. Teraz możemy przejść do wymontowania mechanizmu wycieraczki co jest konieczne do demontażu silniczka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odłączamy przewód masowy od akumulatora i odblokowujemy za pomocą małego śrubokręta zaczepy na złączu elektrycznym i wyjmujemy wtyk złącza. Odkręcamy silnik razem z cięgłami i wyjmujemy na zewnątrz. Pamiętajmy o wcześniejszym zaznaczeniu położenia korby i cięgieł względem osi silnika. W tym momencie możemy wymontować silnik. Odkręcamy cztery śruby mocujące i wyjmujemy silnik.

Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Jeśli montujemy nowy silnik to należy przed włożeniem go ustawić w położeniu spoczynkowym. W tym celu podłączamy wtyk złącza silnika i podłączamy akumulator. Włączamy silnik wycieraczki i następnie wyłączamy. W ten sposób ustawiliśmy go w położeniu spoczynkowym. Wyjmujemy wtyk elektryczny. Montujemy na oś silnika ramię korby i solidnie dokręcamy.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana rozrusznika

Wkładamy mechanizm wycieraczek i dokręcamy. Ostatni krok to zamontowanie ramion wycieraczek. Nasuwamy ramię wycieraczki na oś zwracając uwagę, żeby było w odpowiednim położeniu tak jak miało to miejsce przed demontażem. Zakładamy podkładkę i dokręcamy ostrożnie nakrętkę. Opuszczamy kapturek ochronny polewamy szybę wodą. Uruchamiamy wycieraczki i sprawdzamy poprawność działania. Testujemy nakrętki na każdym biegu. Na końcu dokręcamy nakrętkę mocującą ramię.

Wycieraczka tylna

REKLAMA

Pierwszy krok to odłączenie przewodu masowego. Następnie polewamy szybę wodą i włączamy wycieraczki na około 2 minuty po czym wyłączamy je. W taki sposób wycieraczki przyjmą położenie krańcowe. Teraz zaznaczamy na szybie za pomocą plastra krańcowe położenie wycieraków. Podczas montażu takie oznaczenie okazuje się bardzo pomocne. Odchylamy do góry kapturek ochronny na osi mocowania ramienia wycieraka.

Luzujemy o dwa obroty nakrętkę mocującą ramię do osi. W tym momencie odchylamy wycierak od szyby. Zaczynamy poruszać nim na boki aby poluzować osadzenie na stożku. W przypadku problemów można wspomóc się kluczem płaskim 19mm. Dosuwamy ramię wycieraczki do szyby i odkręcamy nakrętkę mocującą i zdejmujemy ją razem z podkładką. W tym momencie można wyjąć ramię wycieraka z osi.

Zobacz też: Jak często zmieniać pióra wycieraczek?

Otwieramy tylną maskę i odkręcamy 11 śrub mocujących wewnętrzne pokrycie bagażnika w tyle nadwozia. Do wykonania tej pracy będzie potrzebny klucz typu Torz T25. Teraz oddzielamy złącze elektryczne silnika i wykręcamy dwie śruby mocujące silnik ze wspornikiem. W tym momencie możemy go wyjąć na zewnątrz.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Jeśli montujemy nowy silnik, przed włożeniem należy go ustawić w położeniu spoczynkowym. W tym celu podłączamy wtyk złącza silnika i podłączamy akumulator. Włączamy silnik wycieraczki i następnie wyłączamy. W ten sposób ustawiliśmy go w położeniu spoczynkowym.

Dokręcamy silnik i montujemy ramię wycieraka. Zwracamy uwagę na to, żeby było ustawione zgodnie z wcześniej naniesionymi oznaczeniami. Polewamy szybę wodą i sprawdzamy działanie wycieraczki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA