REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: demontaż rozdzielacza zapłonu

Robert Kuśpiel
Opel Astra F demontaż rozdzielacza zapłonu.
Opel Astra F demontaż rozdzielacza zapłonu.

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak wymontować i zamontować rozdzielacz zapłonu w Oplu Astra F. Poniżej znajduje się opis krok po kroku jak dokonać takiej wymiany.

Silnik 1.4 i 1.6

Pierwszy krok to wyłączenie zapłonu. Następnie zdejmujemy kopułkę z rozdzielacza zapłonu. W tym celu podważamy za pomocą śrubokrętów dwie klamry sprężyste i zsuwamy je. W niektórych modelach jest konieczność demontażu kopułki. Wyjmujemy z boku rozdzielacza złącze wielostykowe zwracając uwagę, żeby ciągnąć za oprawę złącza, a nie za przewody. Następnie zaznaczamy położenie rozdzielacza zapłonu względem głowicy. Wykonujemy to za pomocą markera lub rysika. Kreskę prowadzimy przez podstawę rozdzielacza i ściankę głowicy.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana chłodnicy

Odkręcamy uchwyt rozdzielacza zapłonu i wyjmujemy z obudowy wałka rozrządu rozdzielacz zapłonu razem z uchwytem. Po wyjęciu rozdzielacza zapłonu nie należy obracać wału korbowego.

REKLAMA

Przechodzimy do montażu. Na początku wsuwamy rozdzielacz zapłonu w otwór obudowy wałka rozrządu tak, żeby czop na wałki rozdzielacza wszedł w rowek wałka rozrządu. Czop i rowek są rozmieszczone niesymetrycznie, co uniemożliwia nieprawidłowe połączenie. Wkładamy uchwyt rozdzielacza zapłonu i przykręcamy go ręcznie. Jeśli był demontowany palec rozdzielacza, to należy poruszać nim na boku, żeby sprawdzić solidność zamocowania.

Teraz obracamy rozdzielacz zapłonu tak, żeby pokryły się naniesione wcześniej znaki. Po odpowiednim dopasowaniu możemy przykręcić rozdzielacz. Czyścimy dokładnie wnętrze kopułki i zakładamy na rozdzielacz, po czym mocujemy klamrami zabezpieczającymi i dokręcamy. Podłączamy złącze elektryczne w rozdzielaczu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Zapłon iskrowo-strumieniowy

Silniki 1.8 i 2.0

Wyłączamy zapłon i odkręcamy trzy śruby mocujące i zdejmujemy kopułkę rozdzielacza zapłonu. Wyjmujemy przewody zapłonowe i zdejmujemy osłonę przeciwpyłową. Wykręcamy dwa wkręty mocujące palec rozdzielacza. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Dokręcamy palec rozdzielacza i zakładamy osłonę przeciwpyłową. Podłączamy przewody zapłonowe i dokręcamy kopułkę rozdzielacza.

Silniki 16-zaworowe, montowane do sierpnia 1992

Wyłączamy zapłon i wyjmujemy z rozdzielacza zapłonu złącze wtykowe razem z przewodami. Odkręcamy kopułkę rozdzielacza w taki sam sposób, jak miało to miejsce w silnikach 1.8 i 2.0. Odkręcamy rozdzielacz zapłonu i wyjmujemy z pierścieniem uszczelniającym. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Zakładamy pierścień uszczelniający i przykręcamy rozdzielacz zapłonu. Na końcu dokręcamy kopułkę rozdzielacza i podłączamy złącze wtykowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA